Так званий 1 гігават газової генерації Зеленського існує. Країна готується до опалювального сезону, а енергетику продовжують захищати. Година запитань до уряду стосувалася, переважно, цього. Відповідав сам прем'єр Денис Шмигаль та міністри його перезавантаженого уряду. То до чого готуватися українцям в осінньо-зимовий період і чи є оптимістичні перспективи – дізнавалася журналістка "5 каналу" Олена Рибінська.
"Взимку у домівках українців мають бути світло і тепло", – заявив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.
Так Денис Шмигаль розпочав годину запитань до уряду. Та депутати хотіли бачити за трибуною, зі звітом, міністра енергетики – Германа Галущенка. Але цього не сталося. Тож відповіді на запитання, які дуже турбують українців, давав з ложі, куди прийшов увесь перезавантажений Кабмін. Найперше – ситуація довкола Укренерго. Бо ж днями – наглядова рада енергетичної компанії звільнила Володимира Кудрицького з посади чільника компанії. По тому і кілька членів наглядової ради склали повноваження, заявивши про політичний тиск.
"Що буде далі з компанією, що буде з управлінням компанії, чи є в уряду план стосовно призначення членів наглядової ради - тепер двоє склали повноваження, стосовно призначення нового директора компанії, якщо можна з конкретними строками дедлайнами і що уряд планує?" – запитав голова підкомітету з питань газової, газотранспортної галузі та політики газопостачання ВРУ Андрій Жупанин.
"Урядом були проведені процедури щодо призначення на той момент 7 члена наглядової, думаю найближчим призначимо, наглядова рада є повноважною. Оголосимо конкурс на вакантні посади – стосовно керівника – зараз є в.о. далі – наглядова рада оголосить конкурс", – наголосив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.
Депутати від опозиції почали засипати профільного міністра запитаннями про енергетику. Найперше – яка ситуація із гігаватом газової маневреної генерації, про яку Президент Володимир Зеленський заявив на конференції в Берліні. Саме ця генерація здатна, на його думку, вирішити питання дефіциту енергії. Одначе енергетичні експерти розкритикували цю ідею та назвали нереальною. Міністр енергетики каже інше.
"Скільки цього одного гігавату обіцяного президентом до кінця року до якого лишилися 4 місяці лишилося, вже працює в системі? Який обсяг?" – запитала народна депутатка Іванна Климпуш-Цинцадзе.
"Не буду уточнювати локації, але вже встановлені в сотнях мегават, обладнання близько на 600 мегават наваіть більше - яке вже частково в Україні, частково в дорозі. І відповідно маємо план і графік реалізовується рядом державних компаній. Нафтогаз ОГТСУ, воно на зараз в сотнях мегават, які функціонують", – заявив голова Міненерго Герман Галущенко.
Безпека та захист енергооб'єктів від російських терористичних обстрілів – наступне наболіле запитання парламентарів. Прем'єр впевнено відповідає: осінньо-зимовий період буде складним та готовність держави висока.
"По захисту об'єктів урядом профінансовано більше 10 млрд грн по захисту, більше 5 млрд грн профінансувало Укренерго, готовність обєктів захисник споруд понад 85%, готовність об'єктів в агентства трохи нижча але роботи там тривають", – зазначив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.
Народні обранці чекали роз'яснень щодо аварії на південноукраїнській АЕС. Днями, за словами експертів, енергоблок на 600 Мегават знизив видачу електроенергії та, ймовірно, мав піти на ремонт. В Енергоатомі повідомили: аварії тоді не було, в роботі одного з енергоблоків станції виявили "зауваження". Такою ж була і відповідь профільного міністра.
"Що відбулося на Південноукраїнській АЕС і через що було – менше енергії на сотні мегават і чи справді це була аварія чи поломка з аваріями в "Енергоатомі". І хто поніс покарання за халатність?" – спитав народний депутат "Голосу" Ярослав Железняк.
"Аварії не було, розумію ви посилаєтеся на інформацію "Укренерго" – то аварії не було ніяких силові трансформатори не постраждали була експлуатаційна подія пов'язана із трансформаторами струму і усунуто і блок був включений протягом доби до мережі", – зазначив голова Міненерго Герман Галущенко.
"Не підміняйте поняття аварія і експлуатаційні події, які можливо призводять до зниження відпуску електроенергії. Так Германе? технологічно це треба правильно розрізняти", – наголосив Денис Шмигаль.
"Просив би професійно відноситися до речей - аварія це аварія на чорнобильській АЕС, і коли місцеві мешканці чують про аварію з тих регіонів, то починають збирати речі і їхати звідти", – розпвоів міністр енергетики України Герман Галущенко.
Одначе попри все – прем'єр та профільний міністр налаштовані енергетично-оптимістично. Зокрема, щодо готовності системи та укриттів об'єктів. Одначе, Денис Шмигаль додає, оптимістичний сценарій імовірний, якщо росіяни не завдаватимуть масованих обстрілів енергетики.
Олена Рибінська, Олексій Тищенко, "5 канал"
Нагадаємо, від ранкової атаки 26 серпня росіян постраждали 15 областей. російські терористи знову атакували енергетичну інфраструктуру.
Читайте також: Шмигаль повідомив про перші російські атаки касетними боєприпасами на українські підстанції
Дивіться відео:
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.