Володимир Зеленський
Володимир Зеленський Facebook / Офіс Президента України

"Все це типово для блазня": Княжицький порівняв гру на роялі і гру країною

Читайте по-русски
Cуспільство вже починає відчувати смак "коктейлю" з економічних і соціальних проблем, приготованого клоунократами Зеленського

Клоунократія – так назвав нинішній лад в Україні нардеп від "Євросолідарності" Микола Княжицький. Він наводить приклади партії коміка "Беппе" Грилла в Італії, перемоги коміка Джиммі Моралеса у Гватемалі, навіть перемоги ексцентричного Трампа, якого політологи не раз називали тріумфом клоунократії.

Громадяни України чудово пам’ятають імітацію гри Зеленським на роялі причинним місцем, порівняння України з повією та імітацію похорону попереднього президента. Все це типово для блазня або ж клоуна, пише Княжицький. І більшість громадян України проголосувала за таку манеру поведінки.

"Безвідповідальне гасло про необхідність "просто перестать стрелять" обернулося ескалацією війни і ростом наших втрат на фронті. Бажання "половити рибку з Путіним" трансформувалося у кремлівську формулу Штаймаєра. Вчителі не отримають зарплати в $4000, вони навіть традиційної індексації не отримають, тарифи не знизяться, кількість тих, хто отримає субсидії, зменшиться. У наступному році пенсіонери з малою пенсією не отримають "тринадцяту виплату", скасована доплата сім’ям на третю, четверту і наступну дитину", – нагадує депутат.

Зеленський на фронті
Зеленський на фронті president.gov.ua

Він зауважив, що Зеленський і олігархи, які підтримували його прихід до влади, це розуміють. Тому прискорено вибудовується авторитарна система управління. Парламент і уряд стають "кишеньковими", президент намагається підпорядкувати всі силові структури, знищити незалежність Верховного Суду, зупинити не доведену до кінця попередньою владою судову реформу, керувати прокуратурою і спеціалізованими антикорупційними органами.

Але повинна бути альтернатива

"Клоунократія" – це український різновид популізму. Вона стала альтернативою ліберальної демократії, за якою мають поважатися верховенство права, дотримання прав людини і меншості та принцип балансу між законодавчою, виконавчою та судовою владами", – зауважує Княжицький.

І додає: "Наша демократія молода, але про силу її ми дізнаємося, якщо впораємося з викликом популізму. Адже зараз відбувається спроба знищити суспільні і державні інтереси. Завдання політиків і громадянського суспільства – побудувати для цього популізму сильну альтернативу".

Політика – це змагання альтернативних сил. Клоунократія і стала реакцією олігархату на успіхи у протистоянні з Росією, розбудову національної держави, оновленої української політичної нації та успіх в інтеграції з Європою, пише депутат.

Він зауважує, що 2014 року почалося динамічне будівництво державних інститутів, яке передбачало реформи в усіх сферах життя: від системи нацбезпеки і оборони до освіти, медицини і соціальної політики. У гуманітарній сфері були дані відповіді на "вічні" питання, які роз’єднували суспільство. Підхід до історії, мови та релігії нарешті став відповідальним і державницьким. До того ж вдавалося проводити реформи з допомогою західних партнерів та під контролем громадянського суспільства. Інтеграція з ЄС потребувала імплементації до законодавства Угоди про асоціацію. Ця важка бюрократична робота успішно реалізовувалась. Збройні сили і сектор безпеки та оборони перебудовувалися за стандартами НАТО.

бійці ЗСУ
бійці ЗСУFacebook / Петро Порошенко

"Все позитивне, що було зроблене впродовж минулих 5 років, як агресору, так і новій владі необхідно було вирубати в корінь та скомпроментувати. Насамперед – людей, які ці реформи проводили", – пише Княжицький, зауваживши, що українська політична система достатньо захищена від зворотності процесів.

"Найабсурдніша ідея клоунократів – люстрація всіх представників попередньої влади: від сільського голови до депутата. Маніфестанти на Банковій і посли західних держав нагадали владі, що не можна порівнювати тих, хто "запросив російські війська в Україну", з тими, хто проти них боровся. Зеленський не наполягав на прийнятті власного закону", – зазначив він.

"На жаль, суспільство і Захід не відчули ганебності Указу Зеленського про припинення повноважень Верховної Ради України. Указ був винятково неконституційним, а висновок, який підтримала більшість суддів Конституційного Суду України, – ганебним. Судді заявили, що конституційний конфлікт між президентом і парламентом має вирішити "народ". Таким чином, єдиний орган, покликаний вирішувати конституційні конфлікти між гілками влади, самоусунувся від процесу і заохотив тріумф популізму", – зазначив депутат.

