Вибачте за безлад – писали росіяни на дошці ліцею у селі Плоске на Київщини. Там після себе вони лишили руїни, згарище і два підбитих танки. Броньовану техніку кинули просто під стінами школи. Під час контрнаступу Збройних сил України вона підірвалася. Через детонацію загорівся і навчальний заклад. Тепер його відновлюють. Що вже зробили і що планують – у сюжеті журналіста "5 каналу" Назара Войтенкова.
Спортивна зала ліцею у селі Плоске, що на Київщині. Сюди приходили грати як школярі так і мешканці села у волейбол, футбол і баскетбол. Принаймні, так було до появи росіян.
Окупанти зайшли на броньованій техніці у село 21 березня минулого року. Тут пробули 9 днів. Розстріли у підвалах, руйнування будинків та мародерство – спогади мешканців про жахи окупації. Ліцей у центрі села для ворогів став штабом. На шкільній кухні харчувалися тим, що лишилося від мирного життя, коридори перетворили на вбиральню, а танки паркували на задвірках.
"Коли був бій, то під час бою вони зірвалися 0 здетонували всі снаряди. І відбулося загорання", – згадують селяни.
Селяни загасили полум'я у школі . Наступного дня після втечі росіян директорка повернулася до ліцею. Згарище зустріло Людмилу Малаш. Вибухом пошкоджені спортивна зала – оновлена якраз напередодні повномасштабного вторгнення, – кабінети інформатики і трудового навчання, краєзнавчий музей.
"Тут всі жителі села збирали експонати. Все, що стосувалося місцевого життя, колишнього життя українського нашого", – розповідають місцеві мешканці.
"Спочатку прибирали територію навколо, щоб прибрати сліди їхніх, окупантів. А потім взялися за школу і так власними силами робили ті ремонти, клеїли обої, білили стелі, відновлювали", – каже педагогиня-організаторка Плосківського ліцею Ніна Ніколаєнко.
"Приїхала коли додому, давай собі зразу: листочки поклала, ручку, давай планувать що і з чого починати. Які кабінети: що перше, що друге. Прямо план як ми будемо працювати. Батьки стали приходити, особливо старшокласники. Людмила Вікторівна, давай, кажуть, що будем. Починать щось робить. І я тоді зрозуміла, що я не одна!" – каже директорка Плосківського ліцею Людмила Малаш.
До червня минулого року школярі навчалися дистанційно. Педрада разом із батьками поставили собі за мету: вийти на навчання 1 вересня. Спільними зусиллями відновили вцілілу частину, тимчасово відгородили пошкоджену, поставили нові вікна, відремонтували дах, перефарбували школу всередині і навіть облаштували укриття.
Завдяки розголосу ліцей отримав допомогу від ЮНІСЕФ – для навчання школярів придбали ноутбуки й обіцяють провести ремонт у кабінеті інформатики. В укритті встановили роутери з безперервним підключенням інтернету. Тут під час повітряної загрози продовжують заняття. У цій школі навчаються класи з 5 до 11го, а менші діти вчаться у садочку поруч. Так вирішили, аби школярі не приходили у дві зміни. Хоча директорка запевняє: коли все відновлять, ліцей запрацює як раніше.
"Є проєкт на капітальний ремонт цієї частини, яка згоріла. Хочеться, щоб влітку чи весна, коли вже потепліє, щоб ми почали відбудовувати. Наші діти без спортивної зали – це для них трагедія. Вони в нас спортивні дуже діти. Взагалі село спортивне Плоске. Я думаю. Не думаю, а знаю, що ми відбудуємося. Трішечки треба почекати. Все не одразу робиться", – переконана директорка Плосківського ліцею Людмила Малаш.
Попри свої проблеми, тут не забувають проблем фронту. Для захисників збирають гуманітарну допомогу і волонтерами передають туди, де вона найбільше потрібна.
Назар Войтенков, Валентин Стерльцов, "5 канал"
Читайте також: Знайшли інтернет для онлайн-уроків: школярі збудували курінь на горі, аби погода не заважала вчитися
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Дивіться також відео за темою: Наслідки обстрілу рашистами Херсона.
Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.