Змушували читати вірші Пушкіна та Єсеніна, а ще – співати гімн росії. Колишній військовослужбовець із Харківщини майже 2 роки був у полоні окупантів. За цей час його тримали у різних в'язницях, армієць пережив знущання та тортури. Як оговтується після неволі – Оксана Нечепоренко розповість.
Володимир Йовенко порається по господарству. Каже: за його відсутності накопичилося багато справ.
Володимир – артилерист 92-ї бригади. У полон потрапив у перший день війни. Він саме їхав на позиції під Харковом, коли натрапив на російську колону.
"Вони двері відкривають і – "Хлопці, ви далеко їдете?". А я кажу: "Та вже приїхали". А він подивився – ми в пікселі, в формі, каже: "Ну тоді виходьте", – згадує колишній військовополонений.
Потім були табори для полонених, російські тюрми та допити.
" Скільки допитів було – що перший допит, що 20-й: "Де находяться ваші "Точки У"? Де в вас "Точки У"?". Це було одне з найперших питань, "Точки У" і найманці іноземні", – каже Володимир.
За два роки чоловік змінив 4 російських в'язниці. Каже: діставалося за будь-яку провину. росіяни змушували вчити вірші Пушкіна та Єсеніна і гімн ерефії.
"Приходять і говорять: "Ти, гімн нє пєл". Виводять із камери, і починають: "Ану тепер розказуй, не співати, а, як віршем, розказуй". Віршами не можу розказати усе. Побили. "Даємо 2 години, прийдемо не розкажеш…". Було таке, що не давали їсти навіть", – розповідає колишній полонений.
Тривалий час Володимир не мав звісток про рідних. Намагався про себе повідомити хоча б через пропагандистські телеканали, що приїжджали до буцигарні.
"Я сам напрошувався, щоб мене побачили, рідні мої побачили, що я ось, все нормально", – пояснює чоловік.
У хаті Йовенків – світлина Володимира. Її зробила дружина під час єдиного спілкування з чоловіком телефоном. За два роки полону Ольга мала власну війну.
"Я розуміла, що про нього повинні чути, якщо за нього випускають відео, отже, справді живий, треба далі. І ось ці практично два роки у мене була боротьба" – зауважує дружина Володимира.
Йовенка звільнили цьогоріч 3 січня. Україна повернула додому 230 людей. Серед них – як військові, так і цивільні. Для дружини Володимира здійснилася її найбільша мрія.
"Мені прийшло повідомлення від координаційного штабу – "Вітаємо, Йовенка Володимира Васильовича звільнено з полону" – і я знепритомніла", – пригадує Ольга.
Після реабілітації Володимир повернувся додому у Дергачі під Харковом. Береться наводити лад у господарстві.
"Раніше ми держали і поросятко, зараз треба, як то кажуть, це все брати знову у свої руки і знову все це по-новому відновлювати", – каже господар.
Після відновлення, якщо дозволить здоров'я, Володимир планує повернутися до війська. А поки хоче побути з сім'єю. У Володимира 7 дітей, наймолодшому зараз 5 років. А ще після пережитого Йовенки вирішили повінчатися.
Оксана Нечепоренко, Антон Авіжас, Харківська область, "5 канал"
Нагадаємо, 20 лютого Офіс генпрокурора розпочав розслідування щодо розстрілу українських полонених поблизу Роботиного.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.