Як гаубиця M777 і дрон "Фурія" палять російську броню на Мар’їнському напрямку – "Невигадані історії"

Війна в Україні 5.ua
Військові наголосили: якщо треба – ми працюємо 24/7

Її звати "Фурія". І вона цілком відповідає своїй назві. Це "крило" – безпілотний літальний апарат – допомагає нещадно випалювати російські тили на тимчасово окупованих територіях України. Літає "Фурія" далеко, бачить усе гарно. 

Командир відділення БПЛА 148-ї окремої механізованої бригади ДШВ ЗСУ "Фенікс":

"Завдання, як завжди, різноманітні – це спостереження, розвідка, дорозвідка, корегування. Ми працюємо на Мар’їнському напрямку і знаходимо ворожу артилерію, знаходимо ворожі якісь військові автомобілі, ті самі танки при штурмах бачимо або знаходимо в районах зосередження. Якщо виявляємо їх десь подалі, вже виходить і готові наші гармати наведені, піхота так само підготовлена, так само в них гранатометні розрахунки, так само всі виставлені на позиції. І тому досить оперативно і успішно їх зустрічаємо ще на самих під'їздах. Тобто, іноді вони навіть не доїжджають до наших позицій і розвертаються".

Як працюють артилеристи

Ми змогли зафільмувати один зі штурмів на Мар’їнському напрямку. Коли російська бронетехніка з різних боків намагалася прорватися до позицій нашої піхоти і висадити там десант. У цей час ми чергували на одному з командних пунктів 148-ї бригади. І на власні очі побачили, як відбувається відбиття штурмів. 

– Техніка доїжджає до "Ахіллеса". 

– Ми починаємо працювати по "Ахіллесу".

– Попалися.

– Постріл!

Війна в Україні
Війна в Україні5.ua

У командному пункті командири різних ланок оперативно обирають засоби, якими "гаситимуть" ворожі штурми. Та віддають накази відкрити вогонь. 

"Для того щоб стріляти, артилеристам потрібна ціль. Для цього ми її виявляємо і так само, щоб її уразити, їм треба коригувати, бо перший снаряд ніколи не потрапляє в ціль", – зауважив "Фенікс".

Командир гармати М 777 148-ї окремої артилерійської бригади ДШВ ЗСУ "Ахілл":

"Перший йде пристрілочний, другий вже повинен лягати в ціль. Гармата, якщо все правильно робити, то вона точна, дуже навіть точна".

– Постріл!

– Димить.

ЗСУ
ЗСУСухопутні війська ЗС України

– Палає.

– Попали.

ЗСУ відбивають ворожий штурм

Командир артбатареї 148-ї окремої механізованої бригади ДШВ ЗСУ "Хан":

"Ранок почався з дуже інтенсивної роботи, ворог проводив штурмові дії, були дві спроби з різних напрямків".

– Знайшли, он під'їжджає.

Штурмові дії проводилися з підтримки бронетехніки ворога.

Околиці вже окупованої Новомихайлівки, звідти виїхали три одиниці ворожої техніки, рухаються у бік наших позицій, ну, власне, наша артилерія намагається уразити цю броню, відбувається мінування, так відбувається відбиття штурму.

– Гармата!

– Постріл!

– Майже.

Штурман відділення БПЛА 148-ї окремої механізованої бригади ДШВ ЗСУ Анатолій:

"Наша арта працює чітко, там один-два пристрілочні, а далі нормально в ціль. Навіть коли оце штурм їхали, два снаряди – перший в беху, другий у танк – все.

"На "Фурії" мені подобається працювати. Сильні сторони те, що порівняно з іншими БПЛА, не всіма, але багатьма, те, що погодні умови, в принципі, їй все одно на погодні умови – якщо вітер, ми можемо летіти, хай навіть повільно, але можемо. 30 кілометрів для неї це не проблема, при бажанні можна навіть більше. Зрозуміло, що ми перелітаємо за лінію бойового зіткнення, бо це пташка більш для тилу", – поділився командир відділення БПЛА "Фенікс" .

Безпілотник "Фурія" president.gov.ua

Командир артбатареї "Хан" додав, що "в основному, наші дії – це заборона дій, просто відкрити вогонь і поставити зарубити, не дати висадити десант, а ураження – це військова удача більше".

 – Гармата!

– Постріл!

"Азарт з’являється, коли щось знищуєш. Бо буває, цілий день літаєш і цілий день щось виявляєш, і не виходить знищити чи що, а потім тільки десь один вдалий постріл, і хочеться швидше. Ті батареї заряджаєш, перепаковуєш знов летіти-летіти-летіти – от тоді з'являється такий азарт, хочеться ще більше їх спалити", – сказав "Фенікс".