На його думку, КСУ перетворився на декорацію. 20 червня 2019 року, коли було оголошено висновок суду, "став чорним днем для української демократії, парламентаризму та верховенства права. Ми довго будемо оговтуватися після цього".

"Святий грааль" влади

"Після такого подарунка Зеленський вирішив знищити незалежність Верховного Суду і зупинити реформу судової системи", – зазначає Княжицький.

Західні дипломати обурилися змінами до закону про судоустрій і наполягали, щоб надіслати його до Венеційської комісії для приведення у відповідність до "наших спільних цінностей". Та голова фракції "Слуги народу" Арахамія сказав, що зауваження Заходу враховуватися не будуть, нагадав Княжицький.

"Популісти зневажають західні цінності, бо у пострадянському суспільстві простіше просто плисти за "рейтингами". Втім, громадянське суспільство, з якого західні партнери намагалися вибудувати фундамент демократії, теж промовчало. Це і відрізняє нас від тих країн, які менше постраждали від впливу радянської тоталітарної системи", – вважає він.

І нагадав, як в Угорщині і Польщі спроба підпорядкувати ВСУ виконавчій владі викликала масові протести – в Україні ж не вийшов ніхто.

"Мовчать "професійні" антикорупціонери, які щодня звинувачували попереднє керівництво країни в намаганні "узурпувати владу". І це не дивно, бо значна частина відомих представників громадських організацій стала членами нової команди і вибудовує авторитарну систему влади", – додає нардеп.

"Модель створення нових незалежних антикорупційних органів, запропонована західними експертами і українськими "антикорупціонерами", теж себе до кінця не виправдала, хоча керівників вибирали представники громадянського суспільства та іноземні експерти. НАБУ втягнуто у політику, не тільки українську, а й американську, та взаємно з САП викривають один одного. ДБР став ручним інструментом влади у боротьбі з опозицією. Для "клоунократії" розправа над Порошенком немов "святий грааль" – містичний засіб легітимізації влади та збереження електоральної підтримки. Щоб знищити фундамент існування державної системи, клоунократи звинуватили Порошенка, Яценюка, Гройсмана та інших в "узурпації влади" за захист від агресії на Донбасі та в Чорному морі", – зауважив Княжицький, припустивши, що тут залучені інтереси Москви, з якою "влада сподівається домовитись".

"Підпали Україну"

Війна з Росією об’єднала нас за формулою "ми українці, незалежно від мови, віри та політичних поглядів і підтримуємо будівництво європейської української держави, яка звільнилася від колоніалізму". Тому автори клоунократії Зеленського протиставили "бідний народ" панам при владі, використали традиційну нелюбов українців до влади, "природжений анархізм", відсутність критичного мислення у поєднанні з мазохістським поливанням брудом сусідів, держави і нації, вважає Княжицький.

"Клоунократія Зеленського стала ідеологією, комунікаційною стратегією і політичною практикою державного, національного та громадського нігілізму. Такий нігілізм знищує наші перспективи розвитку, можливість зберегтися в умовах війни, шанс стати членами ЄС та НАТО", – пише він.

Основою влади клоунократії став "95 Квартал", зазначає депутат. Там, на його думку, розроблялися технології перемоги на виборах, там джерело кадрового ресурсу для керівних посад, ідеологічна матриця збереження влади. Єдине, що невідомо: чи домовленість у кремлівських кабінетах вже досягнуто, чи там лише сформували переговорну позицію, вважає він.

Зеленський і Кошовий
Зеленський і Кошовийkarabas.com

Націоналізація "ПриватБанку" стала маркером для деолігархізації економіки, зазначає нардеп. Держава або стоятиме на своєму, або відкличе позов, розірве угоду з МВФ і звільнить Захід від необхідності продовження антиросійських санкцій. Очевидно, це розуміють і головний акціонер "95 Кварталу", і президент. "Вони роками привчали українців реготати самих із себе, щоб викликати ненависть до своєї влади. Більшість українців досі переконані, що це Порошенко розпочав війну з Росією, щоб "на ній заробляти", – нагадує Княжицький.

