Євросоюз передасть Україні 160 мільйонів євро. Ці гроші витратять на підготовку до зими. Більша частина коштів – російські, точніше – це прибутки від активів кремля, які заморозили в ЄС. До опалювального сезону залишилося менше місяця, чи не запізнилися європейські чиновники – наша Нонна Стефанова розповіла.
Приголомшливу статистику наводить на брифінгу президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. росія знищила в Україні половину енергетичної інфраструктури. Це еквівалент потужності одразу трьох держав Балтії. Через російські атаки знищені і 80% ТЕС і третина ГЕС. Частину з них Євросоюз допоможе відремонтувати. Планують полагодити потужності для 15% потреб українських споживачів. На це виділяють спеціальні кошти.
"Ми виділимо додатково близько 160 мільйонів євро на цю зиму. Це 60 мільйонів євро гуманітарної допомоги, наприклад, на пункти обігріву та обігрівачі. А також близько 100 мільйонів євро на ремонтні роботи та відновлювані джерела енергії. І ці 100 мільйонів євро надходять від прибутків із заморожених російських активів у Європейському Союзі. Оскільки буде правильним, якщо росія заплатить за руйнування, які спричинила. Але ми знаємо, що потрібно більше, тому маємо і далі перераховувати частину надходжень від заморожених російських активів на енергетичну стійкість України", – заявила Урсула фон дер Ляєн.
Брифінг має назву "Підтримка енергетичної безпеки України взимку". Разом із фон дер Ляєн виступає виконавчий директор Міжнародної енергетичної агенції, Фатіх Бірол. За прогнозами його відомства ця зима для української енергетики стане найсуворішим випробуванням від початку повномасштабної війни. Утім, агенція не склала рук і розробила десять заходів для відновлення української енергетичної інфраструктури. Працювати над цим – украй важливо, каже Бірол. Адже питання – поза межами енергетики.
"Через попередні атаки на українську енергетичну інфраструктуру втрачено дві третини – аж дві третини – енергогенеруючих потужностей України. І ми наближаємося до зими. А коли температура падає, попит на енергію зростає. І це може стати серйозною проблемою для електроенергії та опалення в Україні. І не тільки для будинків, але й для лікарень, шкіл, комунікаційних мереж. Це може призвести до значних наслідків поза межами енергетичного сектору. Тому що люди будуть шукати можливості переїхати, поїхати туди, де вони могли б мати притулок і опалення. Це також вийде за межі соціальних та енергетичних питань і матиме певні політичні наслідки. Тому це надзвичайно важливо", – зауважив Фатіх Бірол.
Ремонт, підключення і стабілізація. Такі три напрямки дій пропонує голова Єврокомісії для підтримки у непростий зимовий період. Зазначає, "ЄС повинен зігріти мужній український народ, а також забезпечити роботу економіки". Для проходження зими Україні потрібно 17 ГВт енергетичних потужностей. Окрім спроб відновлення поруйнованих росією станцій, Євросоюз збільшує експорт електроенергії в Україну. І це має забезпечити 12% потреб українців взимку.
Нонна Стефанова, "5 канал"
Як повідомлялося, напередодні стало відомо, що голова Єврокомісії 20 вересня відвідає Україну.
Як повідомляв 5.ua, в ООН прогнозуються, що взимку в Україні не буде світла до 18 години на добу. Наголошується, що без аварійного електропостачання мільйони мешканців можуть залишитися без тепла.
Читайте також: у Запоріжжі на даху будинку встановили сонячні панелі: як енергія сонця допомагає при відключеннях світла.
Дивіться також:
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.