Ще більше літаків Україні. Для наступу й оборони Збройним силам потрібна підтримка з повітря. І мова не лише про штурмовики, а й про ударні гелікоптери. Зокрема, важливу роль можуть відіграти західні гвинтокрили – як от Apache, Super Cobra та Black Hawk. Командувач Сухопутних військ Олександр Сирський заговорив і про американський штурмовик А-10. Що це за літак і які ще повітряні вбивці потрібні Україні, – далі в сюжеті Марти Шикули.
Щодня російські війська штурмують позиції сил оборони. Окупанти не здаються і щосили намагаються захопити ще більше території України. Щоб відбити атаки на фронті, працюють різні роди військ. ЗСУ активно задіюють і ударну авіацію. Їхня підтримка є надзвичайно важливою для піхоти.
Нині льотчики армійської авіації виконують бойові завдання на радянських гелікоптерах Мі-24 та Мі-8. На стареньких вісімках на початку великої війни здійснили героїчні місії в тил ворога на територію заводу – "Азовсталь". Нині ударні гвинтокрили підтримують піхоту з повітря, добряче насипають ворогу, підвозять БК та евакуйовують поранених.
"Даний вид озброєння дає змогу нищити противника, сконцентровуючи скупчення вогню на окремих ділянках фронту. Але це не дає розкрити весь потенціал підрозділів армійської авіації в підтримці сил оборони. Сьогодні ми проводимо модернізацію авіаційної техніки сучасними засобами ураження. Та все ж розуміємо обмеження цього підходу і існує реальна і нагальна потреба переозброюватися", – розповідає представник Армійської авіації Сухопутних військ ЗСУ "Дайвер".
Льотчики кажуть: було б непогано оновити авіапарк західними гелікоптерами. Важливу роль можуть відіграти такі гвинтокрили, як Apache, Super Cobra, Black Hawk, Venum та Viper. Вони сучасні, ефективно працюють, швидкі та маневрені. Але майже за два роки повномасштабного вторгнення такої літальної техніки від партнерів Київ так і не отримав. Адже нині на нові бойові пташки довжелезна черга з країн НАТО. А якщо не вертольоти, то допомагати піхоті можуть і літаки.
"Мені як командувачу угруповування потрібна авіація на підтримку дій піхоти наземних військ. Це штурмова авіація. Мова про А-10. Якшо нам їх нададуть. Це машина, яка не нова, але надійна, яка зарекомендувала себе у багатьох війнах. Має широкий спектр озброєння і дій на підтримку піхоти", – зазначає командувач Сухопутних військ ЗСУ Олександр Сирський.
Винищувач A-10, так званий "бородавочник", – американський дозвуковий штурмовик. А-10 може допомогти піхоті перехопити ініціативу на фронті. Він легко знищує наземні цілі супротивника, броню та артилерію. Про необхідність оновити авіаційний арсенал каже й командувач повітряних сил.
"Звісно, одразу відмовитися від експлуатації радянських літальних апаратів ми не зможемо. Тому поряд із F-16 у небі працюватимуть і МіГ-29, не виключено, що бойові спроможності бомбардувальників Су-24М посилить Mirage-2000D, а штурмовиків Су-25 – A-10 Thunderbolt II", – переконаний командувач Повітряних Сил ЗСУ Микола Олещук.
"Якщо його передадуть просто як літаючий танк чи бтр, він буде непогано нищити ворогів. Він буде добре працювати в парі з нашими бомбардувальниками Су-24. Mirage може працювати з нашим МіГ-29 і F-16. Тобто це може бути комплекс. Ті літаки, які в нас є, вони непогані, якщо за ними доглядали", – пояснює військовий експерт, ветеран російсько-української війни Олексій Гетьман.
Не всі аналітики одноголосні щодо заокеанського штурмовика. Авіаексперт та науковий співробітник Національного авіаційного університету Валерій Романенко переконаний: А-10 – непоганий варіант для сил оборони України. Але ефективно воювати в українському небі він зможе лише за певних умов.
"Це дуже ефективна, дуже класна машина, але скажемо так, вона є малого застосування. Він не здатний постояти сам за себе у повітряному бою. І не здатний проривати протиповітряну оборону ворога. Тобто літак має дуже потужну гармату, живучий, 2 двигуни. Але в умовах російсько-української війни ми не можемо здійснити 5 заходів прикриття цих літаків, не маємо літаків постановки перешкод, не здатні придушити ворожу ППО, не можемо прикрити винищувачами ці літаки. Що це означає? Що вони будуть збиті моментально", – пояснює авіаексперт, науковий співробітник НАУ Валерій Романенко.
Але поки інші літаки лише обговорюють, нині в пріоритеті освоєння F-16, який от-от з'явиться в Україні, кажуть у повітряних силах. Наші пілоти вже опановують польоти на винищувачі.
Експерти кажуть: авіація – вкрай потрібна під час бойових дій. Бо виграти війну без підтримки і захисту з повітря неможливо. Літаки важливі як в обороні, так і в наступі.
"Без завоювання часткової хоча б переваги в повітрі в районах наступу. Хоч з метою прикриття власних військ від ворожих ударів. Успіх наступу дуже сумнівний. Згадаємо війну в колишній Югославії. Її вирішила авіація. І зараз авіація – це така сила, яка здатна сама по собі на більшість бойових завдань. Але вона теж вразлива", – зазначає авіаексперт, науковий співробітник НАУ Валерій Романенко.
Українські літаки виходять із ладу, потрапляють під обстріли. Тому після отримання F-16 Київ обговорюватиме з партнерами дооснащення та переозброєння наявної авіації. А також, кажуть експерти, Україні потрібно посилити протидію ворожим РЕБ та ППО – для розширення можливостей нашої авіації.
Марта Шикула, "5 канал"
Як раніше повідомляв 5.ua, Бельгія і Норвегія зроблять внесок у навчання пілотів ЗСУ.
Читайте також: російську летючу фортецю А-50 міг збити перший F-16: хроніка 691-го дня великої війни
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.