Розмінування
Розмінування 5 канал

Безіменне без людей: село на Миколаївщині розміновують, щоб туди змогли повернутися жителі – відео

Читайте по-русски
Фахівці закликають не намагатися сюди проїхати до повного розмінування

На Миколаївщині триває розмінування села, в якому не залишилося жодного місцевого жителя. Спершу цей населений пункт був в окупації, а потім на його території точилися запеклі бої. Тепер там зруйновані всі будинки, а територія захаращена вибухонебезпечними предметами. Чи зможуть до Безіменного колись повернутися люди, дивіться у сюжеті журналіста "5 каналу" Олександра Матюшенка у випуску новин.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Село-привид Безіменне, Миколаївської області. Через високу замінюваність тут не залишилося жодного місцевого жителя. Чи має воно право на друге життя? Руїни довкола та безліч вибухонебезпечних предметів під ногами. Спершу населений пункт був окупований, а потім тут тривали запеклі бої за визволення.

"Близько 50 людей мешкало до початку повномасштабного вторгнення, 22 будинки були заселені людьми безпосередньо в селі Безіменному. Точилися дуже активні бої ЗСУ з окупантами. Тому село вщент зруйноване. Разом із тим орки при виході його дуже сильно замінували", – розповів начальник Снігурівської міської військової адміністрації Іван Кухта.

Усі жителі були вимушені покинути село. Хтось поїхав за межі Миколаївщини, дехто оселився в найближчих населених пунктах. Пані Лариса, живе у сусідньому селі Тамарине. Згадує, що залишила рідну хату 13 серпня 2022 року – за п'ять днів, як туди прилетіла авіабомба.

"І ми осталися без нічого. І корови там у нас залишилися подохли, і будинку немає. В грудні ми приїхали додому забрати речі, які там у нас ще вдома зосталися, і чоловік мій підірвався на міні", – поділилася місцева жителька Лариса.

Під час вибуху чоловік був у машині, тож на щастя, не постраждав, а от автівка була знищена. Ще один колишній житель села Безіменного – Віктор. Чоловік був в окупації понад півроку. Розповідає, разом із ним у селі тоді було ще 30 односельців. Зайшли загарбники на початку весни 2022-го року.

"Вони прийшли з села Виноградове – це Баштанський район. У нас у селі 1200 людей залишилося. В основному були рота забезпечення і ПВО зайшло. БТРів десь 10 було – це супровід", – розповів місцевий житель Віктор.

Пізніше будинок Віктора згорів, коли вороги обстрілювали село КАБами. Родина втратила не тільки житло, а й понад 4 гектари землі через замінування. Віктор та ще дев'ятеро власників зруйнованих будинків уже отримали житлові сертифікати, повідомили у місцевій військовій адміністрації.

"Частина з людей вже отримали компенсацію за зруйноване житло. І от мають змогу придбати собі житло в територіальній громаді, або в інших населених пунктах нашої України", – зазначив начальник Снігурівської міської військової адміністрації.

Читайте також: Три країни розпочали розмінування Чорного моря для сприяння експорту українського зерна – Bloomberg.

Головною ж проблемою залишається замінованість Безіменного. Над очищенням села нині працюють ДСНС, вибухотехніки та міжнародні організації. Обсяг роботи колосальний, визнає керівник групи гуманітарного розмінування Олександр Пономаренко.

"На цьому етапі у нас зараз 26 ділянок. Ця цифра постійно зростає. Ділянки, починаючи від невеликих, – це 5 тисяч квадратних метрів, і закінчуючи найбільшою, де ми зараз працюємо, це 368 тисяч квадратних метрів", – розказав керівник групи розмінування Олександр Пономаренко.

Те, що не в зоні цих ділянок – не вважається безпечним, там просто ще не обстежили фахівці, додає демінер. Зараз тут діють сім груп розмінування. Вони виявляють щодень нові вибухонебезпечні предмети.

"На ділянці, де ми зараз перебуваємо, було знайдено 187 протитранспортних мін і одна ракета не розірвана. А на ділянці "Безіменне-2" знайшли 26 протипіхотних мін", – додав Пономаренко.

Та навіть такі заходи не можуть гарантувати стовідсоткову безпеку для цивільних. Лише у 2024 році поблизу Безіменного сталося щонайменше три нещасних випадки. Фахівці закликають не намагатися сюди проїхати. Нині на території обстежено майже 600 тисяч квадратних метрів, з яких очищено близько 40 тисяч, повідомляють у HALO Trust, а тому говорити про відбудову села поки що зарано.

Село Безіменне, як і чимало інших населених пунктів Миколаївської області, які були пошкоджені або зруйновані внаслідок російської агресії, також заслуговує на друге життя після проведення ліквідаційних заходів, а також розмінування.

Олександр Матюшенко, Владислав Невідомський, Миколаївська область, "5 канал".

Дивіться також:

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Попередній матеріал
Верховна Рада має перервати відпустку і ухвалити закон про заборону рпц в Україні – Порошенко
Наступний матеріал
"Пожежу спостерігає все місто": біля нової бази росіян у Маріуполі сталася "бавовна" – Андрющенко
Loading...
Земля всіяна боєприпасами: сапери показали, як розміновують Ізюмщину після деокупації – сюжет

Земля всіяна боєприпасами: сапери показали, як розміновують Ізюмщину після деокупації – сюжет

Три країни розпочали розмінування Чорного моря для сприяння експорту українського зерна – Bloomberg

Три країни розпочали розмінування Чорного моря для сприяння експорту українського зерна – Bloomberg

За 4 дні собаки-сапери допомогли ДСНС обстежити пів гектара землі на Миколаївщині: особливості роботи кінологів – сюжет

За 4 дні собаки-сапери допомогли ДСНС обстежити пів гектара землі на Миколаївщині: особливості роботи кінологів – сюжет

Зберігають життя захисників: українські сапери показали, як використовують дрони для розмінування територій

Зберігають життя захисників: українські сапери показали, як використовують дрони для розмінування територій

Передані Україні мінні тральники "Чернігів" і "Черкаси" прибули у британський Портсмут

Передані Україні мінні тральники "Чернігів" і "Черкаси" прибули у британський Портсмут

Скільки тисяч вибухонебезпечних предметів знайшли на Миколаївщині, як триває розмінування угідь – сюжет

Скільки тисяч вибухонебезпечних предметів знайшли на Миколаївщині, як триває розмінування угідь – сюжет