Сполучені Штати Америки наблизилися до досягнення мирних домовленостей між Україною та росією. І орієнтиром у них можуть стати Стамбульські домовленості – про це в інтерв'ю телеканалу СNN заявив спецпредставник президента США Стів Віткофф. До того ж, американський посадовець зауважив, що необов'язково повномасштабну війну спровокувала саме росія. Однак Дональд Трамп якнайшвидше хоче її зупинити. Що ж не так у заяві спецпредставника США та чому Стамбульські домовленості небезпечні для існування незалежної України, наша Карина Шевченко розбиралася.
Спершу путін. Тепер і Штати. Так звані Стамбульські угоди, про які мовчали, від яких відхрещувалися, нині знову на слуху. І саме вони можуть стати орієнтиром для укладання мирного договору між Україною та росією. Про це заявив спецпосланець США щодо Близького Сходу Стів Віткофф. Мирна угода вже дуже-дуже близько, натякає американський посадовець. І у такому разі кожна сторона може піти на поступки: чи то територіальні, чи то економічні.
"Ви побачите поступки з обох сторін. І це те, що президент робить найкраще. Він об'єднує людей. Він дає їм зрозуміти, що шлях до миру – це поступки та досягнення консенсусу. Думаю, ви побачите тут дуже успішний результат. Хай там як, росіяни дали зрозуміти, що вони готові припинити це. Це були дуже переконливі та значні переговори в межах чогось, що називається угодою Стамбульського протоколу. Ми підійшли дуже, дуже близько до того, щоб щось підписати, і думаю, що ми будемо використовувати ці рамки як орієнтир для укладення мирної угоди між Україною та росією", – заявив спецпредставник президента США щодо Близького Сходу.
Стамбульська угода, про яку нині каже американський спецпосланець, – документ, який обговорювали в Туреччині ще на початку повномасштабного вторгнення у 2022 році, під час зустрічі української та російської делегацій. Очолював переговірників з боку Києва голова президентської фракції "Слуга народу" Давид Арахамія. Участь брали тодішній заступник голови Офісу президента Кирило Тимошенко, радник Михайло Подоляк, а також ексміністр оборони Олексій Резніков.
Відтоді кремль постійно витягує зі своїх шухляд документ, який називає Стамбульською угодою. Наполягає: тоді переговірники, мовляв, підписали певні домовленості. Українська сторона такі тези заперечує.
Раніше ексміністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що вимоги росії "були абсурдними" і запевнив: жодних домовленостей навесні 2022 року росія та Україна не укладали. Тексту документу, яким донині маніпулює путін, в Україні на загал не демонстрували. До квітня 2024 року. Тоді німецьке видання Die Welt описало проєкт договору на 17 сторінках. У ньому росія вимагала від України нейтралітету, обмеження кількості військових, зброї, техніки та авіації. Окуповані території мали залишитися за загарбниками.
"Команда Трампа, починаючи з першого дня при владі, бачила перед собою єдину маршрутну карту. Це карта Кітта Келогга. План Келлога, нагадаю, це Україна не вступає в НАТО, це розмежування по лінії фронту. Тут ключове питання – на що буде обмінена Курська область? Третій момент – це створення буферної зони. Але наскільки я це все розумію, головна вимога росіян буде формуватися на тому, що вони пропонували нам у Стамбулі", – пояснив політолог Вадим Денисенко.
Напередодні Стів Віткофф поставив під сумнів агресію росії щодо України, мовляв, необов'язково саме кремль спровокував повномасштабне вторгнення. Тож поки тисячі підтверджують, Україна стійко бореться з ворогом – адміністрація Дональда Трампа не надто виявляє прихильність до Києва. Спецпредставник Штатів наголосив в інтерв'ю СNN: незалежно від того, хто розпочав війну, вона має завершитися, і Дональд Трамп хоче цього досягти.
"Війна не мала початися. Вона була спровокована. І не обов'язково її спровокували росіяни. Були різні розмови про вступ України до НАТО, президент говорив про це. Цього не мало статися, це фактично стало загрозою для росіян. І тому ми повинні мати справу з фактами, це реальні факти", – сказав Стів Віткофф.
Також політик і майор ЗСУ Володимир Омелян зазначив:
"Цей трек, який зробив Трамп, створивши позиції двох представників – один по росії, один по Україні, на жаль, російський трек ми програли, ми бачимо що цей пан повністю в полоні російських стереотипів, і його бекграунд багато в чому пов'язаний саме з росією і, на жаль, у цьому випадку позиція кремля падають в благодатний грунт – вони от так потрапляють до Трампа. Маючи ще емоційну напруженість між Зеленським і Трампом, цей ефект посилюється ще більше для нас саме в негативному контексті".
Заява Стіва Віткоффа щодо Стамбульських домовленостей – це аналогія гучних заяв Трампа щодо припинення війни за 24 години, тож не варто ці слова спецпредставника США сприймати всерйоз, каже дипломат Володимир Огризко:
"Можу зрозуміти їхню американську роль, вони хочуть бути посередником – це головна мета Трампа. Без різниці чи має рацію Зеленський, чи правий путін – йому це не цікаво. Йому цікаво отримати цю можливість подати себе як переможця. З нашого боку, це абсурд, бо тоді не говориться хто агресор, хто порушує міжнародне право".
Попри спроби схилити Україну до мирних угод, які можуть бути лише на користь росії, Києву потрібно чітко оголосити свої вимоги, – наполягають експерти.
"Я абсолютно впевнений що це буде підтримка середини України – 90% підтримають і це підримає Євросоюз. Які це вимоги? По-перше, Україна не буде нейтральною країною. Так, ми не вступаємо в НАТО, але є інші політичні союзи в які Україна захоче вступати. Україна не погоджується на різке зменшення ЗСУ. По-третє, Україна не погоджується на те, що ми закриваємо частину нашого ВПК. По-четверте, Україна має отримати чіткий і бажано прописаний план на 5–7 років, що і в яких обсягах буде поставлятися в Україну".
Чи вдасться досягти згоди – питання відкрите. Нині ж офіційний Київ більш відкрито говорить про іншу домовленість – угоду про корисні копалини. І вона уже на фінальній стадії. За словами віцепрем'єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольги Стефанішиної, ключові деталі вдалося погодити із Вашингтоном.
Карина Шевченко, "5 канал"
Читайте також: "Він думає, що перемагає": путін не готовий до реального миру в Україні. Зазначається, що диктаторові "сподобалися" заяви про те, що членство України в НАТО "нереалістичне".
Нагадаємо, переговори між США та росією: Трамп пішов на поступки путіну ще до діалогу.
Як повідомляв 5.ua, У WSJ заявили, що путін отримав від Трампа те, чого давно хотів.
Читайте також: москва планує свято з нагоди перемоги, між Києвом та Вашингтоном виникла напруга – хроніка 1088-го дня Великої війни.
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.