В Україні вже почали працювати ялинкові базари. Але продавці кажуть, покупців небагато – через війну новорічні атрибути не викликають особливого захвату. Та здебільшого заради дітей люди все ж таки готуються до новорічних свят із ялинкою. Одні купують на ринках, інші – у браконьєрів. Щоб уберегти лісові красуні від незаконного вирубування, лісівники вже вийшли їх охороняти. На одному з рейдів побувала журналістка "5 каналу" Яна Лимаренко.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
Лісівники рубають дрова, щоб натопити імпровізовану хатинку, де гріються після рейдів. Виїзди організовують, щоб охороняти насадження ялинок. Пересуваються автівкою, адже ділянок із молодими соснами в лісництвах багато.
Одна з ділянок із молодими соснами – близько до міста. Тож є ризик, що знайдуться охочі зрубати їх на новорічні свята. Тому саме тут лісівники мають бути пильними. Плантації з новорічними деревами розміщені у звичайному лісі, тут і зрубують сосни для свят.
Майстер лісу Євген каже: на ділянках, які засадили соснами, щоб поповнити ліс, на новоріччя дерева не рубають. Для комерційного вирубування є спеціально насаджені сосни.
"Вирубуються тут ялинки вибірково, ті, що уже дійшли до стиглості, так би мовити. Ми їх вирубуємо, на їхнє місце висаджуємо, якщо ви бачите, маленькі ялинки, через 3-4 роки піднімуться і ми також їх зрубаємо на свята", – розповів майстер лісу Дахнівського лісництва філії "Черкаське лісове господарство" Євгеній Карпенко.
Читайте також: 555 ялинок в одному будинку: німецьке подружжя зібрало рекордну новорічну колекцію – який це має вигляд.
Зрубані на плантаціях ялинки лісівники привозять на реалізацію на новорічних ярмарках. Таких по лісництвах Черкаської області працює понад три десятки. Продають уроздріб і збувають партіями для тих, хто торгуватиме на інших ялинкових базарах.
Найпопулярніші – сосни 1,5-2 метра, вони коштуватимуть приблизно 156 гривень, бо вони є універсальними, як для будинку, так і для квартири. Ціни на сосни від минулого року не змінилися, кажуть у лісгоспі.
"Ми враховуємо важку ситуацію населення, тому і на дрова ціна не змінилася, і на новорічні дерева ціна не змінилася. Щоб збитки покрила ціна, а про прибуток важко говорити", – сказав лісничий Олександр Басараб.
А от попит на новорічні дерева впав. Кажуть, торік, порівняно з довоєнними святами, продали новорічних дерев у рази менше.
Дивіться також відео: 12 ялинок на честь українських міст-героїв, волонтерів та ЗСУ встановили в Кропивницькому!
"Зараз війна, страшні часи, але все одно життя продовжується, людям треба далі жити, втішати себе. Тому вважаю, що все одно треба і Новий рік, і Різдво святкувати", – зауважив покупець Євген.
Через війну святкового настрою немає, каже покупець Олексій. Торік ялинку не ставив. А цього разу купує заради дітей – хоче потішити малечу.
"Часи зараз непрості, хочеться хоч на день, хоч на два відволіктися. І дітям подарувати трошки свята, позитивні емоції, запах ялинки, мандаринів – його нічим не замінити, це асоціація з моїм дитинством", – наголосив покупець Олексій Кирдода.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Ціна ялинки залежить від висоти. Після оплати лісівники клеять на деревце бирку зі штрихкодом. Це зроблено для того, щоб показати населенню, що ці ялинки вирощені на новорічних плантаціях без шкоди для довкілля.
Легальність бирки на ялинці можна перевірити в застосунку Ялинка.info. Лісівники закликають купувати лише легальні сосни та ялинки, щоб не спонукати браконьєрів рубати ліс.
Яна Лимаренко, Олександр Лісовий, Черкаська область, "5 канал"
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.