Квіти України
Квіти України 5 канал

Зберегти "Квіти України": як активісти відстоюють модерністську будівлю в центрі Києва

Читайте по-русски
Торік у будівлі з'явилися нові власники, які повідомили, що невдовзі розпочнеться реконструкція "Квітів України" під офісне приміщення з надбудовою

Павільйон "Квіти України" звели 36 років тому. Тут продавали рідкісні рослини та займалися експериментальною флористикою. Кияни любили заходити сюди за квітами та за позитивними емоціями. До того ж будівля є яскравим прикладом архітектури модернізму.

"Це дійсно професійна якісна архітектура. Вона просто дружня для перехожих, дружня для простору. Бо вона не нависає, у неї дружній до людини масштаб. Вона облицьована натуральним каменем дорогим, такого вже не роблять", – розповів дослідник архітектури Дмитро Соловйов.

Та після приватизації на початку двотисячних замість квітів тут почали продавати продукти. З'явилися також офісні приміщення. Утім містяни і надалі вважали "Квіти України" окрасою вулиці. Усе через виноград, який оповив усі 6 поверхів і підкреслював унікальну модерністську форму будівлі.

"Це дуже гармонійно, що будівля, яка називається "Квіти України" має на своєму фасаді реальний ботанічний елемент. Мені здається, це унікально", – вважає учасниця акції Марина.

Торік у будівлі з'явилися нові власники, які повідомили, що невдовзі розпочнеться реконструкція "Квітів України" під офісне приміщення з надбудовою та підземним паркінгом. Нова будівля орієнтовно буде заввишки 27 метрів, як 8-поверхівка. Роботи розпочали минулого місяця: будівельники демонтували унікальні вітражі та почали розбирати фасад скляного атріуму, а ще зрізали коріння винограду. Унаслідок символ вулиці засох. Це неабияк обурило киян.

Без зламаних парканів і сутичок, але з квітами. Небайдужі кияни принесли з собою на акцію букети та квіти в горщиках, багато хто одягнув вбрання з квітковим принтом. Таким способом активісти намагаються донести до забудовника свої вимоги.

Більш як дві сотні людей прийшли захистити "Квіти України". Сподіваються таким способом достукатися до власника, аби той не знищував будівлю.

"Як архітектор, я не бачу тут аварійного стану. Те, як воно зараз виглядає ці розібрані вікна, цей померлий виноград. Це не час зробив, це люди, у яких вона у власності", – наголошує архітекторка, голова ГО "Мапа реновації" Дар'я Корба.

А от представниця власника пояснює: будівля не має охоронного статусу, тож реконструювати її можна. І каже, що роблять це з дотриманням усіх норм і вимог.

"Ми не можемо зберегти той фасад у повноцінному його вигляді, як він є. Інтер'єрні рішення і планування – вони неефективні. Там дуже старе облаштування цього фасаду. Ті тераси – вони не функціональні, вони не використовуються. Там не функціональне склення, його ми зараз демонтуємо. Тепер вже це приватна власність. Цей будинок належить людині, яка має всі права реалізувати своє бачення цієї будівлі", – пояснює Ольга Соловей, представниця власника будівлі, засновниця Українського клубу нерухомості.

Та активісти готові боротися за цю пам'ятку модернізму. Уже створили ініціативну групу під назвою "Зберегти "Квіти України". Разом із низкою громадських об'єднань вони звернулися з листом до Мінкульту та Департаменту охорони культурної спадщини КМДА.

"Хотілось би, щоб цій будівлі надали статус пам'ятки України. Це врятує її від свавілля забудовника. Адже зараз забудовник використовуватиме її у своїх суто бізнес-інтересах. А я думаю це не єдині інтереси, які цікавлять наше суспільство. Ще є питання культурної цінності, історичної цінності", – наголошує активістка Марина.

Лист зі зверненням підписали вже більш як 2000 небайдужих. За законодавством, рішення про надання охоронного статусу виносять протягом одного місяця. Однак до того мають здійснити ще низку експертиз та перевірок.

Юрій Пугач та Олександр Степанов, "5 канал"

Нагадуємо, у Києві знесли 150-річний дім на вулиці Саксаганського. Будинок не мав охоронного статусу та не належав до культурної спадщини Києва. Забудовник, не погоджуючи проєкт із Міністерством культури, вирішив відреставрувати будівлю, але зрештою зніс. 

Попередній матеріал
Парламентська асамблея ОБСЄ ухвалила резолюцію щодо окупації Росією територій України
Наступний матеріал
Антитіла до коронавірусу має кожен третій українець – Радуцький
Loading...
Всесвітня спадщина ЮНЕСКО в Україні: "дуга" для визначення розміру Землі, університет-палац і не тільки

Всесвітня спадщина ЮНЕСКО в Україні: "дуга" для визначення розміру Землі, університет-палац і не тільки

130 років без ремонту – на Черкащині руйнується дерев'яний будинок архітектора Городецького

130 років без ремонту – на Черкащині руйнується дерев'яний будинок архітектора Городецького

Багатостраждальна музична школа, що пережила дві світових війни, на межі руйнування – чому не реставрують

Багатостраждальна музична школа, що пережила дві світових війни, на межі руйнування – чому не реставрують

В Іспанії створили найбільший у Європі вертикальний сад у приміщенні – чим унікальний

В Іспанії створили найбільший у Європі вертикальний сад у приміщенні – чим унікальний

Ліфти на 8 станцій: у Києві хочуть побудувати канатну дорогу через Дніпро

Ліфти на 8 станцій: у Києві хочуть побудувати канатну дорогу через Дніпро

Андріївська церква відкрилася після 11 років реставрації

Андріївська церква відкрилася після 11 років реставрації