Житомир
Житомир 5 канал

9 травня: чому Україна досі не може критично мислити, і чим робити щеплення від ворожої пропаганди

Читайте по-русски
Нова активізація пропаганд-проекту "Безсмертний полк" з георгієвськими стрічками, антиукраїнськими гаслами і радянською символікою

Після президентських виборів 9 травня довело країні, що проблема ідеологічної залежності від Кремля нікуди не зникла. 5 років лояльні до радянсько-російської версії реальності не надто заявляли про себе. А от тепер вийшли із суцільним набором ідеологічної зброї Москви.

Тут тобі і георгієвські стрічки, і антиукраїнські гасла, і радянська символіка. Нова активізація пропаганд-проекту "Безсмертний полк". Його Москва активно фінансує від 2014 року скрізь в світі. В Харкові Кернес хоче знести намет присвячений героям російсько-української війни і на повну піарить Жукова. І пана мера мало обходить порушення закону.

Якщо треба візуалізація реваншу, то ось він в усій красі. І тут велике питання до представників влади – чому 5 років вважалося, що ігнорування проблеми, або напівміри, вирішують проблему? Україна не вміє критично мислити. Цьому банально не вчать в школі. Знайти докази московських маніпуляцій темою Другої Світової в інтернеті – елементарно. Що завгодно! СРСР винен в початку війни також, як Німеччина. СРСР вчиняв воєнні злочини – підрив Хрещатику, Дніпрогесу, масові згвалтування німкень і мародерство, ненадання допомоги повстанню у Варшаві... Все це відкриті джерела.

Але звідки чекати антивірусу до російської ідеологічної інфекції, якщо чужа пропаганда рікою ллється в телевізорі, а в школах вчителі малюють малюнки "за мир" із російськими прапорами. І це після 5 років війни з окупантом!

Олена Анатолівна викладає історію в школі прифронтового Бахмута. Розповідає, за новою програмою з підручників зникло визначення "Великої Вітчизняної", замість вчать про "Україну в Другій Світовій війні". Також додалася інформація про Революцію гідності та сучасний конфлікт на Сході.

"Учні готові її сприймати навіть бульше, ніж вчителі. Їм легше перейти у своєму мисленні вже на сприйняття саме національної самосвідомості. Я ії вчу любити свою країну", – розповідає вчитель історії Бахмутівського НВК №11 Олена Чухлєбова.

Знаннями історії "по-новому" із явним присмаком радянщини діляться бахмутські школярі. Але, в теорії вчать одне, а практика чомусь показує протилежне.

9 травня в Бахмуті відзначили традиційно – покладанням квітів та піснями про "велікаю пабєду". Все у кращих російських традиціях. Але школярі їх не цураються, навпаки кажуть, зі східним сусідом треба об'єднуватися.

"Ми дружні народи, ми дуже близькі за походженням з ними, потрібно з ними домовлятися, знаходити спільну мову і миритися", – висловлює свою думку учень 11 класу Сергій Мазур.

А виступати перед ветеранами прийшли у формі радянського солдата.

"Радянська бляха на ремні. Як ви можете бачити, зараз познімали всі зірочки, тому що українська влада забороняє на жаль це робити", – говорить Сергій Мазур.

У такому ж вбранні на урочистостях виступали студенти Національного університету оборони України імені Івана Черняховського.

Діти 9 травня у Броварах
Діти 9 травня у Броварах Facebook

Ще далі пішли вчителі у Броварах під Києвом. Тут дітей одягли у радянські пілотки із давно забороненими комуністичними зірками. Притім, не забули почепити й мак пам'яті, який у останні роки замінив георгіївську стрічку та радянські прапори, з якими ще у передвоєнному 2013-му виходили на паради, зокрема, до меморіального комплексу на кургані Савур-Могила. А вже через рік він був зруйнований російськими військами.

"Якщо воно сотні років все вичавлювалося, все українське, мова, культура, історія, то треба буть фантастом щоб чарівна паличка і до ранку всі проснулися", – розмірковує генерал-майор, начальник Київського військового ліцею імені Івана Богуна Ігор Гордійчук.

