Острів Зміїний
Острів Зміїний dpsu.gov.ua

Став символом незламності та героїзму: в Одесі відкрили виставку, присвячену острову Зміїному

Читайте по-русски
Виставка є унікальною як для України, так і світу загалом

Зміїний – острів, що боронять боги. В Одесі в археологічному музеї відкрили виставку, присвячену історії цього знакового місця. Експозиція демонструє незримий звʼязок між стародавніми міфами і сучасними подіями. У музеї кажуть, що виставка триватиме, доки буде інтерес у відвідувачів. Про те, як Зміїний став символом незламності та героїзму українських військових, у сюжеті журналістки "5 каналу" Аліни Оганезової.

До повномасштабного вторгнення ним мало хто цікавився. Але цей острів має багатотисячну історію. Тепер він відомий за мужністю та незламністю українських воїнів. Ну і легендарною фразою нашого прикордонника, яка стала одним із символів боротьби в сучасній війні з росією. В Одесі відкрили унікальну виставку про острів Зміїний.

"Ми вирішили показати античну історію Зміїного. І вже з плином часу ми подивилися, що навколо Зміїного твориться нова міфологія. 3:10-3:17 І тому ми вирішили показати два міфи героїчні. Героїчний античний міф і сучасний", – розповіла в.о. завідувача відділом експонування Одеського археологічного музею Оксана Грицюта.

За давньогрецькою міфологією, Зміїний з дна моря підняла богиня Фетіда. Зробила це заради свого сина – Ахілла. Першу наукову публікацію про археологічні знахідки острова написав директор музею Микола Мурзакевич у середині XIX століття. У 2008 році на Зміїному відкрили філію одеського музею. Вона не вціліла через сучасних варварів. Будівлю знищили росіяни.

Виставка відкриває таємниці Зміїного. В одеському музеї показали безцінні артефакти. Скажімо, амфори. Деякі з них датуються ще VII століттям до нашої ери. Є тут і античні плити із згадками про Ахілла.

"Частину експонатів туди передали з нашого музею. Частину експонатів наша філія отримувала під час підводних археологічних досліджень, які там проводились, і вони зразу туди потрапляли. Як на мене, це було не зовсім добре і більша частина експонатів не оцифрована", – повідомив директор Одеського археологічного музею Ігор Піструіл.

Історія острова зацікавила молодь. Відвідувачі діляться враженнями. Кажуть: символізм Зміїного закарбований насамперед у мужності наших воїнів.

"Сміливість військових, які захищали нас, які тримали цей Зміїний, вона надихала всіх нас і тому в цьому є його величезна символічність", – зазначила відвідувачка виставки Анастасія Єрьоменко.

"Острів Зміїний, особливо з його фразою і з незламністю наших прикордонних військ, то звісно, це є символом незламності і, можливо, нашої майбутньої перемоги. Не можливої, а точної перемоги", – каже відвідувач музею Богдан Безруков.

Виставка в одеському музеї має назву "Острів, що боронять боги". Історикиня Наталя Петрова розповіла: історія Зміїного поєднала минувшину і сьогодення. Острів має унікальний символізм: від античних богів до сучасних оборонців України.

"Сьогодні це боги, це наші Збройні сили України, це наші захисники, які саме з острова Зміїний, ми знаємо, яким відомим курсом послали російський корабль і, власне, підняли в ті дні війни, коли в людей вже інколи була зневіра, підняли загальний дух українства і показали всьому світові, що навіть десяток наших воїнів може боротися з Ордою", – наголосила історикиня, етнологиня Наталя Петрова.

Виставка є унікальною як для України, так і світу загалом – запевняють науковці. І додають: триватиме вона, доки буде інтерес відвідувачів. Загалом тут зібрали понад 150 експонатів: від фотографій, поштових марок до античних артефактів.

Аліна Оганезова, Сергій Іщенко, Одеса, "5 канал"

Нагадаємо, на острові встановили український державний прапор з написом "Пам'ятай, "русский военный корабль", острів Зміїний – це Україна!". 

Цим завершилася військова операція з визволення острова з-під російської окупації, яка тривала близько двох місяців й складалася з кількох етапів. Участь у деокупації Зміїного брали спецпідрозділи ГУР та Сил спеціальних операцій ЗСУ, групи "Альфа" СБУ, Державної прикордонної служби за підтримки артилеристів Військово-морських та Повітряних сил ЗСУ.

Тоді ж військові врятували котика, якого росіяни залишили на острові. Кіт став домашнім улюбленцем очільника ГУР Кирила Буданова, його назвали Змієм, на честь острова, з якого його врятували. Острів Зміїний був окупований 126 днів.

Читайте також: на річницю визволення острова Зміїний у СБУ показали унікальні кадри спецоперації. Спецоперація складалася з кількох етапів і мала велику стратегічну значущість.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Попередній матеріал
Ворог використовує отруйні та запалювальні боєприпаси – звіт ОК 'Південь"
Наступний матеріал
У МОЗ розповіли, хто увійде до складу Ради з відбудови "Охматдиту"
Loading...