підручник шрифтом Брайля
підручник шрифтом Брайля 5 канал

Книжки переписуємо вручну: чому в Україні немає підручників шрифтом Брайля

Діти із вадами зору, які йдуть до школи за програмою інклюзивної освіти, досі не забезпечені повністю підручниками шрифтом Брайля

Держава і місцеві бюджети виділяють на це гроші, але система забезпечення шкіл посібниками поки що не налагоджена, передає кореспондент "5 каналу". 

Спеціальна парта з комп'ютером - це робоче місце Іри Шелехань. Вона провчилася так рік, встигла подружитися з однолітками та й у навчанні від них не відстає.

"Я добре навчаюся – на відмінно закінчила. Мене ніколи не сварять – діти-то бешкетують, а я – ні", - запевняє Іра.

У класі Іри дев’ятнадцятеро однокласників. Вона навчається за звичайним планом разом з усіма, за державною програмою інклюзивної освіти. Але підручників для таких дітей у балаклійській школі немає. Тож, увесь попередній навчальний рік мама з вчителями переписували книжки шрифтом Брайля вручну.

"Ми всі писали по черзі – перед кожним уроком – одна сторінка, дві сторінки, залежно від плану. Важко, якщо одна дитина буде проходити навчання за підручником іншого автора, а інші діти будуть займатися. Треба, щоб література була у всіх однакова", - пояснює мама Іри.

Програма другого класу складніша, каже вчителька Ірина Білицька. Тож переписування вже не врятує.

За словами директора балаклійської школи Олени Манілової, підручників шрифтом Брайля у звичайних школах немає взагалі. Як виявилося, це дефіцит, навіть для спецінтернатів.

"Гостро стоїть питання – найголовніше питання на порядку денному. Я буду сама знаходити шляхи вирішення цих питань. Мені сказали, що є гроші - значить, я повинна знайти, де я можу щось зробити для цієї дитини", - зазначає Олена Манілова.

Незрячих дітей, які навчатимуться за програмою інклюзивної освіти, в Харківській області - троє. За інформацією обладміністрації, забезпечити школи спеціальними підручниками держава не встигла. Однак, уже виділила гроші на розв'язання проблеми.

"Виділена державна субвенція саме на закупівлю, вірніше, на організацію інклюзивного навчання. Це десь близько мільйона. Є проблема ще в іншому – не завжди ці книги можна придбати", - каже заступник голови Харківської ОДА Анатолій Бабічев.

За замовленням балаклійської школи, адаптувати п’ять підручників шрифтом Брайля взялося соціальне підприємство, яке підпорядковане громадській організації. Кольорові посібники з картинками вони виготовляють за собівартістю.

Як вони виглядатимуть та чим особливі – з'ясовували наші журналісти:

Світлана Дашкевич, В’ячеслав Кузьменко, Харків, "5 канал"

Дивіться також фотогалерею за темою: 

Як Президент на Донеччині надсучасні опорні школи відкрив – ФОТО

/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/

Попередній матеріал
"Захід-2017": Військові та техніка з РФ прибувають до Білорусі - фото, відео
Наступний матеріал
"Судові баталії": нардеп Поляков заявив, що Ситник його переслідує