Оборону стратегічної висоти тоді тримав герой України Ігор Гордійчук. Там він і отримав перші серйозні поранення. Нині військовий вже 3-ій рік виховує підростаюче покоління патріотів військового ліцею імені Івана Богуна. Каже, "новий правдивий погляд" шкільної програми на участь України в Другій світовій цьому сприяє.

"Всі ми чудово знаємо про Карпатську Україну і про початок війни в 39-му році, про "визвольний похід" радянської Росії і нацистської Німеччини в 39-му році", – розповідає ліцеїст Київського військового ліцею імені Івана Богуна Денис Сапітон.

Але дехто до кінця оновлені уроки Історії так і не засвоїв.

"В Україні була Велика Вітчизняна війна", – заявляє ліцеїст того ж ліцею Олег Харченко.

І тут проблема не в теорії підручників, каже Ігор Гордійчук, а у вчителях, які це "правильне бачення" історії мали б доносити.

Ігор Гордійчук розповідає, що від 5 до 10% він змінив в перший рік, коли вчителі історії ходили з портретом Януковича.

Разом із люстрацією вчителів, Гордійчук взявся вичищати радянщину із раніше совкового ліцею. Насамперед, демонтували колишнього патрона російського полководця Олександра Суворова. На його місці має з'явитися український – Іван Богун.

Ліцей ім. Богуна
Ліцей ім. Богуна5 канал / Час. Підсумки тижня

Герой сучасної війни Євген Межевікін розповідає, правда про Другу Світову всі роки замовчувалися радянською пропагандою святкування "великої перемоги", але каже, від очевидців знає про гіркий присмак тієї перемоги.

Саме європейською традицією відзначення дня пам'яті і примирення прагнуть замінити традиційний радянський день перемоги. Указ про його запровадження Президент підписав ще у 2015-му. Відтоді, щороку, 8-го травня, о 23 нуль одній, у час підписання Акту про капітуляцію німецьких збройних сил – Україна вшановує пам'ять про 70 мільйонів загиблих у війні.

Вже наступного дня, 9-го травня, в День перемоги над нацизмом, коли Україна обмежується лаконічними заходами, у Росії помпезний мілітаристський парад – святкують перемогу у Великій Вітчизняній.

"Саме як свято цього культу і глорифікації війни, військових дій почалося фактично 65 років тому, але за Радянського союзу, воно набувало більших масштабів і було закладено як основа загалом і біологія радянського союзу, цієї величі "совєтского народа", которий поставив на коліна Гітлера", – розповідає Аліна Шпак, перший заступник голови Українського інституту національної пам'яті.

Нині ж концепт "перемоги" Інститут нацпам'яті усіляко намагається змінити на "пам'ять і скорботу за полеглими". А провокативне "Можем повторіть", на усталене в світі "ніколи знову". Але уникнути російського впливу цьогоріч вкотре не вдалося. На започатковану у Москві акцію "Безсмертний полк" у Києві прийшло близько 3-х тисяч людей.

9 травня в Києві
9 травня в Києві5 канал

Їм на противагу, у середмісті зібралися активісти із портретами Романа Шухевича, Степана Бандери, загиблих у АТО та Героїв Небесної Сотні.

Не обійшлося без порушень та провокацій, але досить незначних.

АЛІНА ШПАК, ПЕРШИЙ ЗАСТУПНИК ГОЛОВИ УКРАЇНСЬКОГО ІНСТИТУТУ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПАМ'ЯТІ:

"З кожним роком у нас зменшується кількість провокацій. Вони вже набули – ці протистояння, більше іронічного характеру, ніж агресивного. Це говорить про те, що суспільство потребувало цих змін, що воно інтуїтивно десь розуміло, що це було хибне, і треба шукати шось своє, і мені здається, це нове приживається"

Остаточно приживеться коли офіційно перенесуть вихідний з 8 на 9-те травня – це вже у найближчих планах істориків.

