Опалення у Смілі
Опалення у Смілі 5 канал

Сміла знову без тепла: чому 70-тисячне місто досі не готове до опалювального сезону – сюжет

Читайте по-русски
Кабінет Міністрів ухвалив рішення про надання місту 16 мільйонів безповоротної допомоги

Сміла, 70-тисячне місто, що на Черкащині, досі не готове до опалювального сезону. Сміла відома тим, що три роки поспіль батареї у квартирах містян теплішали аж у листопаді, часто вже під час морозів. Газопостачальнику Сміла заборгувала понад 120 мільйонів гривень. Ці гроші досі не повернуто, коштів на погашення боргу у бюджеті Сміли немає. Проте містянам обіцяють, що цього року мерзнути у квартирах вони не будуть. Деталі у сюжеті журналіста "5 каналу" Яни Лимаренко.

73-річна Алла Крившенко на централізоване опалення цього року не сподівається, оскільки минулої осені батареї у її квартирі потеплішали лише в середині листопада. Пенсіонерка встановила у квартирі обігрівач.

"Трошки увімкну, погрію та і вимикаю, бо багато бере. По радіо почула, що Сміла і ще якесь місто у Львівській області, якийсь город не буде включено опалення. Я вже нікому не вірю", – говорить жінка.

На централізоване опалення не розраховують і у двох місцевих лікарнях. Тут заходилися облаштовувати власні твердопаливні котельні.

Керівник відділу охорони здоров'я міста Сміла Микола Стуженко говорить: "У минулому році була катастрофічна ситуація, вивозили хворих. У палатах, відділеннях по 10 градусів була температура. Районна лікарня уже змогла вирішити питання, запустили там опалення. Ми вирішуємо зараз питання переходу міської лікарні і міської поліклініки на альтернативне опалення".

Опалення у Смілі
Опалення у Смілі5 канал

Поки у навчальних закладах інших міст України підключають опалення, усі 16 шкіл Сміли досі без тепла. Працівники "Черкасигазу" навіть відрізали газові труби, підведені до всіх 20 котелень міста.

Директорка школи №3 Тетяна Карло каже: "Облгаз" утворив видимий розрив і зараз навіть при тому, що ми захочемо почати опалювальний сезон, або в місті він розпочнеться, опалювального сезону у нас у закладі не буде, бо газ не буде поступати на нашу котельню".

Зробили це для того, щоб запобігти самовільному увімкненню газопостачання, як це було торік. Ситуацію обіцяють владнати, як тільки Сміла почне виплачувати борги.

Виконувач обов'язків начальника відділу житлово-комунального господарства Євген Авраменко каже: "Із технічної сторони в нас котельні готові на 100%, зараз проводиться робота по опломбуванню лічильників газу, протягом двох днів вони будуть повністю завершені".

У борговій ямі місто опинилося через приватну компанію, яка впродовж восьми років була монополістом із постачання тепла у Смілі. Поки містяни справно сплачували за тепло, приватник накопичував борги перед "Нафтогазом". Сума сягнула близько 64 млн грн. Через це газу для опалювального сезону місто торік не отримало. Щоб опалювати помешкання, котельні відбирали газ із труби незаконно. Так накопичили ще 60 мільйонів боргу перед "Черкасигазом". Грошей на погашення заборгованості у місцевому бюджеті немає. Щоб почати опалювальний сезон у Смілі, Кабінет Міністрів ухвалив рішення про надання місту 16 мільйонів безповоротної допомоги.

"Зараз 15 із 16 мільйонів піде на погашення в облгаз і 7800, які ще залишаються, якраз ми їх і будемо реструктуризувати до кінця опалювального періоду", – говорить міський голова Сміли Олексій Цибко.

"Черкасигаз" готуються до увімкнення опалення у Смілі. Питання з торішніми боргами з'ясовуватимуть після цього.

Сергій Буян, голова правління ПАТ "Черкасигаз", сказав: "Кошти, що будуть виділені фактично державою, їх буде достатньо, щоб увійти в опалювальний сезон. Сміла буде з теплом".

Початок опалювального сезону у Смілі ще не оголосили. Батареї потеплішають тоді, коли середньодобова температура повітря упродовж трьох днів буде нижче восьми градусів тепла.

Яна Лимаренко, В'ячеслав Ромодан, "5 канал"

Попередній матеріал
"Це російські війська, 100%!": окупанти поновили провокації поблизу Новозванівки на Луганщині – репортаж
Наступний матеріал
Гладковського доправили у НАБУ для допитів – адвокат