Тренер розповів про підготовку молодіжної збірної України з баскетболу до чемпіонату Європи

  Для хлопців зі збірної U-16 це перший чемпіонат у кар’єрі

  Головний тренер молодіжної збірної з баскетболу U16 Андрій Харчинськиий розповів у інтерв'ю процес підготовки до участі молодіжної команди в чемпіонаті Європи.

  За його словами, на сьогодні збірна паралельно з тренуваннями працює з документами гравців. Бо для хлопців зі збірної U-16 це перший чемпіонат у кар’єрі. І ці діти вперше проходять процес ліцензування у ФІБА. Зараз на зборах перебувають 22 гравця, до Угорщини поїде - 14. Спробують взяти на спаринги шестеро хлопців 2001 року, які закінчували чемпіонат і увійшли до символічних п’ятірок.

  Тренер каже, що створить максимально сприятливі умови підготовки дітям 2001 року народження, щоб до серпня вони вийшли на пік форми.

  – Хлопці 2001 року на рік молодші за тих, хто підпадає під категорію U-16.

  – Так. Вони грали чемпіонат ВЮБЛ-2000. Посилювали склади команд-учасниць. Візуально усі одне одного знають. Як мінімум, вони проведуть етап підготовки з хлопцями 2000 р.н. і матимуть уяву про те, що робитимуть наступного року. Можливо, я у чомусь неправий, треба передивлятися дітей 2000 року народження. Хочеться взяти кращих з кращих і завдяки цього досягти результату. 

  - Тобто ви вже зараз працюєте на перспективу.

  – Так. Я думаю, що вони підсилять команду вже під час спарингів в Угорщині.

  - Різниця у віці – рік, а різниця у майстерності?

  – У майстерності? У них бажання має бути більше. Оскільки старші хлопці почасти міркують, що заслужено посіли у збірній свої місця, а тут з’являється молодь, яка теж амбітна, теж хоче показати, що щось із себе уявляє. Поступатися молоді не хочуть. Фізичні кондиції? Тут я згодний. На рік старші хлопці сильніші фізично. Але за рахунок бажання, на мій погляд, можна гори звернути.

  - Якщо ви берете з собою на виїзд у тому числі і гравців 2001 року народження, відтак результат матчів з угорцями для вас не так важливий?

  – Я ще паралельно дивлюся, як грають наші старші колеги. Дівчата, хлопці. І я прекрасно усвідомлюю – усі ігри, які зіграно нашими командами на товариських турнірах, якщо хтось бачив відео – там з перших хвилин нас просто виносять. Там люди починають грати у баскетбол. Тому ми вже проаналізувавши готуватимемося до того, що розслаблятися не можна, і придумувати собі, що ми у якихось компонентах сильніші? Ні, не хочу я їхати і грати не на результат. Потрібний результат. У мене місяць строку, цього замало, практично нічого. За цей місяць мені треба поміняти психологію у дітвори. На жаль, ось ця наша гра п’ятірками. Роки три-чотири треба, щоб вибити з них ось це: схопивши м’яча, лізти до купи, на усіх. Знаєте, коли нема підстраховки, коли ти граєш 1 в 1. Зараз треба, щоб м’яч швидше ходив, щоб ти його отримував готовий до атаки і забивав. А не береш цей м’яч і возиш його, і виходить ні про що. Першість України усіх влаштовує, усе проходить – виїздимо за межі України, виглядаємо як сліпі кошенята.

  – Там інший баскетбол, ви вважаєте?

  – Вважаю, так. Ось дивлюся відео, 20-річних подивився (U-20 Італія – Україна – ред.) – ну приємно подивитися на італійців, у них м’яч літає. Так, часом трапляються дитячі помилки, теж хтось лізе до купи, але... треба відмовлятися від максимального ведення. Ведення є, будь ласка, можеш вирішити питання – вирішуй. Але якщо у тебе є відкритий партнер, йому потрібно своєчасно віддати м’яча, щоб він забивав без спротиву.

