Теракт біля Палацу спорту: як у Харкові вшановують невинно загиблих

У Харкові вшанували пам'ять загиблих під час терористичного акту 2015 року. Жертвами стали четверо людей, серед яких 15-річний Данило Дідик; ще дев'ятеро – постраждали

Близько сотні людей зібралися 22 лютого біля Палацу спорту. З квітами та лампадками вони прийшли вшанувати пам'ять загиблих учасників Маршу гідності. 

Теракт стався три роки тому – 22 лютого – під час мирної ходи євромайданівців. Тоді здетонував вибуховий пристрій. Одразу загинули двоє, ще двоє померли від тяжких поранень. Дев'ятеро – дістали травми. Як згодом з'ясувало слідство, під снігом була закладена протипіхотна міна.

"Якщо ми будемо пам'ятати, якщо ми будемо це передавати своїм дітям, розповідати, в які часи ми жили і на які небезпеки наражалися, скільки людей загинуло за те, щоб Україна була вільною, це передасться у покоління", – каже громадський активіст Віталій Тропачов.

Жертвами теракту стали підполковник міліції Вадим Рибальченко, студент Микола Мельничук, активіст місцевого Євромайдану Ігор Толмачов. Наймолодший загиблий – 15-річний Данило Дідік.

Містяни хочуть присвоїти його ім'я школі, де він навчався. Відповідна петиція за лічені дні набрала п'ять тисяч голосів. Щоправда, пропозицію не підтримала адміністрація закладу.

"Як правило, навішування меморіальних дощок, присвоєння імені – це такий собі радянський формат. Ми проводимо заходи – спортивні турніри, благодійні аукціони, інші акції, в яких би Данило однозначно брав участь. Він і робив це, поки був у школі. І нам би хотілося, аби люди пам'ятали його за такими заходами", – каже директор Харківської спеціалізованої школи №11 Світлана Проценко.

Батько Данила вдячний своїм землякам за пропозицію увічнити ім'я загиблого сина. Проте важливіше, каже, – покарати вбивць. Андрій Дідік хоче довічного ув'язнення для злочинців.

"Єдина, як ви кажете, справедливість – це максимальне покарання, яке можливе. Бо люди це робили свідомо і ставили собі за мету вбивство набагато більшої кількості осіб. Цілеспрямоване вбивство", – переконаний батько загиблого Андрій Дідик.

Після теракту СБУ затримала підозрюваних у скоєні вибуху поблизу Палацу Спорту. Нині на лаві підсудних троє чоловіків. За три роки колегія суддів розглянула трохи більше половини з 16 томів справи.

"Слідство було проведено швидко, нашвидкуруч. Тобто, десь за півтора місяця. Розглядали одну версію. Фактично, все вибудовується на показах самих обвинувачених. Обвинувачені заявили про те, що до них застосовували катування. За цим фактом порушена справа", – повідомив адвокат одного з підозрюваних Дмитро Тихоненков.

"Самі підсудні, перебуваючи на місці подій, роз'яснюють, що саме вони зробили, коли переміщалися, хто де отримував вибуховий пристрій, як його встановлювали. Такі їх покази підтверджені ще й даними геолокації щодо мобільних телефонів, пересування, отриманими смс-повідомленнями", – каже представник потерпілих Олег Головков.

Потерпілі та сторона обвинувачення сподіваються, що вирок у цій справі суд ухвалить уже цього року. Днями обвинуваченим продовжили термін тримання під вартою ще на 60 діб.

Оксана Нечепоренко, В'ячеслав Кузьменко, Харків, "5 канал"

Попередній матеріал
Які варіанти історичного примирення обговорювали на зустрічі у Варшаві віце-прем’єри України та Польщі – "Час. Підсумки дня"
Наступний матеріал
Що робить біля Станиці Луганської "казачий батальйон" з Ростова – репортаж