Історична будівля
Історична будівля 5 канал

Може постраждати унікальна споруда: у Черкасах забудовник планує звести багатоповерхівки в історичному серці міста

Читайте по-русски
Для Черкас ця будівля мала б стати туристичною пам'яткою

Історична будівля чи багатоповерхівка. У Черкасах забудовник вирішив звести чотири будинки в історичному серці міста, на Замковому узвозі. Будувати тут не можна через близькість трьох пам'яток історії. Попри це, у міській раді дозвільні документи видали. Постраждати може й унікальна будівля ХІХ сторіччя. Подробиці дізнавалася журналістка "5 каналу".

Двоповерхівку на Старобазарному узвозі в Черкасах звів підприємець Куперштейн у ХІХ столітті. Це одна з небагатьох пам’яток на Черкаському Подолі, яка досі збереглася. Краєзнавці кажуть – для Черкас ця будівля мала б стати туристичною пам'яткою.

"Якщо в інших містах є залишки замків, споруд історичних, то в Черкасах цього немає, ми маємо лише місця, де колись це стояло, а те, що ми маємо, залишки цієї забудови кінця ХІХ століття може репрезентувати місто в цю епоху і може бути таким аргументом для туристичної привабливості", – зазначив завідувач відділу історії краю Черкаського краєзнавчого музею Сергій Ганницький.

Сама будівля охороняється законом, і тут жодних робіт вести не можна. А земля довкола неї ще цінніша.

"Ці земельні ділянки належать до категорії земель історико-культурного призначення і розташовані в межах трьох пам’яток археології та в межах заповідної території "Черкаські берегові схили", – наголосила керівниця управління охорони культурної спадщини облдержадміністрації Наталія Осипенко.

За проєктом тут мають звести 4 багатоповерхівки, найвища – на 8 поверхів, а вся територія біля парку перетвориться на зачинений двір. Ця інформація шокувала містян, адже Замковий узвіз – місце відпочинку. Люди хочуть милуватися природою, а не висотками, до того ж будинки можуть перекрити вид із оглядового майданчика. Тут завжди була рекреаційна зона, де житло будувати заборонено. Цільове призначення використання земель змінили, коли затверджували генплан міста, каже місцевий журналіст-розслідувач Артур Чемерис.

"Є корупційна складова і величезний корупційний ризик через те, що ділянка фактично за безцінь була віддана в оренду в 2014-2015 році, вона зараз фактично перебуває в суборенді забудовника. Депутати ідуть йому на зустріч і змінюють цільове призначення на житло", – запевнив журналіст-розслідувач Артур Чемерис.

У міській раді показують карти – кажуть, будинки нікому не заважатимуть. Заступник міського голови переконує, новобудови на історичній території – це краще, ніж хащі, які там є зараз. Мовляв, прибрати територію довкола хочуть саме руками забудовника. Ідея з багатоповерхівками Віктору Беззубенку подобається. До того ж, каже, все законно.

"Всі зміни абсолютно були узагальнені по зверненню громадян, по зверненню підприємців, які розглядалися не один раз, розширеною радою і архітектурною радою, по яких проводилося громадські слухання не один раз", – акцентував увагу заступник міського голови Черкас Віктор Беззубенко.

На узвозі планують звести значно більше, ніж 4 будинки, розповідає власник компанії-забудовника. Частину ділянок уже викупили, як і всі квартири в історичній будівлі. Але поки його долю ще не вирішили. Бо мають необхідні для будівництва дозволи на всі ділянки навколо, крім тієї, що під самим домом.

"Поки в нас немає планів, поки те, що ми купили – той гуртожиток, де живуть наші робітники. Зносити чи не зносити – поки я не знаю, бачу я чи не бачу цей будинок, я бачу, щоб цей кут був вільний", – підсумував власник компанії-забудовниці Андранік Казарян.

За останній рік прокуратура вже відкрила два провадження через спроби цього забудовника вести роботи на місці історичних пам'яток. Зокрема, в одному з будинків подружжя, яке володіло половиною споруди і відмовилося продавати житло. Минулої зими в мороз забудовник зніс іншу половину будинку. Врешті сім'я таки продала дім підприємцю.

Яна Лимаренко, Олександр Лісовий, Черкаси, "5 канал"

Дивіться також: У Черкасах забудовник демонтував частину історичної будівлі, щоб звести багатоповерхівку

Попередній матеріал
Юристка пояснила, чому обов'язкова вакцинація не порушує права і свободи громадян
Наступний матеріал
В Ізраїлі лікарів, які критикують вакцинацію, позбавляють ліцензій – медик
Loading...
У Києві зносять історичну будівлю "Квіти України": активісти заблокували роботу техніки

У Києві зносять історичну будівлю "Квіти України": активісти заблокували роботу техніки

Зберегти "Квіти України": як активісти відстоюють модерністську будівлю в центрі Києва

Зберегти "Квіти України": як активісти відстоюють модерністську будівлю в центрі Києва

У центрі Києва активісти вимагали не нищити унікальну будівлю "Квіти України" – включення

У центрі Києва активісти вимагали не нищити унікальну будівлю "Квіти України" – включення

Суд дозволив ввести в експлуатацію "будинок-монстр" на столичному Подолі

Суд дозволив ввести в експлуатацію "будинок-монстр" на столичному Подолі

"Квартири отримати не вдасться": чому інвестори банку "Аркада" вийшли на акцію протесту

"Квартири отримати не вдасться": чому інвестори банку "Аркада" вийшли на акцію протесту

Знесення історичного особняка Уткіна в Києві: що відомо

Знесення історичного особняка Уткіна в Києві: що відомо