Місто Оріхів на Запоріжжі, зруйноване подекуди до самого фундаменту. Окупанти свого часу обстрілювали його керованими авіабомбами. У приватному секторі міста – жодної "живої" оселі. Але в Оріхові досі живуть люди. І не лише живуть, а працюють, доглядають за оселями і самим містом. Більше дивіться в сюжеті журналістки "5 каналу" Ольги Калиновської.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
Прифронтовий Оріхів зустрічає страшними руйнуваннями і… життям, яке вирує серед пустки та руїн. Епіцентр цього життя – міні-базар, який збирає у серці розбитого міста тих, хто мешкає тут. І тих, хто з довколишніх сіл приїжджає в Оріхів продати свій крам. Головний товар – продукти.
"Скупляємося, слава Богу, люди працюють. Не живемо – виживаємо", – сказав місцевий мешканець Федір.
"Страшно. Але виживати якось треба. Роботи немає, що продала, то і моє. Хоч на бензин, щоб їздити", – поділилася мешканка села Червона Криниця Зоя.
До великої війни вона, яка мешкає в одному із сіл неподалік, щодня приїжджала в Оріхів. Торгувати. Після лютого 2022-го в місто не навідувалася. Боялася.
"Страшно після того, в нашому селі дівчинку вбило, 18 років. Донька залишилася, рочок, прилетіло, уламками вбило", – розповіла Зоя.
Сьогодні вперше з початку повномасштабного російського вторгнення жінка приїхала сюди. Продавати черешню з власного саду. Кілограм – 50 гривень.
"Та Оріхів класний був. Я сьогодні приїхала, в мене аж серце почало боліти, бо все розбито", – зауважила пані Зоя
Роман та Василь Петрович не просто живуть у розбитому Оріхові, а щодня прибирають рідне місто. Вони із міського благоустрою. Обоє – водії, але біда зробила з них прибиральників.
"Після прильотів теж прибираємо. Трактори, люди, страшно, а що робити? Дома побиті. Багато людей живе. Живуть, а куди діватися, кому ми потрібні?", – сказав Роман.
На протилежній стороні жінки із цього ж благоустрою замітають вулицю. Це вони під обстрілами садили квіти, які дивують та милують око у центрі розбитого міста. За 2,5 роки великої війни дівчата пережили чимало. Кожна живе в оселі без вікон та дверей. Але покидати рідне місто не хоче ніхто.
"У мене дім накритий брезентом, поставила буржуйку, я живу. Топлю. Немає того затишку, що було. Ми забули, що таке душ. Миска, воду нагріли, але ми вдома. Ми просто вдома", – сказала пані Олена.
Читайте також: Сили оборони відбили 5 ворожих штурмів на Оріхівському напрямку і 3 – у районі Кринків.
Біля центральної площі – зруйнована церква. Перед нею – великий хрест. І квіти. То бійці приносять, каже Олена. І мовчки моляться біля хреста
"Помолилися, та й поїхали. А ми вже хрестимо їх самі. Щоб вони назад приїхали. Якщо в нас вночі починають бомбити, зранку встаєш, дивишся – вони на місці. А, значить все. Ми ще в Україні слава Богу", – сказала Олена.
Останніми тижнями, кажуть місцеві, стало тихіше. КАБи майже не летять, лише артснаряди. А це значить, що у проміжку між прильотами можна наводити порядки в розбитих хатах і поратися по господарству. В приватному секторі Оріхова у кожного – сад, город і буйство квітів. От тільки дивитися за всім цим – нікому. Людей тут майже немає.
Сергій щойно повернувся із Запоріжжя – з лікарні. Куди потрапив через підвищений тиск. Нині, каже, не знає, за що братися. Подвір'я заросло – треба косити. Полуниця достигає – треба збирати. Не лише тут, біля оселі матері, але далі – біля його розбитої хати, що на краю міста.
"Живу тут, бо там розбили. Даху немає, другого поверху немає. Я за два роки вже звик – ні світла, ні газу, ні води. Якщо що, в Запоріжжя поїхав. А так обмився і все. Зараз же не зима", – розповів Сергій.
На вулиці, де жодного вцілілого будинку, живе лише Сергій та ще двоє чоловіків. Повертатися у Запоріжжя чоловік не планує. Тут, каже, йому ще варити варення для внуків. І… жити. Стільки, скільки дозволить війна.
"А ввечері спати. Підвал – ні. Як гахне. Головне, щоб не інвалідом. Бо інвалідом ти нікому не потрібен", – сказав Сергій.
Із Запоріжжя, Ольга Калиновська, Олександр Корецький, Сергій Малін, "5 канал".
Дивіться також:
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Дивіться також фотогалерею за темою:
Навіть мертвим нема спокою: на що росіяни перетворили цвинтар прифронтової Костянтинівки – фото












