Вечірнє зведення з лінії фронту. Від 7 ранку окупанти відкривали вогонь 6 разів. Важке озброєння не застосовували. Били з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. В українського війська втрат немає. Тим часом, після реконструкції відновив свою роботу контрольно-пропускний пункт "Станиця-Луганська" на Луганщині. Щоправда, місцеві чиновники не вклалися у відведені для ремонту терміни і відкриття довелося затримати на декілька годин. За цей час на КПВВ утворилися черги. Репортаж Вікторії Ковальової.
Впродовж 5-ти днів лінія розмежування на Луганщині була закритою для перетину. Після досягнення домовленостей у Мінську єдиний робочий пункт пропуску на Луганщині закрили на реконструкцію. В оголошений день відкриття, 8-го вересня, люди почали займати черги ще вдосвіта.
"Ночували тут. Зараз ось стоїмо зранку", – розповідає Олександр.
Проте за розкладом, о 7-й ранку, КПВВ так і не відкрився. Обласні чиновники кажуть: відведених для реконструкції 5 днів виявилося замало. Вчасно завершити роботи підрядники не встигли. Тому зранку, перед самим відкриттям, справу доводять до завершення.
Юрій Гарбуз, голова Луганської обласної військово-цивільної адміністрації, каже: "Хлопці працювали майже цілодобово. Це форс-мажор. На жаль, звичайно, це великі незручності. Люди з'їхалися. Але, на жаль, ми вже нічого не зробимо".
Переважна більшість тих, хто перетинає КПВВ, прямують до тимчасово окупованого Луганська. "Слава Україні! Вітаю вас!" – каже одна з жінок.
У кожного свої причини. Лідія каже: їде, щоб перевірити, чи цілий будинок, де не була кілька років. Віктор, мешканець Станиці Луганської, розповідає: продає в Луганську власну городину.
"Сюди найближче і збут. Тут же населення немає ніде. До Харкова ж не повезу", – каже чоловік.
Черга продовжує зростати. Підрядники – працюють. Опівдні у справу втручається командування операції Об'єднаних сил. За рішенням Сергія Наєва, прикордонники розпочинають здійснювати пропуск. Із затримкою у 5 годин Станично-Луганський КПВВ розпочинає свою роботу після ремонту.
Обладнали бомбосховище, поклали новий асфальт, провели воду та каналізацію, встановили додаткові камери відеоспостереження, і головне: збільшили кількість місць для перевірок. Тепер, замість 24-х прикордонників пропуск здійснюватимуть 40.
"Раніше КПВВ "Станиця Луганська" був розрахований на оформлення 6 тисяч осіб щозміни. Але реальний середньодобовий показник пропуску складав близько 10-12 тисяч осіб щозміни. Тому і збільшення кількості робочих місць забезпечить належне, комфортне, перетинання лінії зіткнення такої кількості людей без зменшення без пікової складової", – каже Олег Личковський, помічник начальника регіонального управління Держприкордонслужби.
Усі робочі місця комп'ютеризовані. На перевірку документів іде не більше 2-х хвилин.
"Наявність документа, що підтверджує особу та закріплений за нею фізичний дозвіл. Фізичний дозвіл перевіряється через комп'ютер. Він працює півроку місяць, ми перевіряємо строк дійсності. Якщо він дійсний, то вводимо в базу даних та відпускаємо людей".
Попри те, що черга з обох боків швидко зменшується, місцеві кажуть: цього замало.
Наталя, мешканка Станиці Луганської, говорить: "Один пропуск на всю Луганську область працює. Тому звідусіль з'їжджаються сюди, щоб пройти. Кому війна хороше приносила? Нікому!"
Зараз Станично-Луганський КПВВ єдиний, що працює на Луганщині. Він пішохідний. Попри те, що в Золотому побудували автомобільний, російсько-окупаційні війська блокують його відкриття вже третій рік.
Вікторія Ковальова, Петро Ковальов, Луганська область, "5 канал"
Дивіться також фотогалерею за темою:
ФОТО: Луценко вирушив у робочу поїздку в зону АТО: що побачив в окопах та на КПВВ