Їх не лякають обстріли ні вдома, ні в Україні. В Умань цьогоріч прибули понад 33 тисячі хасидів, щоб відсвяткувати Рош га-ШанА – юдейський новий рік. Паломники кажуть: їх мало бути більше, проте на заваді стало скасування авіарейсів в Ізраїлі. Як відзначають Новий рік хасиди в Умані – журналістка "5 каналу" Аліна Оганезова бачила.
Вони подолали тисячі кілометрів, щоб вшанувати пам'ять праведника. Так, попри повномасштабну війну в Україні, зустріти свято Рош га-ШанА цьогоріч до Умані приїхали десятки тисяч паломників-хасидів. Ця традиція існує від 1811 року. Саме свято Нового року в юдеїв цьогоріч триває від 2 до 4 жовтня. Прибулі кажуть, війна в Україні їх не лякає.
Тут дуже гарно, кожен повинен бути тут. В Ізраїлі (теж) триває війна. У нас є Бог, у нас є Ашем, це все, що має значення", – розповів один з паломників.
Цьогоріч до Умані з'їхалося понад 30 тисяч паломників. Та очікувалося більше. Через атаки Ірану та закриття повітряного простору Ізраїлю дістатись України змогли далеко не всі. Ті ж, хто прибув до Умані, кажуть – хвилюються за рідних, які зараз в Ізраїлі.
"Я говорив з усіма, все добре, усе нормально. Зараз Ізраїль збирається атакувати, тоді побачимо, що станеться", – каже паломник Юда.
"Я подзвонив, але в бомбосховищі не було зв'язку. Тому після того, як вони вийшли з укриття, ми зв’язалися, з ними все добре", – розповідає паломник Аківа.
Дехто з вірян, зокрема Аківа, переконаний: в Умані ситуація спокійніша, ніж у рідному Ізраїлі. Тож, попри повітряні тривоги та загрози російських обстрілів, паломники налаштовані яскраво святкувати.
"Умань так далеко від кордону, що це приблизно в чотири рази більше, ніж Ізраїль. Шанс потрапити в нас... ми не бачили тут солдатів, жодних бомбардувань. Безумовно, там, де я живу, ми живемо в Ізраїлі, там небезпечніше, ніж в Умані", – зазначив паломник Аківа.
Щоб уникнути надзвичайних ситуацій, у місті запровадили цілодобове чергування поліцейських, медиків та рятувальників. Долучились до допомоги українським спецслужбам і ізраїльські колеги.
"В Умані 16 ізраїльських поліцейських. Ми прибули сюди декілька днів тому. Працюємо тут разом із нашими українськими колегами. Робимо все, щоб гарантувати в Умані під час проведення Рош га-ШанА громадську безпеку та порядок. Боремося зі злочинністю. Працюємо разом майже 24 години на добу. Крім національної поліції, допомагаємо міграційній службі в питаннях, які вони повинні вирішувати, з паспортами, з перебуванням хасидів в Умані", – повідомив речник поліції Ізраїлю, майор Міхаель Зінгерман.
Раніше вірянам рекомендували утриматись від поїздки в Україну з міркувань безпеки та через брак укриттів у місті для такої кількості людей. Водночас речник ізраїльської поліції запевнив: всі необхідні роз'яснювальні роботи проводять.
"Разом із колегами пояснюємо, що є загрозою обстрілів. Наші громадяни звикли до таких ситуацій. Для них вони не є новими", – зазначив речник поліції Ізраїлю, майор Міхаель Зінгерман.
Через значну кількість туристів Умань потерпає від купи сміття. На час юдейських святкувань до роботи залучили всі комунальні служби міста. Проте впоратися з величезною кількістю непотребу, який залишають віряни по собі на вулицях, складно через натовпи паломників, кажуть комунальники.
Загалом же хасидизм відрізняється від ортодоксального юдаїзму тим, що для хасидів важливим є ідеал "сімхи" – символ радості та веселощів. Прибічники цієї релігійної течії вважають, що Богу треба служити весело та щиро.
Раніше повідомлялось, що в Умані посилять заходи безпеки у зв'язку із святкуванням Рош га-Шана.
Дивіться також:
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.