Розмінування від А до Я. У Кропивницькому вибухотехніків ДСНС готують до роботи на деокупованих територіях. Інтенсивний вишкіл фахівці проходять, щоби тривалий час уміти зберігати концентрацію уваги в екстремальних умовах. Які знання можуть урятувати життя в небезпечній професії – дізнавався Володимир Іванченко.
Протипіхотна вистрибувальна уламкова міна кругового ураження.
Як військові її називають – смертоносна "королева" в арсеналі російських окупантів. Розпізнати і знешкодити таку міну повинен уміти кожен український піротехнік, каже інструктор-вибухотехнік Олег Філіппов. Чоловік вчить кропивницьких саперів, як це зробити безпечно та ефективно.
"Дані міни знешкоджуються шляхом накладного заряду, шляхом контрольованого вибуху. Але перед тим, як туди йти, він повинен впевнитися, що шлях безпечний. Тому що на підступах до даної міни можуть встановлюватися протипіхотні міни. За допомогою щупа, за допомогою металодетектора він перевіряє щупом під нахилом 45 градусів перевіряє на наявність протипіхотних мін, підходить до неї, робить накладний заряд, відходить на безпечну відстань і таким шляхом даний вид вибухонебезпечних предметів знищується", – пояснює керівник частини піротехнічних робіт та гуманітарного розмінування управління ДСНС у Кіровоградській області Олег Філіппов.
Цю інструкцію сапер Микола Кульбій знає напам'ять. До лав вибухотехніків він приєднався близько року тому. До того ремонтував пожежну техніку.
"Наша робота полягає в тому, щоб якомога менше людей, а взагалі, щоб ніхто не постраждав від цих вибухонебезпечних предметів, які зараз сіє ворог", – наголошує сапер Микола Кульбій.
Перший досвід піротехніка Микола здобув під час відрядження на правобережжя Херсонщини. Перед тим пройшов 2-місячну підготовку. Бути холоднокровним та вивіряти свої рухи до міліметра – найцінніший урок, що опанував на курсах – каже сапер:
"Ворог є дуже підступний. Він мінує все, абсолютно все: домівки, холодильники, лампочки, ноутбуки, телефони, гаманці, навіть, знаєте, запальнички та пачки з-під сигарет. І небезпека може чекати там, де в основному ти не очікуєш".
Піротехнічний підрозділ Костянтина Баші розміновував деокуповані населені пункти на Харківщині.
Розповідає: сапери працюють у групах по 5 людей. Щоб не підірватися, усім треба діяти максимально злагоджено.
"Не треба, так скажемо, спішити. Ідемо все почастково. Краще ми пройдемо не так багато, але зате це буде якісно і після нас, хто там піде – або військові, або піде мирне населення – вони не будуть переживати, що вони йдуть по чомусь небезпечному", – запевняє керівник піротехнічного відділення Костянтин Баша.
Вимоги до майбутніх вибухотехніків – високі. Відбір проходять не всі охочі.
Стати сапером можуть чоловіки та жінки віком до 30 років. Вони повинні мати вищу або середню освіту і перебувати на військовому обліку. Спершу з кандидатами проводиться співбесіда. Далі – іспит з фізпідготовки та медогляд. І лише після цього майбутніх демінерів допускають до навчання.
"Розповідають про види боєприпасів, про вибухники, до яких можна підходити, до яких не можна підходити, яким чином вони знищуються. Це все проходе теоретично. Проходить певна напрацювання годин. Потім люди ідуть на полігон і це все заново проводять практично", – зауважив керівник частини піротехнічних робіт та гуманітарного розмінування управління ДСНС у Кіровоградській області Олег Філіппов.
Нині на Кіровоградщині в піротехнічній частині служать 74 сапери. Втім, під час війни запит на фахових розміновувачів невпинно росте. Тож набір вибухотехніків не припиняється.
Володимир Іванченко, Олександр Гаєвський, Кропивницький, "5 канал"
Читайте також: Щоб аграрії могли працювати: як сапери очищують землі Дніпропетровщини від залишків снарядів – сюжет
Нагадаємо, що на Донеччині під час розмінування загинули троє піротехніків ДСНС
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Дивіться також: ДРОНИ УКРАЇНСЬКОГО ВИРОБНИЦТВА: Запорізькі волонтери почали виготовляти БПЛА для військових
Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.