Маєток Терещенків
Маєток Терещенків 5 канал

"Небофест": на території маєтку Терещенків влаштували перший фестиваль надлегких моторних літаків

Читайте по-русски
Організатори хочуть зробити фестиваль щорічним, щоб привернути увагу до маєтку та його унікального парку

"Небофест" – перший фестиваль надлегких літаків влаштували у селищі Червоне на Житомирщині. Здіймалися зі злітної смуги, розташованої неподалік родинного маєтку українських меценатів Терещенків. Саме там на початку минулого століття вирувало промислове і культурне життя. Навіть будували літаки. Організатори фестивалю таким чином хочуть відродити колишню славу маєтку і населеного пункту, де ще на початку минулого століття у небо здіймалися біплани та моноплани.

У Червоному немає туристичної компанії, але є краєзнавці, які залюбки розкажуть охочим про історію селища та його неоготичний палац із театром. А головне – про останнього власника маєтку Федора Терещенка. Саме завдяки цьому меценату на початку минулого століття тут збудували цукровий завод і розвивали літакобудування.

"Його фішкою було конструювання моноплану. До цього були літаки-біплани. Це були дерев'яні конструкції, вдосконалені, сильніші мотори, двигуни, легшими були, зручнішими для розташування пілотів", – розповідає краєзнавиця Тетяна Андрійчук.

Допомагав Терещенку будувати моно та біплани авіаконструктор Ігор Сікорський. А їх випробувачами були одна з перших жінок-льотчиць Любов Голанчикова та легендарний пілот Петро Нестеров. Здіймалися з аеродрому, який спорудили на околиці села.

На честь свого славетного земляка у Червоному вирішили провести "Небофест" – перший фестиваль надлегких моторних літаків. Безкоштовні польоти розіграли серед охочих. Приз дістався двом Ольгам – тітці та племінниці.

"Це щось нове, ні з чим не порівняється, з будь-яким наземним транспортом. Дивне відчуття, коли не піднімається, а саме спускається. Досить зябко. Бачиш небо, землю, річки, це просто чудово, ейфорія", – усміхається Ольга Луковська.

Її тітка додає: "Я дуже мріяла, хотіла політати. Ще хочу з парашутом стрибнути. Мені дуже сподобалось, рада, що отримала цей безкоштовний квиток".

На авіафестивалі лунала класична музика. Краєзнавці стверджують: виступав сучасник Терещенка Федір Шаляпін – російський оперний співак. Нинішні вокалісти виступали вже на зруйнованій театральній сцені.

"Не очікували, що в такому стані знаходиться колись прекрасний камерний зал. Розумію, як у ньому було б прекрасно виступити, коли він буде відреставрований. Сподіваюсь, це колись буде", – зізнається вокаліст Микола Нагірняк.

Організатори хочуть зробити фестиваль щорічним, щоб привернути увагу до маєтку та його унікального парку. І знайти кошти на реставрацію палацу і створення музею.

Юлія Сінєльнікова, Віталій Сінєльніков, Житомирська область, "5 канал"

Попередній матеріал
На Одещині браконьєри напали на співробітників нацпарку "Тузловські лимани"
Наступний матеріал
Пресконференція міського голови Києва Віталія Кличка – завершено