Міни
Міни Facebook / Сергій Наєв

Україна – найбільш замінована у світі: з чим одеські піротехніки стикнулися на деокупованих територіях – відео

Читайте по-русски
Підрозділ одеських саперів працює на Миколаївщині, Чернігівщині, Херсонщині, Донеччині та Харківщині

Україна залишається найбільш замінованою країною світу. Після визволення населених пунктів від російських загарбників розмінування є пріоритетним завданням для рятувальників. Одеські піротехніки розповіли про особливості своєї роботи на таких територіях. Наша Аліна Оганезова розповіла більше.

"Ми, коли їхали, діти, голодні, бігли і просили їсти. Це було таке най-най, що з негативної сторони вразило. Що діти просили їсти. XXI століття – діти просять їсти, бігають вулицями" – таким пригадує одне зі своїх відряджень на визволені території Миколаївщини піротехнік Олександр. Жахи, що коїли окупанти на українських землях, стають очевидними тільки після відходу ворога, каже чоловік:

"Дуже багато жахіть наробили росіяни. Спочатку було таке, що трупи російських солдат на обочинах просто валялись і ніхто їх не забирав. Місцеве населення дуже натерпілось".

Їздить розміновувати визволені території і Євген. Чоловік працює старшим сапером у ДСНС Одещини. Пригадує свої емоції від першого відрядження:

"Те, що ми зайшли і побачили, – це горе: все розбите, голод, страх у людей. Зайшли туди і чим могли, допомагали тим людям".

До Великої війни сапери здебільшого вилучали та знищували боєприпаси старих зразків. Однак від лютого 2022 року обсяг роботи рятувальників значно зріс, та ще й завдання ускладнилися.

"Дуже багато сучасних боєприпасів з'явилося після початку повномасштабного вторгнення. Ми стикнулися вживу з цими боєприпасами і довелось із ними працювати, зачищати території для того, щоб люди змогли повернутися і нормально існувати на своїх територіях", – розповів начальник частини піротехнічних робіт підводного та гуманітарного розмінування АРЗ СП ГУ ДСНС в одеській області та підполковник служби цивільного захисту Роман Драч.

Пан Роман – один із найдосвідченіших рятувальників. Він служить у ДСНС майже 30 років, з них понад 20 – піротехніком. Нині чоловік очолює підрозділ піротехнічних робіт і разом зі своїми підлеглими розміновує визволені українські території.

"Було неочікувано побачити такі масштаби руйнувань. Як у сільському господарстві, так і на підприємствах. І другий момент – це щільність мінування, це щільність обстрілів. Стикнулися з дуже багатьма боєприпасами, які раніше ми тільки вивчали", – зауважив  Роман Драч.

Робота саперів потребує неабиякої організованості та уважності, кажуть демінери. Тож вони постійно вдосконалюють свої навички.

"Розумію, що я приношу користь державі та людям. З кожним метром, з кожним сантиметром розмінованої території. Працюємо злагоджено, одне одного підтримуємо, даємо підказки. Якщо хтось чогось не знає, то завжди допоможемо, підкажемо, прийдемо на допомогу", – наголосив начальник відділення піротехнічних робіт групи піротехнічних робіт Олександр Слободянюк.

За даними міжнародної організації Mines Advisory Group, яка займається гуманітарним розмінуванням, Україна є найбільш замінованою країною світу.

"З найбільш замінованих, якщо взяти там, де ми побували, наприклад, Донецька область, Чернігівщина, можна сказати, менше, а от Донецька, Херсонська, Миколаївська, Харківська – це читири таких найбільш заміновані області, тому що в них був час замінувати ці території і відійти, коли їх звідти вигнали", – додав Роман Драч.

Перебування під постійним ризиком емоційно виснажує, діляться сапери. Кажуть: для них гумор – найдієвіший спосіб боротьби зі стресом.

"Гумор – це обов'язково, бо без гумору буде стрес. Ми можемо на ділянці, коли виходимо з ділянки, просто відпочити, у нас так: гумор, якийсь анекдот розкажемо. Посміялися, відпочили і знову пішли. Бо так не можна. Не можна поспішати. Як кажуть? Якщо сапер не поспішає, то нема чого його обганяти, а якщо сапер біжить, то треба намагатися не відставати. Так і працюємо", – зазначив старший сапер ДСНС Одеської області Євген Костюк.

На жаль, серед їхніх співробітників є загиблі під час виконання службового завдання. Водій-сапер Святослав Додон загинув на Миколаївщині два роки тому, коли його автомобіль підірвався на протитанковій міні. Напарник зазнав тяжких поранень. Рятувальники кажуть: дуже важко сприймають підриви цивільного населення.

"Найбільш стресові історії і випадки, коли проходять підриви місцевого населення, коли страждають діти, а також коли страждають співробітники, на жаль, і наші. Є такі випадки, не поодинокі, але вони є, на жаль", – наголосив Роман Драч.

Одеські надзвичайники кажуть, найголовніше для них, щоб на визволені українські землі повернулося життя.

"Мотивація одна, по-перше, щоб наші звільнили ці території. Вигнали противника, а наша мотивація – це розмінування територій. Щоб люди повернулися до нормального і безпечного існування на цих територіях", – заявив Драч.

Своєю чергою старший сапер Євген Костюк зауважив: "Хтось повинен цю роботу робити, працювати. Не кожен буде її робити. А мотивує що? Щоб наші діти бігали, були живі і здорові, та й усе".

Нині підрозділ одеських саперів продовжує працювати на Миколаївщині, Чернігівщині, Херсонщині, Донеччині та Харківщині. Також рятувальники проводять роз'яснювальні роботи і з місцевими жителями, що повертаються до своїх домівок.

Аліна Оганезова, Сергій Іщенко, Одеса, "5 канал"

Читайте також: у ВМС розповіли, скільки триватиме розмінування акваторій Азовського та Чорного морів. Інформується, що спеціалісти знаходять зразки озброєння з Першої та Другої світових війн.

Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.

Попередній матеріал
У Міністерстві енергетики розповіли, скільки ще триватимуть відключення світла
Наступний матеріал
У москві вбили розробника ракет Х-69 – ЗМІ
Loading...
Браковані міни на фронті: експерт оцінив виправдання влади щодо неякісних боєприпасів

Браковані міни на фронті: експерт оцінив виправдання влади щодо неякісних боєприпасів

Скандал з бракованими мінами: Ірина Фріз закликає до кадрових змін у Міноборони й покарання винних

Скандал з бракованими мінами: Ірина Фріз закликає до кадрових змін у Міноборони й покарання винних

Amnesty International засудила передачу протипіхотних мін Україні

Amnesty International засудила передачу протипіхотних мін Україні

Байден дозволив постачати Україні протипіхотні міни – WP

Байден дозволив постачати Україні протипіхотні міни – WP

Україна розраховує на допомогу чорноморських країн у розмінуванні Чорного моря

Україна розраховує на допомогу чорноморських країн у розмінуванні Чорного моря

Ущент згоріло 3 ​​гектари восьмирічних сосен: які наслідки війни для природного парку "Святі гори" на Донеччині

Ущент згоріло 3 ​​гектари восьмирічних сосен: які наслідки війни для природного парку "Святі гори" на Донеччині