"Більшість українців навчалися в радянських школах, і це ще не змінилося, для більшості українців. Єдина книжка з історії, яку вони прочитали – це підручник, а якщо ми говоримо про радянську школу – це був радянський підручник. В результаті, треба дуже сильно постаратися, щоб Друга Світова війна посіла місце Великої Вітчизняної", – ролзповідає історик Сергій Громенко.

А стараються з усіх сил вичистити радянські нашарування останні кілька років – разом зі шкільною програмою зміни торкнулися і музеїв. Колишній "Великої Вітчизняної" став "Музеєм історії України у Другій Світовій війні". Частково змінилися експозиції та з'явилися нові акценти.

ЛЮДМИЛА РИБЧЕНКО, ЗАСТУПНИК ДИРЕКТОРА НАЦІОНАЛЬНОГО МУЗЕЮ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ У ДРУГІЙ СВІТОВІЙ ВІЙНІ:

"Події і участь українців в цих подіях далеко виходять за межі 22 червня 1941 року і 2 вересня 1945-го. Це і події, які відбулися в Карпатській Україні, в березні 39-го і зараз про це розповідає наша експозиція. Це і 1 вересня 1939 року, той режим який був влаштований на території України з 1939 по 1941 рік. Ми все про це розповідаємо в сучасній експозиції"

Разом з тим, згадки про радянську владу в часи Другої Світової у столиці залишаються. Як, наприклад, обеліск із орденом Леніна та медаллю "Золота Зірка". Встановлена на честь звання міста-героя Києва, стела височіє на площі тієї ж Перемоги і під закон про декомунізацію поки що не підпадає.

Радянські зірки у вбранні військових та СРСР-івська символіка з прапорів вже давно зникли зі Збройних сил України. Нині – прямий курс на зміну ідеології армії.

"Військо сприймає ці зміни по різному. Наше військо – це зріз суспільства, і воно не може бути іншим. Суспільство сприймає це важко, то і у війську ці зміни не відбуваються одномоментно. Європейська ідеологія вона поступово входить, вона поступово укорінюється, особливо цьому допомогає те, що наші військові зараз постійно бувають за кордоном, проходять навчання", – розповідає Василь Павлов.

Поліція, 9 травня
Поліція, 9 травня5 канал

Лише постійне навчання та тверезий погляд на фактаж подій Другої Світової зможуть назавжди викорінити комуністичний культ перемоги, наголошують історики та закликають брати приклад з Європейських країн, які змирилася, вибачилися та не бачать ворога один в одному.

"Але це не значить, що ми повинні опускать руки і нічого не робить, капля камінь точить. Розумієте? Це кожен день, за сьогодні, за завтра, за тиждень, за місяць. І треба робить це!", – наголошує Ігор Гордійчук.

Крига скресла і історична справедливість відновлюється. Сфальсифікована історія України відкривається по-новому, а ідеологія "руского міра" і "велікай побєди" відходить в минуле, віддаляючи Україну від східного ворога та все більше повертає стрілки компасу на Захід.

Ірина Сисак, Віктор Сніжко, Ігор Селянінов, "Час: Підсумки Тижня"

Попередній матеріал
"Як у казці": у Дніпрі електрослюсар прикрасив свій під'їзд героями діснеєвських мультиків
Наступний матеріал
Лицем об лід: Путін феєрично впав, коли об’їжджав хокейну арену
Loading...

Про День примирення та пам'яті 8 травня і "побєдобєсіє" 9-го – "БлогПост"

Понад 1400 масових заходів за день: МВС звітує про ситуацію в Україні 9 травня

На параді в окупованому Луганську готували ходу підрозділів, які воювали на стороні нацистів – Тука

Без протиріч не обійшлося: як відзначали День Перемоги над нацизмом в різних куточках України

"Георгіївських стрічок" стало менше: в МВС у цифрах розповіли, як минає 9 травня в Україні

"Токсичний канал": під офісом "Інтера" влаштували пікет з "чорною міткою"