prokuratura.org.ua

20-ті роковини вбивства Гонгадзе: справа, яка тисячам відкрила очі на політику, досі не доведена до кінця

Читайте по-русски
За цей час один із засуджених міліціонерів помер у в'язниці, двоє вийшли на волю

Розслідування тривалістю у 20 років і жодного покараного замовника вбивства. 16 вересня 2000-го зник журналіст Георгій Гонгадзе. Півтора місяця потому його тіло знайшли в лісі на Київщині. Ця справа стала найрезонанснішим убивством працівника ЗМІ в українській історії та призвела до масових протестів із вимогою покарати винних. За ґратами тоді опинилися четверо міліціонерів. Генерал Олексій Пукач отримав довічне. Та він був лише виконавцем. Чи досі прокуратура намагається знайти винних, дізнавалася кореспондентка "5-го" Ірина Саєвич.

Його ім'я знали у найвищих владних кабінетах. Журналіст Георгій Гонгадзе не боявся ставити незручні запитання ні міністрам, ані президенту.

"Це ще був дуже пострадянський час. Наприклад, на державних медіа було ще це уявлення про обслуговуючу роль, яку мали мати медіа. В уявленні Гії це було не так – медіа мали бути сміливими", – пригадує друг Георгія Гонгадзе, журналіст Євген Глібовицький.

У липні 2000 року Гонгадзе повідомив у Генпрокуратуру, що за ним стежать. А вже 16 вересня зник. У листопаді того ж року у лісі на Київщині знайшли його тіло без голови. А 9 років потому – череп. Поховати журналіста вдалося лише через 16 років після вбивства.

За декілька місяців після зникнення у парламенті оприлюднили аудіозаписи, на яких люди з голосами, схожими на голоси тодішнього президента Леоніда Кучми та деяких високопосадовців, обговорюють журналіста. Після "плівкового скандалу" Україною прокотилася хвиля акцій "Україна без Кучми".

Зрештою слідство з'ясувало, що викрали Гонгадзе четверо міліціонерів. Виконавцям присудили від 12 до 13 років за ґратами. А керівнику групи – Олексію Пукачу – довічне ув'язнення.

"Який власне і є тією особою, яка власноручно задушила Георгія Гонгадзе, потім він власноручно викопав захоронене тіло і обезголовлену частину тіла захоронив в іншому місці, у Таращанському лісі. Він розповідає, що він зробив добру справу, вбивши Георгія Гонгадзе", – розповів адвокатка родини Гонгадзе Валентина Теличенко. 

Та під час оголошення вироку Пукач заявив, що за ґратами мав опинитися не лише він.

"Вам зрозумілий вирок? – Мені буде зрозуміло тоді, коли Кучма і Литвин будуть сидіти поряд зі мною", – сказав Пукач.

Леонід Кучма свою причетність до справи категорично заперечує.

"Ото з Гонгадзе зробили, це ж провокація була міжнародна для того, щоб Україну опустити і президента у тому числі", – заявив Кучма.

"Чи винен Кучма в тому, що сталося. Я думаю, що так. Бо він був президент у країні, в якій теоретично таке стало можливим – жорстоке вбивство журналіста. Чи є він безпосереднім замовником? Ну у мене величезний сумнів. Я думаю, що радше його емоції використали для того, щоб зробити його винуватцем в очах суспільства. Це було потрібно тим силам, які були зацікавлені в тому, щоб обернути нас у бік Росії", – вважає друг Георгія Гонгадзе Сергій Рахманін.

Хто ж замовив убивство Гонгадзе? І через 20 років це запитання залишається відкритим. В Офісі генпрокурора за наші запити не відповіли. Утім адвокатка родини Гонгадзе каже: розслідування щодо замовників і досі триває та підозри так нікому і не висунули.

За цей час один із засуджених міліціонерів помер у в'язниці, двоє вийшли на волю, а Пукач, хоч і досі за ґратами, вже чотири роки у касаційній інстанції домагається пом'якшення свого вироку.

"Це була дуже важлива історія, яка десакралізувала для нас політику і політиків. І багато людей, які не цікавилися політикою саме тоді вперше вийшли на вулиці", – нагадує Сергій Рахманін.

"Я бачу, що ми розсудливішими стаємо, я бачу, що все складніше з боку держави чинити сваволю, але ми ще точно не там, де ми хотіли б бути", – наголосив Глібовицький.

Ірина Саєвич, Ірина Сисак, Юрій Усик, Анна Несерва, "5 канал"

Попередній матеріал
Україна цьогоріч отримає майже $2 млрд за транзит російського газу – Коболєв
Наступний матеріал
Марина Порошенко очолила список кандидатів у депутати Київради від партії "ЄС"
Loading...