ОТГ на Черкащині
ОТГ на Черкащині 5 канал

Ніби не в Україні: як на Черкащині впровадили безкоштовну медицину та припинили побори у школах

30-мільйонного бюджету вистачає не лише на відбудову громади, коштами діляться і з державою

Об'єднана територіальна громада на Черкащині відмовилася від державних субвенцій. Нині там безоплатна медицина – від пігулок до стоматологічних послуг, безкоштовні освіта та харчування у школах. Там створили й власну пожежну службу.

Про децентралізацію в дії більше довідалася кореспондент "5 каналу" Яна Лимареко.

Василь Назаренко на денному стаціонарі лікує серце. Переймався, що на це доведеться витратити всю пенсію, але лікування виявилося безкоштовним. "Пенсія в мене – 1600 гривень, а на ліки дали 1000. Це дуже добре", – радіє пацієнт.

"Виділяються кошти для закупівлі ліків. Безкоштовно лікують. Також матеріали – це крапельниці, вата, шприци – хворі взагалі не купують", – розповідає головний лікар Єрківської амбулаторії Ірина Скоромна.

ОТГ на Черкащині
ОТГ на Черкащині5 канал

На безкоштовні ліки та витратні матеріали для населення громада витрачає 450 тисяч гривень на рік. Ще 300 тисяч щорічно виділяють на лікування зубів. Послуги та процедури безкоштовні в місцевій амбулаторії та двох фельдшерсько-акушерських пунктах.

ОТГ на Черкащині
ОТГ на Черкащині5 канал

За харчування дітей у школі та садочку також платить громада. До 400 гривень на місяць на одну дитину.

"У нас діткам дається комплексний обід – капустняк смачний, гречана каша, тефтелі, огірочок кислий, хлібчик, булочка та компот. Дітки дуже задоволені, харчуються безкоштовно", – ділиться комірник Юлія Смотрун.

ОТГ на Черкащині
ОТГ на Черкащині5 канал

У школі скасували так звані добровільні внески. Ремонти проводять за рахунок громади. Щороку на це виділяють 1 млн гривень. Закупили інтерактивні дошки та комп'ютери. Заняття у майже трьох десятках гуртків та музичній школі теж безоплатні.

"Не можу сказати точно, скільки ми витрачали, але було затратно для родини – на харчування потрібно було здавати, на фарби, на ремонт школи. Словом, за все те, за що зараз сплачує наша громада, ми платили раніше самі", – розповідає мама школярів Інна Куцаєнко.

ОТГ на Черкащині
ОТГ на Черкащині5 канал

Мешканці селищ Єрки, Радчиха та Залізнячка – це шість тисяч людей – створили об'єднану територіальну громаду у 2015 році. Значну частину зібраних на території податків і зборів громада змогла залишати у себе, а не віддавати в районний, обласний та державний бюджети. Це і є фінансова децентралізація.

Серед найбільших платників податків – місцеві елеватори, гранітний кар'єр і харчове підприємство. Бюджет об'єднаної громади нині сягає 30 мільйонів гривень.

"До об’єднання це був бюджет проїдання, бо цих коштів вистачало тільки на заробітну плату. Ми ухвалили на сесії рішення – щомісячно з нашого бюджету виділяємо порядку 20 тисяч гривень на різні види допомог. Комусь – на лікування, комусь – на операцію, хтось потрапив у складні життєві обставини. Загалом це порядку трьох мільйонів на рік", – розповідає голова ОТГ Леонід Польовий.

ОТГ на Черкащині
ОТГ на Черкащині5 канал

Цього року в ОТГ планують продовжити ремонти державних закладів. Питання номер один – латання даху місцевої амбулаторії. У подальших планах – будівництво водопроводу та створення поля сонячних батарей.

Яна Лимаренко, В'ячеслав Ромодан, Черкаська область, "5 канал"

Попередній матеріал
"Звільнити Крим": у Німеччині й Туреччині відбулись акції проти агресора
Наступний матеріал
У Криму затримали Архієпископа Климента – що відомо
Loading...