Сапери зі зведеного загону служби з надзвичайних ситуацій розміновують Ізюмщину. Зараз вибухотехніки працюють у селі, яке визволили від росіян приблизно два роки тому. Тут немає ні світла, ні газу, а земля всіяна боєприпасами. Найбільше – протипіхотних мін-пелюсток. Поки що сапери розміновують територію під лініями електропередач. Більше – у сюжеті "5 каналу".
Ось так – сантиметр за сантиметром – сапери розміновують ділянки навколо ліній електропередач, щоб якнайшвидше відновити світло.
До цього села на Ізюмщині вибухотехніки дісталися за майже два роки після деокупації. Тут земля просто всіяна небезпечними вибуховими предметами.
"Виявлений артснаряд АС-30 мм, проводимо маркування даного УНП – хлопці далі продовжують працювати. По закінченні робіт буде проводитися планове знищення", – розповів сапер.
Також начальник відділення піротехнічних робіт групи розмінування ДСНС України Дмитро Хомич зауважив: "Село було дуже густо всіяне ПФМ – протипіхотна фугасна міна. І їх тут тисячі. Село з обох боків, воно знаходиться у такій ямці, і його було повністю засипано засобами РСЗВ. Також тут проходили активні бойові дії".
Працювати саперам доводиться у важких умовах. Висока трава маскує боєприпаси. А поряд із подвір'ями багато побутового сміття, на яке також реагують прибори.
З більше, ніж тисячі мешканців у селі зараз – 78. Після боїв тут майже не лишилося вцілілої хати. Чи не біля кожної руїни – стрічка та позначка про міни.
"Ми приїхали – дві гілки було (квітів – ред.). Я їх минулого року раз тільки підкормила, і поливала час від часу як приїжджали. А в цьому році я їх уже двічі підкормила і обробила. Бачите, цвітуть рясненько", – показала своє подвір'я пані Катерина.
Обійстя жінки розмінували торік восени. Тож має можливість город засадити та квіти доглянути.
"І садок розмінували. Там трохи нашкодили, ну нічого, головне – розмінували. А чи тут вони ходили чи ні? Отут ми кругом ходимо, а так по дорозі йдеш, і намагаєшся нікуди не ставати", – поділилася мешканка села.
За даними вибухотехніків, у селі від початку деокупації підірвалося 68 осіб. Тож рятувальники постійно нагадують місцевим про небезпеку.
"Людей попереджаємо: ходити тільки по перевіреній ділянці. Все, що ми розміновуємо, відмарковуємо. Щоб вони знали, куди можна зайти. Якщо в них є потреба, місцеве населення щось знаходить, ми йдем на допомогу, ми це все забираєм, відчищаємо", – наголосив начальник відділення піротехнічних робіт групи розмінування ДСНС України.
Усі знайдені вибухонебезпечні предмети фахівці вивозять із села та підривають з урахуванням усіх правил безпеки.
Оксана Нечепоренко, Антон Авіжас, Харківська область, "5 канал"
Читайте також сюжет: обстежує складну місцевість: спеціалісти показали, як працює саперний дрон "Кабан".
Читайте також сюжет: очистити землі від снарядів – як готують керівників розмінувальних груп. Цивільні проходять спеціальну підготовку, щоби не лише виявити небезпечні предмети, а й зафіксувати місце їх перебування.
Дивіться також відео:
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.