Україна повертається до "червоної" ковід-зони. За минулу добу 38 тисяч 257 хворих. Рекордсмен із інфікувань – столиця. У Києві зафіксували понад 3 тисячі недужих. Поки ситуація не катастрофічна, кажуть лікарі, але 40% вакцинованих літніх людей – це не той показник, яким можна пишатися і заспокоїтися. Бо ж саме літні невакциновані люди становили переважну більшість пацієнтів лікарень та реанімацій. У МОЗ запевняють, що потурбувалися завчасно про кисень та медичні препарати, і навіть кинули клич в області лікарям – повідомляти на гарячу лінію міністерства про невиплату обіцяних надбавок медперсоналу. Журналіст "5 каналу" Юрій Пугач з'ясовував готовність системи до нового удару хвороби.
Нині щодня фіксують близько 40 тисяч нових хворих. І це ще не пік, переконані у Мінохорони здоров'я.
"На середину лютого максимальні показники в цілому можуть дорівнювати 60 тисяч випадків", – попередив головний санітарний лікар України Ігор Кузін.
Однак у МОЗ заспокоюють: медична система таке навантаження витримає. Досвіду і лікарям, і медикам вже точно не бракує. Його додав штам "Дельта", який лютував в Україні восени. Тоді чи не найбільші проблеми були з киснем для тяжкохворих.
"Киснем забезпечено майже 97% тих ліжок, які зараз виділені в регіонах. І також до кінця кварталу буде введено в експлуатацію додатково майже 200 кисневих станцій", – переконує Ігор Кузін.
Кисневої станції ще не бачили, але і повітря, і ліжок для хворих поки вистачає в одній з найбільш заповнених ковідних лікарень столиці.
"У нас на сьогоднішній день 302 пацієнти на ковід. Це 66% завантаженості лікарні. Вчора було 30 хворих госпіталізовано, на минулому тижні було і по 45 госпіталізованих пацієнтів. Це, звичайно, напруга, але ми справляємось", – розповів виконувач обов’язків директора КНП "Київська міська клінічна лікарня №4" Георгій Аксютін.
За необхідності тут готові перепрофілювати одразу три відділення для лікування хворих на ковід.
У центральній лікарні Рівного, яке нині в "червоній" зоні карантину, вже сьогодні тут лікуватимуть від ковіду у приміщенні, де вчора було ЛОР-відділення. Ліжка тут вже закінчуються.
З киснем у лікарні поки все гаразд. Браку немає. Це пояснюють особливостями нового штаму.
"Омікрон" більше іде як респіраторний, менше вражає легені. Люди переносять набагато легше, але ж кількість людей набагато більша, ніж було при "Дельті", – розповідає заступник головного лікаря Рівненської центральної міської лікарні Ігор Дундюк.
У реанімації центральної лікарні Івано-Франківська, який теж у "червоній" карантинній зоні, ситуація кричуща: 14 з 13-ти ліжок зайняті пацієнтами в тяжкому стані.
"Пацієнти всі перебувають фактично на СІПАП-апаратах. Проводиться штучна вентиляція легень одному пацієнту. Поки що складно. Але хочу зазначити, що показники смертності є меншими. Вакциновані пацієнти в реанімаційному відділенні – це менш як 1%", – розповіла завідувачка ковідної реанімації Івано-Франківської центральної міської клінічної лікарні Іванна Дідик.
Нарікає лікарка і на пацієнтів, які купують липові "ковідні" документи.
"Саме реанімаційне відділення для таких пацієнтів є лакмусовим папірцем. Вже коли ми забираємо їх в інтенсивну терапію, вони зізнаються, що сертифікати є куплені", – каже Іванна Дидик.
Хворих на ковід стає більше. Водночас більшає і шахрайських схем. В інтернеті нині можна придбати і сертифікат про вакцинацію, і довідку про одужання, і навіть позитивний тест на коронавірус.
Коштує довідка про фейкову хворобу 250 гривень. Гроші просять скинути на картку і обіцяють за 15 хвилин надіслати позитивний результат тесту і внести його до електронної медичної бази. Ми закону не порушуватимемо. За використання підробки карають штрафом 850 гривень або обмеженням волі на строк до 6 місяців. А підробнику світить штраф 17 тисяч гривень, арешт на пів року або обмеження волі до 5 років.
За минулий рік поліція відкрила близько чотирьохсот кримінальних проваджень через підробку ковід-документів. Та якщо спіймає правоохоронець – це далеко не найгірший фінал. Гірше буде, якщо спіймає ковід.
Тож порада від лікарів: вакцинуватися та піднімати імунітет, тоді і підроблені тести не знадобляться. А от зниження захворюваності на ковід прогнозують вже у квітні.
Юрій Пугач та Богдан Танасійчук, "5 канал"
Як повідомляв 5.UA, за минулу добу, 8 лютого, в Україні було виявлено 38 257 нових випадків COVID-19.