.
. 5 канал

40-годинний робочий тиждень і жодних доплат: хто хоче зекономити на зарплаті вчителів – репортаж

Читайте по-русски
Коштів на більшу вчительську ставку на наступний рік немає, визнають у профільному комітеті парламенту

Освітянську реформу задумали посадовці. Умовне "покращення", рішення, яке можуть ухвалити вже наступного тижня, повідомляє "5 канал". Вчителів можуть позбавити надбавок за класне керівництво, перевірку зошитів, вчені звання і запровадити 40-годинний робочий тиждень.

Минулого тижня педагоги вийшли на протест, коли довідались про такі можливі іновації. Вчителі їх назвали освітянським булінгом. А обіцянкам про те, що при скасуванні надбавок стовідсотково підвищать зарплату – не вірять.

Авторка правок – Інна Совсун, колишня заступниця міністра освіти, а тепер народна депутатка від партії "Голос" – каже: вчителі її пропозицію неправильно зрозуміли. Урізати освітянську зарплату депутатка не хоче.

Зранку – уроки, в обід – виховні години, ввечері – перевірка зошитів і підготовка до наступних занять. Вчительський робочий день – ненормований.

"Ми і так на роботі сидимо до 16:00, починаючи з 8-ї години ранку. Ми перевіряємо зошити. Ми готуємося до уроків. У мене 25 дітей, п'ятикласників, мені досить важко до кожної дитини знайти підхід. І це також робота, робота важка. Робота з батьками, з дітьми – вона досить нервова. І вона виснажує", – каже вчителька Ніна Ступка.

Осінні канікули – вчителі на протестах, незадоволені пропозиціями депутатів перерахувати освітянську зарплату. Якщо народні обранці не передумають, педагоги обіцяють страйк. І порожними шкільні класи будуть уже не через канікули.

.
.5 канал

Передувало протестам засідання профільного комітету Верховної Ради. Депутати взялися доопрацьовувати закон "Про середню освіту". У своїх правках пропонують запровадження обов'язкової сертифікації вчителів. Це щось на кшталт професійного іспиту. Вчителів-пенсіонерів хочуть перевести на строковий трудовий договір від одного до трьох років. Та чи не найбільше освітян обурила пропозиція позбавити їх надбавок.

Вчительська зарплата складається зі ставки та доплат. Іноді вони сягають більше половини від усього заробітку. Надбавки нараховують за перевірку зошитів, класне керівництво, стаж, педагогічну категорію та престижність професії.

.
.5 канал

"Ми працюємо і вдома, ніхто ж це не рахує! Нам дуже прикро за це", – бідкаються вчителі.

"Надбавка нині може бути, а завтра вже ні. Хтось її може отримати, а хтось ні. Ми ж вважаємо, що ми всім вчителям маємо платити високий базовий оклад, а не докладати зарплату різного роду надбавками, які не завжди є гарантованими. Ми хочемо гарантувати високу зарплату", – говорить авторка правок Інна Совсун.

Переконує, якби її пропозицію врахували, то вчителі заробляли від 8 до 18 тисяч гривень.

Вчителька Тетяна Шевченко каже: "Якщо у мене заберуть усі надбавки, то у мене залишиться 5 тисяч гривень. А ще вирахують 20%, то ми будемо отримувати десь 4 тисячі. Але це ще якщо вчитель-методист і якщо він має вищу категорію. Якщо ж учитель прийшов молодий, то у нього ще менше. Якби вони нам ці надбавки, що дають, занесли до окладу, то тоді можна було б потім ці надбавки забрати".

.
.5 канал

Коштів на більшу вчительську ставку на наступний рік немає, визнають у профільному комітеті парламенту. Бюджет урізало Міністерство фінансів.

"Що стосується зарплат вчителів: у нас дуже складні дискусії з Міністерством фінансів, воно грошей у бюджеті не бачить", – пояснює Сергій Бабак, голова комітету ВР з питань освіти, науки та інновацій.

"Нині ми бачимо дискусію стосовно пропонованих правок щодо структури нарахування зарплати. Але для вчителя є значно важливішим не те, якою є структура нарахування зарплати, а те скільки грошей держава виділяє на освіту. І тут ми абсолютно підтримуємо тих освітян, які вважають, що на наступний рік закладено недостатньо коштів на освіту", – каже Інна Совсун.

Надбавки у вчителів не забиратимуть, переконують у Міністерстві освіти. Хоча й визнають систему нарахування зарплати зі ставкою та доплатами застарілою. Частину надбавок призначає місцева влада та адміністрація школи. За таких умов – можливі зловживання. Про підвищення вчительських зарплат Міністерство поки не багатослівне. Свої пропозиції до бюджету на наступний рік подали.

.
.5 канал

Любомира Мандзій, заступниця міністра освіти і науки України, каже: "Оплата праці буде змінена, зважаючи на те, що вона змінюється на 10% кожного року. Ми ведемо зараз дискусії і напрацьовуємо проєкт рішення. Ми прагнемо виконати норму закону і 2023 року найменший посадовий оклад – це 4 прожиткові мінімуми. Це норма закону про освіту".

З понеділка освітній комітет парламенту має розпочати розгляд депутатських пропозицій. Зокрема, і щодо скасування надбавок. А в уряді обіцяють представити остаточний варіант бюджету-2020. Від закладених у державному кошторисі сум і підтриманих депутатських правок залежить, якою буде зарплата вчителів наступного року.

Сергій Барбу, Сергій Клименко, Ганна Кудрявцева, "5 канал"

Читайте також: У проєкті бюджету немає коштів для підвищення зарплати вчителям з 2020 року – МОН.

Попередній матеріал
Росіяни без пояснення причин затримали літак із військовим аташе США
Наступний матеріал
МЗС направило ноту: Пристайко розповів, на що звертатимуть увагу при поверненні Росією кораблів ВМСУ

У Міносвіти думають, де взяти 20 млрд на збільшення зарплати вчителям

У проєкті бюджету немає коштів для підвищення зарплати вчителям з 2020 року – МОН

З 2016 року мінімальна заробітна плата в Україні зросла втричі – Рева

Наступного року в учителів зросте зарплата: Гройсман розповів, на скільки

У Держуправлінні справами назвали розмір зарплати Зеленського

В Україні зросла середня зарплата – Держстат