"Зайшли у Суджу" – радісно волає російська пропаганда. Частково це може виявитися правдою, але є певні нюанси. Про операцію "Труба", яку ворог після Авдіївки намагався здійснити і на власній території. Про плани обміну Курської області на українські окуповані землі – і відсутність будь–яких гарантій від Трампа. Більше про події 1109–го дня великої війни – в огляді від Олексія Пасака
Операція "Труба", курська версія. На початку 2024–го року росіяни вже використовували труби для спроб непомітних вилазок у тил ЗСУ. Тоді це була операція "Каналізація" у Авдіївці, коли ворог навкарачки, через підземні комунікації – виліз у район "Царська Охота". Тепер росіяни вирішили прорватися до Суджі. Через газогін, діаметром менше, ніж півтора метра. Інформацію, яку поширювала ворожа пропаганда – підтвердили й джерела "Української правди". Офіцер резерву та волонтер Мирослав Гай повідомив наслідки цієї вилазки.
"Ворог намагався діяти за сценарієм Авдіївської операції, використовуючи інженерні споруди для проникнення на підконтрольну ЗСУ територію. Проте наші десантники випередили окупантів. Вміло організована засідка дозволила дочекатися виходу противника з тунелю та його скупчення біля виходу. Вирішальний момент – і вихід із труби був завалений, унеможлививши евакуацію ворожої групи. Далі – знищення. Ліквідовано близько 80 % особового складу противника", – сказав офіцер ЗСУ, волонтер та керівник БО "Фонд "Мир і Ко" Мирослав Гай.
Росіяни вже упродовж кількох днів заявляють про наступ з усіх напрямків у Курській області. Західні медіа піднімають градус напруги. The Telegraph твердить про ризик оточення 10 тисяч українських військових. Time наголошує, що активізація московитів сталася після припинення надання розвідувальних даних від США. Утім, джерела агенції РБК–Україна заявляють, що попри розголос у медіа, критичної ситуації – немає. Схожої думки і військові експерти.
"За три роки повномасштабного вторгнення і за четвертий рік, який вже розпочався – все–таки історій зі значними оточеннями не було. Окрім як Маріупольського гарнізону на Азовсталі. І все–таки, як не крути – Генштаб веде успішну оборонну операцію. Тобто він прекрасно розуміє що там відбувається, вживаються заходи – це видно навіть публічно. Вживаються заходи в контексті того щоб протистояти ворожим операторам БПЛА, які роблять запуски з цих оптоволоконних дронів, що роблять нам там великі проблеми з логістикою", – розповів військовий оглядач Василь Пехньо.
І ці заходи – ледь не щодня у зведеннях Генштабу, наголошують військові оглядачі. Українська авіація регулярно завдає ударів по ворогу на його території. В мерЕжі поширюють черговий наліт. Район Тьоткіно, український Міг–29 нищить високоточними бомбами ангар із технікою та особовим складом.
Але ворог намагається й надалі звітувати про черговий захід у наступне село в Суджанському районі. Російські дрони фіксують нові триколорні ганчірки. Лише кілька тижнів тому президент України повторював, що Курська операція – зіграє в плюс для Києва під час майбутніх переговорів із Москвою.
"В будь–якому випадку Курська область дасть нам можливість обмінювати цю Курську область на наші території. Я впевнений, коли ми дійдемо до питання територіальної цілісності і питання тих чи інших кроків – я думаю, нам це допоможе", – вважає президент України Володимир Зеленський.
Українські військові міркують про сценарії відходу із Курщини. Про це напередодні писало видання Politico. Але що буде із російським угрупОванням, яке ворог стягнув до зони Курської операції? І чи може зіграти цей відхід під час переговорів із Кремлем? Військові експерти мають сумнів.
"Чи буде від Росії жест доброї волі і куди дінуться 60.000 російських військовослужбовців, які зараз перебувають на Курщині? Велике запитання. Я не впевнений, що ці бої не почнуться на території Сумщини. Трамп навіть вчора говорив в своєму зверненні про те, що ну мене злить, що "Владимир" про Путіна, він каже "Владимир обстрілює Україну – це неправильно, ну але хто би не робив так у його ситуації". Так само може бути і тут. Відступили з Курщини, зробили мільярд, 100.000 жестів доброї волі і Владимир наступить на Суми. "Хто ж його не зрозуміє у такій ситуації" – скаже Трамп. Тобто для нас жодної гарантії, тому я об'єктивно, виходячи з військових обставин, воєнних обставин – я не думаю, що це є хорошим аргументом або козирною картою – відступати з Курщини в розмін на дипломатичні жести доброї волі", – каже військовий оглядач Василь Пехньо.
Олексій Пасак, "5 канал"
Читайте також: Ситуація на Курщині стає складнішою: що задумав ворог
Нагадаємо, у ГУР розповіли, скільки російських військових перебуває на ТОТ і на Курщині.
Дивіться відео:
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.