Але плановані сценарії завжди мають неочікувані фактори, які їх зривають, зауважує він. Війна стимулювала побудову ефективної армії, сильної держави та патріотизм у суспільстві; "мир будь-якою ціною" підтримує меншість українців, а найактивніші беруть участь в акціях протесту; європейський вибір підтримує рекордна кількість українців, дехто з них через це навіть став виборцем Зеленського. Кожен, хто забере в українців перспективу приналежності до Європи, зустріне опір.

Зеленський в Тернополі
Зеленський в ТернополіFacebook / Тарас Савчук

Ще одним фактором стало те, додає нардеп, що Україна є чинником у системі протистояння Заходу з Росією. Без України буде втрачено баланс, і що б не відбувалося у внутрішній політиці США, допомога Україні зростатиме, вважає він. На думку Княжицького, навіть проросійські заяви Макрона і підтримка німцями "Північного потоку-2" не скасують антиросійських санкцій. Отже, капітуляція України можлива лише за нашого рішення, ніхто з західних партнерів за нас не воюватиме, що було відомо від початку війни.

"Проблема клоунократії Зеленського в тому, що її сила є її найслабшим місцем. Клоунократія перемагає через комунікаційну стратегію "Вау!". Кожна наступна акція має бути "унікальною", "крутою", "небаченою". Саме тому Зеленському і вигадали прес-марафон, який записали до Книги рекордів. Але тепер кожне наступне "вау" має бути ще крутішим. Команді Зеленського потрібно буде вигадувати спілкування з журналістами на Говерлі, на дні Чорного моря, а може, й у президентській спальні", – пише Княжицький.

Володимир Зеленський
Володимир ЗеленськийОфіс президента

"Win–win"

Величезна кількість тих, хто вже критично ставиться до нової влади, залишаються завороженими високим рівнем її підтримки. Втім, саме суспільство в реальному житті вже починає відчувати смак "коктейлю" з економічних та соціальних проблем, приготованого клоунократами Зеленського.

"Полуда впаде з очей, виявиться, що король голий, а його цілі стануть зрозумілими в кожному глухому селі", – зазначає нардеп.

Держава й надалі залишається відповідальною за оборону від російської агресії, виплату зарплат бюджетникам і пенсій, підвищення соціальних стандартів, доступність медпослуг, створення умов для розвитку бізнесу і для старту в доросле життя молодого покоління теж відповідає держава.

Пенсіонери
Пенсіонериpodrobnosti.ua

Після 5 місяців перебування при владі справжнє обличчя клоунократії Зеленського побачила більшість, вважає депутат.

"Нам потрібна демократична опозиція зі спільним ціннисним фундаментом, продуманою програмою і чітким планом дій. Парламентські та позапарламентські демократичні сили повинні об’єднатися. На що розраховує Росія? На чому ґрунтується оптимізм клоунократії Зеленського? На довічній проблемі українців: "де два українці, там три партії", – пише він.

У нинішній владі є багато фахівців і патріотів України, які не хочуть капітуляції, згортання реформ і відмови від інтеграції з Європою. Для них теж наступає час істини, вважає нардеп.

Він пише: "Президент Зеленський і далі може принижувати Верховну Раду, міністрів, чиновників. Це можуть продовжувати робити близькі до нього олігархи. Але це триватиме до часу, поки хтось відповість: "Хто ти такий, щоб топтати гідність і свободу людини?" І розмова з добровольцями в Золотому – це лише початок".

"Клоунократія Зеленського виникла в найслабшому місці українського національного організму, у столітніх колективних міфах та стереотипах, що народжені відсутністю держави впродовж майже всього ХХ ст. Нації програють не тому, що ворог озброєний до зубів. Нації зазнають поразки, коли втрачають спроможність мобілізації, поринають у внутрішні конфлікти і починають думати про себе категоріями, які накидає ворог", – підсумував нардеп.

Попередній матеріал
NASA показало Олешківські піски з космосу – неймовірні фото
Наступний матеріал
Дешевше, ніж бізнес-класом: Журналісти підрахували вартість рейсу на зорельоті Ілона Маска
Loading...

Сівохо в РНБО не матиме доступу до державної таємниці – причини

Зеленський заявив, що всі члени податкового комітету мають пройти поліграф

"Кварталівська" команда в РНБО поповнилася ще одним радником – подробиці

Депутати від "Слуги народу" Арахамія і Дубінський домовилися пройти поліграф

Завів про компроміси: нардеп від "Слуги народу" засвітився на росТБ

САП розпочала кримінальне провадження через імовірнене отримання хабаря "слугами народу"