Депутати взялися дискутувати, чи згадувати до Донбасу в цьому законі також і Крим, сперечалися, коли саме розпочалася окупація і яка саме відповідальність Росії. Вони ухвалювали сотні правок і не встигли розглянути їх усіх, тож повернуться до законопроекту тепер вже у четвер, 18 січня.
Скандальний законопроект №7163. Востаннє в сесійній залі його обговорювали ще в жовтні торік. Тоді документ ухвалили у першому читанні. Відтоді майже за три місяці документ добряче доопрацювали – внесли аж 700 правок.
Законопроект про реінтеграцію Донбасу між першим і другим читаннями справді зазнав змін, але ключове – залишилося. Російська Федерація в цьому документі вперше і офіційно названа агресором і окупантом. Встановлюється юридичний статус окупованих територій. Їхні межі визначають за поданням Генштабу. За матеріальні та моральні збитки, завдані Україні, – відповідальна Росія.
"Уперше Росія визнається як агресор, визначається статус окупованих територій, і це дозволить нам підвищити нашу присутність у міжнародних судах, щоб створити консолідовану позицію і позиватися до Росії, яка тепер відповідатиме як країна-окупант за всі злочини", – наголошує голова фракції "Народний Фронт" Максим Бурбак.
"Нарешті, на четвертий рік війни, окупація називається окупацією, називається держава-агресор та посилюється захист військових", – каже Олексій Рябчин, представник "Батьківщини".
Агресор агресором, а де Крим? Понад три десятки депутатів обурені, що навіть у назві немає згадки про окупацію півострова. Йдеться лише про окремі райони Донецької та Луганської областей. Автори кажуть – нісенітниця. Документ згадками про Крим пронизаний. Відсутність у назві – то формальність.
"Не знаю. Це, мабуть, якась упертість. На початках помилилися, і не хочуть потім виправляти. Це краще запитати в них", – зазначає народний депутат від БПП Рефат Чубаров.
Ще один нардеп від БПП Іван Вінник пояснює:
"У назві немає Криму, бо Президент подав законопроект про особливості державної політики щодо забезпечення суверенітету Донецької та Луганської областей. Назву закону ми не можемо змінити, бо це буде грубе порушення регламенту. І ми максимально хотіли зробити його таким, щоб до другого читання він не міг бути оскаржений в Конституційному суді".
Зрештою, в назві Крим так і не з'явився. Жодна з правок не врахована. І це не єдиний пункт, який спричинив дискусії. "Самопоміч" повністю розкритикувала версію документа, бо чіткості у визначеннях не побачили.
Що ще не задовольнило народних обранців – дізнайтеся з сюжету:
Правка за правкою. І надвечір депутати вже збавили темп у напівпорожній залі. Зрештою – не подужали. На кінець робочого дня в депутатів лишилися не розглянутими більше сотні правок. На тому й розійшлися. Реінтегруватися знову спробують у четвер.
Анна Мірошниченко, Юрій Усік, Олексій Тищенко, "5 канал"