5 канал

Як ВР ухвалювала закон про реінтеграцію ОРДЛО: всі подробиці

Остаточний проголосований варіант закону направили до комітету: після всіх правок його передадуть спікеру, а вже потім – Президентові на підпис

Верховна Рада визнала Росію агресором і окупантом. Парламент ухвалив закон про особливості державної політики на тимчасово окупованих територіях у Донецькій і Луганські областях. Цей документ підтримали 280 депутатів, проти були лише депутати від Опозиційного блоку.

Сам термін "окупант" щодо Росії Україна законодавчо прописує вперше, і це тепер дасть більше повноважень у міжнародних позовах проти Москви. Які ще нововведення містить закон, і хто до останнього не хотів тиснути зелені кнопки, – Анна Мірошниченко докладніше.

Три дні дискусій і сім сотень правок між першим і другим читанням. Зрештою депутати виходять на остаточний варіант.

Росія – держава-агресор. Непідконтрольні Києву території Донецької та Луганської областей є тимчасово окупованими. Межі визначає Президент. Окупація незаконна. Росія несе відповідальність за завдану Україні моральну та матеріальну шкоду. Не АТО, а заходи із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Росії. І ще купа правок, озвучених доповідачем.

"Самопоміч" разом із "Батьківщиною" просять перерву, аби вчитатися у проголосовані зміни. Та й без цього вони три дні поспіль невдоволені. Адже в документі немає терміну "війна". Не зазначена чітка дата окупації, не прописана заборона торгівлі з окупованими, а ще – забагато повноважень для Президента. Утім, інші готові тиснути зелені кнопки і визнавати Росію агресором на четвертий рік бойових дій.

"Ми всі маємо об'єднатися, аби підвищити ефективність протидії збройній агресії РФ", – сказав голова фракції Блоку Петра Порошенка Артур Герасимов.

"Уперше в цих стінах було створено проукраїнську, прозахідну більшість, і зараз ми маємо підтвердити, що вона є", – зауважив голова фракції "Народний фронт" Максим Бурбак.

"В Раді досі є депутати, які не вважають Росію окупантом і вигадують приводи, аби не голосувати за закон, який визнає Росію агресором. Це не дорога до перемоги, це – дорога до поразки", – прокоментував лідер "Радикальної партії" Олег Ляшко.

По обидва боки від спікера – заступниці із абсолютно протилежними думками з приводу закону. Одна закликає голосувати. Інша просить зупинитися.

"Поки замість війни ви будете проводити заходи, поки ви будете проводити АТО... голосуйте, але ви наближаєте кримінальну відповідальність Президента і секретаря РНБО, голосуйте", – зазначила заступник голови ВР Оксана Сироїд.

"Давайте оголосимо для деяких тут флешмоб, аби не принижували нашої армії, бо вона воює, а не торгує. Надішліть цим товаришам фото з окопів, щоб вони бачили, що ви воюєте, а не торгуєте. Ми маємо зупинити війну сусіда, голосуємо за визнання Росії країною-агресором", – наголосила перший заступник голови ВР Ірина Геращенко.

280 визнало. Три десятки проти: зокрема, Опоблок у повному складі. А ось "Самопоміч" та "Батьківщина", хоч і були проти, але проголосували "за".

"Для мене текст складається: 70% перемоги, 30% зради, бо там є повноваження, які надають Президентові і вони є невластиві", – зауважив народний депутат від "Батьківщини" Олексій Рябчин.

Вже після голосування найбільше суперечок саме довкола того, які додаткові повноваження отримав Президент. Депутати роз'яснюють.

"Ми надали йому право особисто, без погоджень із Верховною Радою, застосовувати ЗСУ та інші військові формування на території Донецької і Луганської областей", – сказав народний депутат від БПП Мустафа Найєм.

"Це – маніпуляція, – відповідає уповноважена Президента у парламенті, – Глава держави матиме право це зробити лише тоді, коли Росія нападе".

"Ми стоїмо на тих позиціях, на яких стоїмо, але в разі нападу зі сторони РФ, ВР дає повноваження Головнокомандувачу застосовувати ЗСУ. Ні в якому випадку агресії, чи оголошення війни, тільки в разі, якщо РФ здійснить ганебний і непередбачуваний напад", – прокоментувала представник Президента в парламенті Ірина Луценко.

Остаточний проголосований варіант закону знову направили до комітету. Після всіх правок його передадуть спікеру, а вже потім – Президенту на підпис. Депутати запевняють, на життя українців на окупованих територіях він ніяк не вплине. Це швидше прописані на папері формальності, які використовуватиме Україна у позовах проти Росії.

Анна Мірошниченко, Олексій Тищенко, Юрій Усік, "5 канал".

Попередній матеріал
У Мінську обговорювали закон про реінтеграцію Донбасу – Сайдік
Наступний матеріал
Зима вирує: Як в регіонах України борються з негодою – огляд "5 каналу"
Loading...

Засідання Верховної Ради, на якому розглядають законопроект щодо реінтеграції ОРДЛО – завершено

Революційна влада мала заборонити депутатам, які голосували за "диктаторські закони", балотуватися – експерт

Перший пленарний день у 2018 році Рада розпочне законом про реінтеграцію ОРДЛО

Війна за законом: що відповість Москва на офіційне визнання Росії агресором

Рада схвалила участь іноземних військовослужбовців у навчаннях на території України в 2018 році

Експерт розповів про важливість визнання РФ країною-агресором у правовому полі України