Командир артбатареї 148-ї окремої механізованої бригади ДШВ ЗСУ "Хан":

"Та вони постійно активно штурмують. На цьому напрямку ми працюємо, тому що дії тут досить інтенсивні – штурмує ворог, потім наші дії на відновлення позицій, теж повинні підтримувати нашу піхоту, відповідно провести вогневу підготовку, подавлення їхніх сил. Доба, більше.

Військові про відпочинок 

– Який відпочинок на війні? Якщо потрібно працювати – ми працюємо. 24/7, як кредит, сміється у відповідь на питання про сон "Артист" – 32-річний боєць, котрий лише три місяці як прийшов на війну. Добровільно.

– Скільки важить снаряд? – уточнюю я в нього, бо сама бачила, як "Артист", згинаючись під вагою снаряда, ніс його до гармати. 

САУ "Богдана"
САУ "Богдана""Військовий кур'єр" / Facebook

– Від 45 до 50 кілограмів. 

Командир відділення БПЛА "Фенікс":

"Наприклад, на минулому чи позаминулому тижні, я точно не пам'ятаю, штурми бували по декілька разів на день. Так само заїжджали декілька танків, декілька броньованих машин. По декілька разів на день і щодня. Але вдало відпрацьовувала і наша артилерія, і наша піхота. Тобто їде 4 машини, з них одна повертається і та вже побита, просто її добивають всім, що є, – тою самою артилерією, FPV-хами".

У командному пункті намагаються задіяти всі можливі вогневі засоби, щоб вразити російську броню. Бо частина її вже проривається до позицій піхоти, а російський танк на ходу відкриває вогонь по траншеях. 

Захисники про гаубицю М777

Екіпаж М777 – британсько-американської гаубиці біжить за новою порцією снарядів, на ходу пояснюючи нам, де які "кабани".

Номер обслуги гармати М777 148-ї артилерійської бригади ДШВ ЗСУ "Луцьк":

"795-й, тут у нас знаходиться, це на уламкову дію і на фугас. Тобто і так, і так можна його використовувати. Зараз здебільшого стріляємо ним, тому що ворог суне колонами техніки".  

– Тобто, це якраз по техніці?

– Так. 

– Гармата!

– Постріл!

Українські артилеристи дякують за М777
Українські артилеристи дякують за М777Facebook / Головнокомандувач ЗС України

Що про неї казати – хороша гармата, стріляє – це вже добре, що тут скажеш. 

А ще "Луцьк" сказав: "Коли звучить команда "До гармати!", я заходжу в склад наших БК, зриваю "кабан", захисне, командир гармати мені попередньо каже, який буде підривник, я його накручую, якщо треба, встановлюю час і тоді вже снаряд відправляю до гармати на заряджання".

– Це особливі якісь снаряди?

– Касетні боєприпаси, руйнування. Коли командир гармати вже сказав час, встановлюється на підривнику, вводиться час, заряджається снаряд, постріл, коли летить – розкривається в заданий час і звідти висипається 72 гранати.

– Це по піхоті працює?

– Так, здебільшого це по піхоті або відлякати, коли рух техніки.

Військові розповіли, як відбивали ворожі штурми

Зв’язківець відділення БПЛА 148-ї окремої артилерійської бригади ДШВ ЗСУ Андрій:

"Був наступ, ми побачили на під'їзді, вони трошки під'їхали – накинули їм з артилерії, FPV-шка дала їм потиличника, вони розвернулися і поїхали додому. Не додому вони поїхали, було б краще, якби додому поїхали, в цілому, розвернули їх".

"І з другого (снаряда – ред.) можна не попасти, і з третього, але якщо давати нормальні координати зриву або артилерист їх бачить, то він корегує і тоді лягає точно, точно і потужно", – наголосив "Фенікс".

Дуже гарно працює, автоматизовано, просто подобається мені працювати, – зізнається "Артист", котрий раніше працював на іншій артсистемі – "Мста-Б", коли воював в АТО у 2017-2021 роках.

– Це вони вже тікають? 

– Так, вони розвернулися.

"Було прикольно – їде беха і танк, і так само наша арта стріляє. І один приліт біля бехи – вона стала, другий приліт біля танка, я не знаю, чи контузило чи що, він розвернувся в свою сторону і почав стріляти в своїх", – пригадав "Фенікс".

