Унікальні фрески Поліни Райко в окупованих Олешках опинилася під водою: як мистецтвознавці хочуть врятувати розписаний будинок – сюжет

Будинок Поліни Райко 5 канал
Затоплення після теракту на Каховській ГЕС майже все зруйнувало

Унікальний витвір наївного мистецтва – власноруч розписаний фресками будинок Поліни Райко на Херсонщині – опинився під водою після руйнації Каховської ГЕС. Мистецтвознавці роками досліджували надбання художниці, та нині воно – у руках окупантів. У чому ж унікальність творчості Поліни Райко та як зберегти її спадок – дивіться у матеріалі кореспондента "5 каналу" Юрія Пугача.

"За 20 років, поки ця пам'ятка відома мистецькому загалу, було реалізовано декілька виставок. Було декілька виставок в Херсоні. Були також виставки в Києві, в PinchukArtCentre відтворювалася ціла кімната у рамках одного з проєктів", – сказав куратор виставки-документа "Поліна Райко. Зникоме" Олексій Ананов.

Нині виставка робіт Поліни Райко відбувається в Українському домі у столиці. Ця художниця відома мистецькому загалу як знакова представниця наївного мистецтва.

"Особливо трагічна доля Поліни Райко, яка почала малювати в 69 років, втративши все в житті. Втративши всіх своїх рідних, ніколи не тримаючи пензля в руці до цього, вона купує дешеву фарбу і просто розмальовує весь свій будинок. І це фактично єдиний твір мисткині. Але який ми сьогодні впевнено ставимо в один ряд із творчістю Марії Примаченко і Катерини Білокур", – наголосила директорка Національного центру "Український Дім" Ольга Вієру.

Читайте також: У Рівному перетворюють гільзи на витвори мистецтва, щоб допомогти громаді на Херсонщині – сюжет.

"Якщо інші художниці були більше пов'язані з Чорнобилем, з війнами попередніми, то мистецтво Поліни стало частиною нашого сучасного контексту", – зауважила мистецтвознавиця Поліна Тентюк.

Знаковий витвір Райко, який є унікальним для нашої країни, став справжнім символом вразливості культури, бо не обійшлося без руйнівного впливу росії.

"Спогад, звернення до неї, актуалізувала драма, актуалізував підрив Каховської ГЕС і, ну, фактично знищення будинку. Це не тотальне знищення. В експозиції ви побачите фото, які фіксують нинішній стан пам'ятки. І так, не абсолютно всі фрески опали. Є частини стелі, які ще можливо законсервувати і зберегти. Є навіть частина розписів на стінах", – розповів Олексій Ананов.

Дивіться також відео: НАПОВНЮЙ СВОЄ ЖИТТЯ СЕНСАМИ: арт-перформанс художниці з Харкова Соні Морозюк у Києві.

Про поточний стан будинку Поліни Райко мистецтвознавці дізнаються від сусідів художниці, які донині живуть в окупованих Олешках. Вони надсилають світлини, потайки зняті на камери мобільних телефонів. За цими фотографіями з'ясували, що залишилося 30-40% від усіх розписів на стінах. І фахівці переконані: їх іще можна врятувати.

"Я би не сказала, що ми втратили все і як уже відомо, багато чого лишилося. Але, звичайно, треба буде дуже багато чого реставрувати", – пояснила Поліна Тентюк.

Реставрацію та відновлення розпочнуть, щойно з'явиться така можливість. Бо ж будинок Поліни Райко – в окупації та під постійними обстрілами. На щастя, чимала частина її творчості вже оцифрована. Про художницю знімали документальні фільми, а до її будинку культурні діячі їздили на експедиції, аби познайомитися й нести у світ цю унікальну творчість. Мисткині не стало 2004-го, а за 18 років росіяни почали знищувати її спадок.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

"Скажемо відверто, що вина за те, що сталося, на сьогодні лежить на російському агресорові. Якби не підрив дамби, то нічого цього б не було. А що стосується майбутнього, то є формальні кроки: надання статусу пам'ятки культури цьому об'єкту, це перше для зберігання. Є приклади, коли добра фотофіксація існує, певної реставрації. Я розумію, що це буде не на 100% автентичне. Але теоретично, можна поновити і залишити цей будинок там, де він стоїть. Просто його підтримувати й охороняти", – роз'яснив мистецтвознавець і колекціонер Едуард Димшиц.

Та от чи встоїть унікальний витвір української мисткині – запитання поки що без відповіді. Грандіозний будинок Поліни Райко на Херсонщині – поки що під окупацією росії.

Юрій Пугач та Микола Чеботарьов, "5 канал".

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Попередній матеріал
На Кримський міст летять ракети, а літаки рф летять у землю! Нове відео морських дронів – про головні події 535-го дня великої війни
Наступний матеріал
В Брюсселі проходить фестиваль "Час квітів": флористи створили чудернацькі інсталяції сюрреалізму – відео
Loading...