Хотіли вбити чи залякати? Резонансна і справжня шпигунська історія сталася минулого тижня з першим помічником президента України Сергієм Шефіром. Його автомобіль обстріляли на дорозі під Києвом. У лімузин Audi влучило 18 куль. Шефіра не зачепило, а от водій поранений. Правоохоронці переконані, що нападник був не сам. І вже до розслідування підключили американське ФБР. Експерти ж тим часом аналізують безліч деталей самого інциденту. Як-от чому кулі полетіли саме в бік водія, де відео з камер спостереження, чому чиновник такого рангу був без охорони тощо.
У президента запитань менше. Він переконаний, що це йому хтось передав "вітання". "Підсумки тижня" не стали розкручувати тезу про те, що це вітання від незадоволених діями Зеленського або від ображених олігархів. Ми вирішили подивитися на цю історію під іншим кутом. І розкласти по полицях, хто ж такий насправді Сергій Шефір. Що він робив, чому його називають гаманцем Зеленського і чи стоять за ним великі гроші? Про це – у сюжеті "Підсумків тижня".
Друг, бізнес-партнер, а на додачу ще й перший президентський помічник. Сергій Шефір у Володимира Зеленського у найближчому оточенні. Розстріляна машина, поранений водій і кримінальне провадження. Минулої середи вранці на соратника президента скоїли напад. Першими новину рознесли ЗМІ. Пізніше інформацію підтвердила й поліція.
"З пасажирського боку, де перебував радник президента Шефір, слава богу, кульових отворів немає. Тобто не стріляли з того боку. Це насправді викликає декілька питань, на які мають терміново відповісти правоохоронці: чи це було інсценування, чи був справжній замах?", – наголосив колишній голова СБУ Валентин Наливайченко.
Новина про обстріляне авто близького друга заскочила президента у закордонному турне. Вдосвіта Володимир Зеленський записав відеозвернення, а вже по обіді розповів про інцидент на засіданні Генасамблеї ООН.
"Про минулу ніч я розповім детальніше. 3 ночі десятки дзвінків. На першого помічника президента здійснено замах. Ось вам ціна змін у державі, ось вам ціна реформ", – заявив Зеленський.
"Помста олігархів – залякування президента". Зелена команда хутчіше за правоохоронців всипала саме такою версією, чому авто Сергія Шефіра зрешетили кулями.
"Це точно пов'язано з його політичною діяльністю. Ми розуміємо, що в Україні зараз є багато сил, яким системно не подобається, що робить влада. І, звичайно, перший помічник президента – це одна з ключових осіб у команді. І Сергій Нахманович пройшов усі етапи нашого політичного життя", – заявив заступник голови фракції "Слуга народу" Олександр Корнієнко.
Що ж стало причиною злочину, поліція зі своїми версіями теж не забарилася. Їх у правоохоронців кілька.
"Три основні версії, які розглядає Національна поліція: у зв'язку із державною діяльністю потерпілого, задля тиску на вище керівництво держави і з метою дестабілізації політичної ситуації в нашій державі, в тому числі розглядається версія за участю спецслужб іноземних держав", – уточнив голова Національної поліції Ігор Клименко.
"Чомусь не висунута версія щодо бізнесово-побутової діяльності пані Шефіра. Який, як говорять злі язики, є гаманцем президента України, який має безпосередній стосунок до накопичення коштів у так званий "общак" Офісу президента для корумпування депутатського корпусу щодо ухвалення потрібних законів", – зазначив ветеран зовнішньої розвідки Василь Богдан.
Як ви вважаєте, чим має займатися перший помічник президента? Радити? Чи може допомогати? Або ж підтримувати гаранта? Але не у випадку Сергія Шефіра. Він останнім часом робив геть інше. Повернувся, так би мовити, до витоків. І проміняв справи державні на шоу-бізнес. Організовував концерти "Кварталу 95", не приховує Сергій Шефір. І додає, що конфліктів ні з ким не мав. Хто у нього цілив – не знає.
Після перемоги на президентських виборах Володимир Зеленський частину свого кварталівського бізнесу відразу переписав на Сергія Шефіра. Втім і без посади відданий президентський друг не залишився – став офіційною правицею президента. Мав би виконувати доручення гаранта. А ще супроводжував президента під час зустрічей із великим бізнесом. Іноді і сам зустрічався з товстосумами. Такі рандеву не афішував, але і не заперечував. Щоправда, додав: працює в інтересах держави і нічого протизаконного не робить.
Про частину непублічних зустрічей Сергія Шефіра з українськими олігархами довідалися журналісти. За даними проєкту "Схеми", перший помічник президента навідувався до офісу Рината Ахметова та Ігоря Коломойського.
"Що робить Сергій Шефір у Офісі президента і в кабінеті президента і що він йому радить? І чому ці поради настільки цінні, що хтось влаштував замах? Я не думаю, що він був ворогом для олігархів, він якраз був тією контактною особою. Була така інформація, що президент навіть звинувачував Сергія Нахмановича у лобіюванні інтересів великого бізнесу. Сергій Нахманович образився на це і спілкування на деякий час припинилося", – уточнив колишній генеральний прокурор Руслан Рябошапка.
"Були повідомлення у ЗМІ про серйозний конфлікт між Зеленським і Шефіром. Про те, що Шефір вивозив свої речі з Офісу президента. Це теж має бути одна із версій. Ми бачимо надзвичайно жорсткі конфлікти всередині влади. І чи не є це проявом внутрішнього конфлікту якогось? Це теж має бути розслідувано", – заначив народний депутат від "Європейської солідарності" Олексій Гончаренко.
Володимир Зеленський за свого давнього друга стоїть горою, принаймні публічно. Обоє переконують, що ніякої сварки не було. Грати в одній команді президент і його перший помічник звикли. Обоє родом з Кривого Рогу. І саме Шефір був один із тих, хто запросив Володимира Зеленського в команду гумористів "Кварталу". Так розпочалася телевізійна кар'єра майбутнього українського президента. До речі, якраз Сергій Шефір був одним із кварталівських сценаристів. Пізніше в передвиборчому штабі Зеленського теж грав не останню роль.
"Слуга народу", – я рекомендую ретельно подивитися цей серіал, чи не було чогось подібного там. Ні, подібного там не було, замаху не було. Але є 20-та серія і короткий опис її у тому, що президент продовжує пресувати олігархів, олігархи просто шаленіють, вони шукають спосіб опиратися президенту, але президент не здається. Нічого вам не нагадує?", – додав Рябошапка.
То бізнес чи все ж таки політика? Теорій і версій може бути скільки завгодно, але хто автор сценарію замаху на Сергія Шефіра? Відповідь має дати розслідування. Утім українська правоохоронна система в таких випадках не вельми вправна. За роки незалежності в Україні стався не один замах на політиків. На Леоніда Кравчука нападали з ножем, для Павла Лазаренка готували вибухівку, Віктора Ющенка отруїли, стріляли у двох міських голів, жбурнули гранатою в Андрія Парубія, замахи скоювали і на депутатів, і на самих силовиків. Але ні виконавців, ні замовників у цих справах жодного разу не знайшли.
Сергій Барбу, Едвард Белінський, "Підсумки тижня"