Також зв’язківець Андрій зізнався: "Танк класно влупили, прямо з гармати, і прямо йому в "шляпу" – це було прикольно. Це був штурм, вони поїхали на штурм, майже доїхали до нашої піхоти, трішки їм насипали, розвернули їх, із трьох танків там, по-моєму, танк був і 2 бехи, ні, 4 було, і ніхто з них не доїхав назад. Потім ще приїхав буксирувальник їхній, ну, стоять горять у полі, вже догоріли".

– Кладовище тепер техніки їхньої.

Знищена російська техніка
Знищена російська технікаГенштаб ЗСУ

– Ви ж бачили там на відео, у них там техніки неміряно стоїть.

– Це якийсь КамАЗ.

– Це що за грузовик? Теж якийсь "Урал"?

Номер обслуги гармати М 777 "Артист":

"Не завжди, буває – скидають, так, це дійсно задоволення – побачити, куди ти попав чи не попав, хоча б для себе знати, що і як. Останній був будинок, що вони там сиділи, їсти варили, не знаю".

– Багато їх було?

– Вистачало, ми не рахували. Ну так забігло багатенько, не вибіг не один.

Як бійці ЗСУ справляються зі штурмами рашистів

Номер обслуги гармати М 777 "Луцьк":

"Є в них плани штурмувати, наступати, брати в захват – орки як орки. Кожного дня: і вдень, і вночі. Тобто ворог активізувався, трішки підчавлює, але ми даємо гідну відсіч, даємо по зубах, і він стоїть на місці, тобто все залежить від снарядів – якщо снаряди будуть – ворог нам солі на хвіст насипе".

"Все теж залежить від технічного стану гармати, настріл, на скільки живий ствол і праця розрахунку. Праця розрахунку якби досить ефективно, це дійсно спеціаліст, ну а технічний стан гармат відповідно новішими вони не стають", – зауважив командир артбатареї "Хан".

Командир гаубиці М777 "Ахілл":

"Буває, коли наступ, тоді і працюємо, спимо – коли доведеться, немає планування, немає як такого тому що у нас є певний напрямок, якщо на цьому напрямку є ціль – треба працювати, немає значення спиш ти чи ні, коли виходять на зв'язок – ти ж не скажеш – я відпочиваю, коли команда – тоді і працюємо".

"Не можна сказати, що була певна частота їх дій, можливо за тиждень може бути один штурм з підтримки бронетехніки, а буває на день 2-3 рази, 4 рази вони висувають від 2-4-6, може більше бути, одиниць", – наголосив "Хан".

– Як мотоциклісти їхали мені сподобалося. Їх порозкидали там.

Командир відділення БПЛА "Фенікс":

"Ціль ніби не така жирна, їхала піхота на мотоциклах, їм так само трохи насипали і не доїхали, полишали мотоцикли у полі. Вони на звичайних байках їздять, двоколісних".

"Фенікс"
"Фенікс"5.ua

"Ми завжди підтримуємо якийсь підрозділ. Відповідно, підрозділ, який їх підтримує, командири тих підрозділів дають нам накази. Ми приймаємо ціль, відкриваємо вогонь. Відповідно, нас забезпечують картинкою як завжди, коригування, ми під коректуру працюємо по даній цілі", – сказав "Хан".

Чоловік додав: "У нас із 79-кой дуже добрі відношення, ми взаємодіємо, в принципі у нас питань дуже гострих не буває, немає".

– Тобто, як тільки їм потрібна допомога..

– Ми постійно на зв'язку, 24/7 з ними.

– Скільки часу вони просять вашої допомоги?

– Постійно, будь-які дії – нас запрошує підрозділ, який ми підтримуємо, починаємо працювати.

– Але у них же своя артилерія є.

– Є, але ми якби основний засіб.

– Ви – старший брат? 

"Хан"
"Хан"5.ua

– Так, нас так і називають – буде працювати старший, старший брат.

– Вас не витісняють дрони? 

– Ні. По факту FPV не можуть замінити артилерію, все таки розрив скида і розрив 155 снаряда це досить різні речі, чи касетного снаряда, який накриває площу, коли противник пересувається. Будь-які дії по відбиттю штурму – це комплексні дії, не можна виграти війну однією зброєю, не може виграти одна авіація чи тільки танки чи одна артилерія – завжди це комплекс, всі засоби повинні працювати, наявні.

Як захисники потрапили на фронт

– Давно в бригаді?

– З моменту її створення. Наказ про створення бригади був у квітні.

– У квітні?