  – Важливо, що тренер вже усвідомлює, яким він бачить малюнок гри?

  – Тепер це доносимо до хлопців. Зараз цим з тренерами і займаємося. Зіграли два тренувальних спаринга, пробуємо цю крапкову взаємодію. Бо, ще раз наголошую, хочу відмовитися від довгої, довгої взаємодії. Як правило, вона завершується тим, що ми протягом відведених 24 секунд не встигаємо зробити атаку. Усе ж таки хочеться, щоб ми цю атаку зробили. Може усі 24 секунди і не треба тягнути. Так, є моменти, коли треба, але я прихильник того, що їх 12 хлопців, вони усі мають грати у баскетбол. У мене немає яскраво вираженого лідера. Так, є Клевзуник. Відняти у нього бійцівські якості, характер? Ну, він баскетболіст. У нього це на рівні підсвідомості. Тепер треба, щоб до нього доросла уся інша компанія. Бо сховатися за його спину і постояти осторонь – мені це не подобається. Збірна має бути одним монолітним колективом.

  - Ви кажете, зараз на зборах 22 хлопця, ви в Угорщину на товариські матчі берете 14. Як пояснюватимете іншим, що вони зайві? 

  – Напевно, треба дорослішати раніше. Я свого часу грав у збірній СРСР. Там тренери взагалі нічого не пояснювали. Тобі просто спокійно говорять – сьогодні ти завершуєш збори і їдеш додому. Усе, ніяких пояснень нема. Ми починаємо їх привчати, один тренер має йому пояснити. Щоб він психологічно не травмувався, а він вважає, що він найкращий. Але не треба вважати, є думка тренера, з нею треба погоджуватися. Тренер пропонує таку то роботу, треба прагнути її виконувати, а не робити те, що тобі зручно. І це наша біда. Ось він вважає, що вміє водити м’яча. Виїздимо за межі України – не вміють вони водити. Не вміють бігати. І це треба міняти. Коли вони почнуть задавати менше запитань, а просто реально дивитися на речі... нічого жахливого, що ти не поїхав на дві гри в Угорщину. Ти приїдеш на наступні збори, так само працюєш з усіма і їдеш на наступний турнір до Литви. Хто проти? Я тільки за.

  - Тобто, вони самі мають доводити свою користь команді.

  – Саме так. Не може людина бути в колективі просто для кількості. Відрізок чемпіонату Європи – тривалий. І два вихідних, а решта – ігри на максимальних обертах. Там розслабитися не можна. До того ж, зважте, гра триває 40 хвилин. І ось ці розповіді, мовляв ми класно зіграли першу чверть. Ну, вибачте, ніхто мені не повірить, що ми так супер відіграли. Знов таки, наведу приклад з минулого – колись СКА Київ команда була – чемпіони першої половини. Практично увесь Союз 20 хвилин обігрували. А потім 20 програвали. Було таке. Так ось я так не хочу. Гра завершується після фінальної сирени. І ось ці 40 хвилин треба провести гідно. Ми можемо погано зіграти усі чверті, але виграти, це буде краще, ніж здорово зіграли одну, і не змогли. Не хочу. Хочу до позитивного результату доводити матч.

  Попередній матеріал
  Порошенко про звільнення Слов'янська: Не кожна армія світу здатна скласти такий іспит
  Наступний матеріал
  Аеророзвідка "Сестри Перемоги" заявила про викриття ворожих полігонів для навчання найманців
  Теги:

  Генпрокурор: Онищенка оголосять в міждержавний розшук

  Екс-захисник київського баскетбольного клубу підписав контракт з NBA

  Українка Мазніченко стала найкращою баскетболісткою в єврокваліфікації

  Мурзін – про баскетболістів-юніорів: "Якщо працюватимеш упівсили на тренуваннях, у збірній не затримаєшся"