Скріншот відео

Унікальний фундуковий сад під загрозою: чому виник конфлікт між науковцями дендропарку "Софіївка" та Міноборони

Під сокиру пустять 142 сорти фундука та 160 власноруч виведених селекційних сортозразків, переконані науковці

Пустити під сокиру унікальний фундуковий сад можуть на Черкащині. Це непокоїть науковців Національного дендрологічного парку "Софіївка" в місті Умань. Співробітники парку 11 років розширювали колекцію горіха, селекціонували нові зразки та вже отримали патенти на кілька з них. Науковці підозрюють: їхню ділянку намагаються відсудити, щоб на її місці збудувати багатоповерхівку. Однак, у Міністерстві оборони, яке є власником землі, переконують, що хвилюватися немає причин.

Директор дендропарку "Софіївка" Іван Косенко пригадує, як 12 років тому висаджували науково-дослідний фундуковий сад на місці зарослого чагарниками пустиря. Тоді 10 гектарів під сад передало Міноборони. А вже через три роки підприємство "Квартирно-експлуатаційний відділ міста Біла Церква", яке належить міністерству, подало позов із вимогою повернути землю.

"2009 року розпочалася ця судова тяганина. Черкаський господарський суд визнав недійсним акти. Ну що станеться, вони ж будуть вирубувати, бо навіщо ж вона їм, навіщо фундуковий сад, їм треба земля для будівництва будинків. Я вважаю, що це просто злочин, державний злочин", – обурюється директор Національного дендропарку.

У травні Касаційний суд вирішив повернути землю попереднім власникам. Якщо ділянку заберуть – під сокиру пустять 142 сорти фундука та 160 власноруч виведених селекційних сортозразків, переконані науковці.

"Наша дослідна ділянка є найбільшою й унікальною, вона в такому складі єдина на всю Україну. Тут зібрані всі сорти з усіх кліматичних зон не тільки світу, а й України", – пояснює завідувач відділу генетики, селекції та репродуктивної біології рослин дендропарку Олександр Балабак.

Натомість, у Міноборони розповідають, тоді, у 2006 році, земельну ділянку передали парку без офіційної згоди міністерства. Саме тому, за 3 роки державні акти суд визнав нечинними. У відомстві пояснюють: вони намагаються виконати рішення суду і знову, але вже законним шляхом, передати ці 10 гектарів "Софіївці".

"Нам потрібно виконати рішення суду, закріпити земельну ділянку за міністерством оборони, потім, в подальшому виготовити технічну документацію, і потім встановленим порядком передати, як все належить, до національного дендрологічного парку "Софіївка", – каже заступник начальника ГУ головного інженера головного квартирно-експлуатаційного управління ЗСУ Олександр Чергінець.

Будувати на ділянці багатоповерхівку в планах немає – переконують у міністерстві. Рубати насадження також поки що не мають наміру.

"Наразі в нас немає плану розвивати ту інфраструктуру. Про вирубку мова взагалі на сьогоднішній день не йде. Мова йде, щоб в законний спосіб передати їм земельну ділянку", – запевнив Чергінець.

У квартирно-експлуатаційному відділі Білої Церкви ще не знають, що робитимуть із землею, якщо її таки повернуть міністерству. Кажуть, розпоряджень поки що немає.

Однак у парку чиновникам Білої Церкви не вірять.

"Це просто група бізнесменів, яка переслідує не державні цілі, власні, однозначно", – переконаний директор дендропарку Іван Косенко.

22 серпня долю земельної ділянки визначить господарська палата Верховного суду, яка і поставить крапку у справі, яка тягнеться майже 10 років.

Ірина Сисак, Яна Лимаренко, Василь Дендін, Олександр Коваленко, "5 канал"

Попередній матеріал
Прекрасна Італія: секрети відпочинку та лайфхаки від туроператора – відео
Наступний матеріал
Трагедія на Рівненському полігоні: засідання комітету ВР з питань нацбезпеки та оборони – відео
Loading...

Вбивство журналіста Сергієнка: 4-х підозрюваних залишили за ґратами

На Чернігівщині дітей причавило бетонною плитою – поліція відкрила два провадження

Лікарі 5 днів боролися за його життя: на Черкащині попрощалися з морпіхом "Джигітом"

Ватра, курені й бойові мистецтва: як загартовують юних козаків і козачок у таборі на Черкащині – сюжет

Від українського Стоунхенджу до "Маленької Швейцарії": місця в Україні, про які відомо не всім туристам

Унікальний проект: у Дніпрі відкрили перший в Україні інклюзивний парк – ФОТО