– 2023 року, у травні уже був укомплектований особовим складом і походження злагодження розрахунків підрозділів проходив у термін 2 місяці. Через 2 місяці ми вже виконували бойові завдання на Запоріжжі. 99% – це мобілізовані, я ще раз повторюю – я теж мобілізований. Скоріше, внутрішня мотивація, бажання людей, особового складу, особисте бажання навчитися. Це була справді нова техніка, це було цікаво самому навчитися і передати свої знання своїм підлеглим. 

Номер обслуги гармати М 777 "Артист":

"Я добровольцем пішов, працював на атомній електростанції, мав бронь, дуже мені не сподобалось ставлення, "ждуни" сидять такі молодці".

 – На якій атомній станції ви працювали?

– Я ж сказав – Южноукраїнськ. Є там таких багато людей, та й усе. Набридло мені. Кожні пів року бронь давали, давали, я психанув і кажу – ні, треба, поки талант не пропав – треба йти.

– А талант який?

– Універсальний солдат.

Номер обслуги гармати М 777 "Луцьк":

"11 липня уже був на Запоріжжі, до війська прийшов 11 квітня того року".

– 2023-го?

– Так.

– Ви мобілізований чи ні?

– Ні.

– Доброволець?

– Доброволець. Але коли почалося повномасштабне вторгнення, відверто кажучи, не міг здолати свій страх, а потім прийшов той день і я зрозумів, що треба. Я себе підготував, прийшов вмотивований. В принципі, я всім задоволений. Я відчуваю себе на своєму місці, тому що потрібно зараз чоловікам іти захищати, не жінкам же йти чи дітям. Треба це робити, це священний обов'язок кожного чоловіка, і коли людина хоче воювати – горять очі, це видно, і від нього іде така енергетика.

Боєць розповів, як подолав страх йти воювати

"В першу чергу – знову повторюю – це була мотивація моїх підлеглих, хлопці хотіли і вони працювали, вони вчилися по ходу і в них було бажання навчитися і працювати, виконувати завдання ефективно", – наголосив "Хан".

– Як здолати свій страх? (питання до "Луцька" – ред.)

"Луцьк"
"Луцьк"5.ua

– На все свій час. Як я особисто здолав? Особисто я здолав так – це був ранок, я проходив біля телевізора, і орки розбили дитячий садок і лікарню, в якому місті – не пам'ятаю. Мене взяла злість на них, я зрозумів, що треба. І потім, коли я зайшов до ванної кімнати, дивлячись у дзеркало, я сам собі задав питання – скільки ж тобі відведено? Може навіть у цивільному житті трапитися будь-що, тобто коли ти переходиш дорогу тисячу разів за рік, на тисячу перший тебе може збити просто. Плавець, майстер спорту по плаванню, перепливав річку і втопився. Тобто до того веду, що в дійсності – скільки кому відведено. Буває, люди приїжджають у відпустку і щось стається, а на війні воював 2 роки. Це знову доказ того, що скільки кому відведено – чи там, чи тут, то краще тут і робити максимально для захисту нашої держави, тому що орки нам добра не принесуть, не "русскій мир" вони нам несуть, а страх і розруху.

"Займався, я все життя займався в залі в себе – тренер, тайський бокс, а спочатку повномасштабної війни трішки намагався перекваліфікуватися. Взяв собі, займався цим, одночасно намагався попасти до своїх хлопців у підрозділ, до знайомих. Взяв у них відношення, прийшов у військкомат, і так я потрапив саме сюди, насправді, не жалкую", – зазначив зв’язківець відділення БПЛА Андрій.

– Чому?

– У нас гарна бригада, я вважаю. Командування і взагалі хлопці, екіпаж "Фенікс" прикольний, нормально працюємо.

"Робота бригади дуже ефективна, дуже ефективна, тобто ми справді показуємо високий рівень свого професіоналізму по ураженню, по організації, по всіх показниках", – додав "Хан".

Зв’язківець відділення БПЛА Андрій:

"У мене одна мотивація – сім'я, малий. Чим швидше закінчиться – тим швидше я побачу, вони не в Україні".

Читайте також: "За день до 15-20 штурмів": як українські піхотинці тримають оборону під Часовим Яром – "Невигадані історії".

Дивіться також: 

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Попередній матеріал
Ворожі ДРГ просочуються до Торецька: як ведуть оборону українські військовослужбовці – відео
Наступний матеріал
Військові комендатури на росії, ЗСУ рятують цивільних у Суджі, приліт по МіГ-31К у Саваслейці – хроніка 903-го дня Великої війни
Loading...