Про вибухи біля Запорізької атомної станції доповіли міжнародні спостерігачі. Детонацію чула місія МАГАТЕ. Деталей поки що обмаль. Водночас росіяни перевели один із блоків ЗАЕС у стан, коли йому потрібно більше води для охолодження. Тобто кремль знову піднімає ставки. Чи вистачає води для реакторів і чи у нормі радіація – журналіст "5 каналу" Сергій Барбу розбирався.
Міжнародні спостерігачі чули вибухи біля Запорізької АЕС. Мовиться про фахівців Міжнародного агентства з атомної енергії. Вибухи зафіксували цієї середи і четверга. Що саме детонувало – поки без подробиць.
"Останнім часом ми маємо інформацію від представників МАГАТЕ, які постійно перебувають на Запорізькій АЕС, про те, що ідентифіковані міни", – розповіла голова Держатомрегулювання Олег Коріков.
Днями МАГАТЕ також підтвердила: на території атомної станції є міни. Йдеться про протипіхотний тип цього озброєння. Утім оглянути усю територію АЕС іноземцям не вдається – росіяни не пускають. Зокрема, місія МАГАТЕ не змогла подивитися, що за це сторонні об’єкти на даху 4-го енергоблоку. Їх зафіксували на супутниковиїх знімках.
"Станцію заміновано. Про це ми давно знаємо. Про те, що вони замінували усі підходи до ЗАЕС. І сам майданчик станції. І зараз це побачило і саме МАГАТЕ. Окупаційна адміністрація станції, яку призначив Росатом, вона не виконує вимог українського законодавства", – повідомив президент НАЕК "Енергоатом" Петро Котін.
росіяни перевели 4-тий блок ЗАЕС у стан "гарячої зупинки". Це означає, що тепер йому потрібно більше води для охолодження. Український персонал виконувати такий злочинний наказ окупантів відмовився. Тому загарбники переключили блок самотужки. "Енергоатом" уже звернувся і до Офісу Генпрокурора, і до Служби безпеки. Правоохоронці мають зафіксували цей новий російський злочин.
"У "гарячому зупині" енергоблок можна дуже швидко перевести на мінімально контрольовану потужність. Коли вже йде ланцюгова реакція. А коли вона іде, то накопичуються радіонукліди, Цезій, Стронцій. Які у разі втрати охолодження призведе до аварії з розплавленням активної зони", – пояснює експертка з питань ядерної енергетики Ольга Кошарна.
Рівень радіації у нормі. Що на самій станції, що у 50-ти кілометровій зоні довкола ЗАЕС. Про це повідомляє Запорізька обласна військова адміністрація. Там додають: води для охолодження станції вистачає.
"Якщо говорити про ставок-охолоджувач, то достатньо води для того, щоб забезпечити 4-тий зараз реактор на охолодженні. Водна у нас трішки зменшується у ставку-охолоджувачі. Але є свердловини, є ТЕЦ, де можна взяти воду і за потреби додати її", – зазначив голова Запорізької ОВА Юрій Малашко.
Місії Міжнародного агентства з атомної енергії працюють на всіх українських АЕС. Такими є домовленості між Україною і цією організацією. До роботи атомних станцій на вільній території фахівці зауважень не мають.
"Продовжує свою роботу постійне представництво МАГАТЕ. Запланована планова ротація. У ході роботи експерти констатують, що безпекові критерії є незмінними і такі, що виконуються", – повідомив генеральний директор Хмельницької АЕС Андрій Козюра.
Окупанти ж продовжують залякувати працівників Запорізької АЕС. Погрожують обшуками, арештами і депортацією. Про це повідомляє Центр національного спротиву. Додають: у росіян серйозні проблеми з професійними кадрами.
Сергій Барбу, "5 канал"
Нагадаємо, 21 липня 2023 року росіяни намагаються запустити один із блоків ЗАЕС у режим "гарячого зупину" – персонал відмовляється виконувати наказ.
Станом на 14 липня 2023 року на ЗАЕС перебували близько 500 окупантів. Вони зберігають на станції військову техніку і боєприпаси, а також замінували дахи корпусів, де розташовані реактори.
Військовий аналітик Sky професор Майкл Кларк вважає, що ця вибухівка може бути там для імітації українського обстрілу.
За словами глави ГУР Кирила Буданова, не можна виключати провокацію ядерної катастрофи.
20 липня 2023 року повідомлялося про те, що росіяни не пускають інспекторів МАГАТЕ на дахи ЗАЕС.
Читайте також: Десять Чорнобилів не буде: докладно про ЗАЕС і все, що варто знати про можливу катастрофу
Дивіться також відео: ЗАГРОЗА ТЕРАКТУ НА ЗАЕС! Які можливі наслідки теракту? Як поводитися під час ядерного вибуху?
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.