У Харкові на водоймах масово гинуть птахи, отруївшись нафтопродуктами. Розлив палива стався 9 лютого, коли росіяни вдарили по місту "Шахедами". Це чергова екологічна катастрофа, спричинена російськими обстрілами. Тоді вибухом пошкодило резервуари з нафтою, і понад 3000 тонн пального вилилося на сусідні вулиці та потрапило у водойми. Нині існує загроза затікання палива в річки, звідки беруть питну воду. Більше дивіться в сюжеті журналістки "5 каналу" Оксани Нечепоренко.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
Одна з качок потрапила до ветеринарної клініки з симптомами тяжкого отруєння нафтопродуктами. За тиждень остаточно вилікувати птаха поки що не вдалося.
"Ось тут, бачите? Це теж облізла шкіра. Ось, якщо придивитися – опіки, і ось так це відбувається, бачите? Воно просто відлущується із пір’ям. Отакі опіки на спині в нього, на животі є", – показала ветеринарка ураженого нафтою птаха.
9 лютого росіяни атакували Харків "Шахедами". Вибухом на підприємстві пошкодило резервуари з паливом. Ріки вогню ринули на сусідню вулицю, підпаливши будинки.
За попередніми даними, у баках зберігалося понад 3 тисячі тонн пального. Його витікання спричинило екологічну катастрофу. Нафтопродукти потрапили в сусідні водойми. Перші птахи, перемащені нафтою, потрапили до ветеринарів за тиждень по катастрофі.
"Вони мали замащене продуктами нафтопереробки пір’я. У деяких вона навіть у роті була, тобто птахи намагались чиститися. На язику був чорний наліт, власне, як у першого птаха. У птахів ми можемо бачити іноді неврологічні прояви, у першого птаха вони були тремтіння голови, майже повна відсутність реакції на подразники, слабкість. Птах фактично не встає на лапи в цьому стані", – розповіла ветеринарка.
Читайте також: Жертви дуже обгоріли: у ОВА повідомили нові подробиці наслідків обстрілу Немишлянського району Харкова.
Пернатих приносили люди з околиць забруднених водойм. З 9 диких качок 4 померли. Решту зараз лікують. Їхнє пір’я очистили від нафтопродуктів та дають ліки.
"Ось так беремо, відкриваємо ротик, і там ліки або кашку даємо. На жаль, ми зараз маємо справу із погіршенням, які розвинулися із часом. Тобто це ураження судин, особливо на лапах, це кон'юнктивіти, тому що нафта потрапляє в очі", – додала ветеринарка центру клінічної ветеринарії Анастасія Доманська.
За декілька тижнів після пожежі на вулиці Котельній відчутний стійкий сморід палива. Навіть у садибах, які полум’я оминуло, все було залите нафтопродуктами.
"Все потекло через наш двір, через город. І затекло до сусідів, які за нами, залило весь город. Було багато. Ми як вискочили, то текло вище за кісточку", – поділилася місцева мешканка Тетяна Крупка.
"З дітьми я не можу тут перебувати, бо випаровування. Ось сьогодні притрусило снігом добре і воно якось свіже, ще нічого. Але коли це все сходить, це випаровування – дорослому важко, у мене чоловік астматик. У нього бувають часто приступи через це", – сказала місцева мешканка Юлія Сєркіна.
Небезпечні потоки просочилися в землю сантиметрів на 20.
"Сказали землю вивозити. От навезли нам землі хорошої і щоб потім тут засипати хорошою землею. У кожному дворі", – розказала місцева мешканка Любов Клубенко.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Неподалік Котельної – невеличка водойма. Тут і зараз тхне бензином. Сюди з відлигою стікаються залишки розлитого палива.
Наразі фахівці роблять усе можливе, щоб нафтопродукти не потрапили до трьох річок, з яких беруть воду для пиття в різних регіонах України. Таких екологічних катастроф, коли тонни палива виливаються в ріки, в Україні раніше не було, кажуть у профільному департаменті. Тож допомоги шукали по всій країні: зверталися до газовидобувних компаній по сорбенти та загороджувальні бони.
"Ми організували встановлення цих бонів у трьох локаціях. На річці Немишля – каскадом, в районі Жихарського мосту на річці Уди, і на річці Уди за 10 кілометрів до Сіверського Дінця. Щоб убезпечити в першу чергу потрапляння у питні водозабори", – зазначив директор Департаменту захисту довкілля та природокористування ХОВА Андрій Нерета.
Зараз на місцях загороджень постійно поповнюють кількість сорбенту. Щодня беруть проби води та ґрунту. Масштаби екологічної катастрофи, спричиненої російською атакою, ще встановлюються.
Оксана Нечепоренко, Антон Авіжас, Харків, "5 канал"
Дивіться також:
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.