Численні пакети допомоги, нові санкції проти рф та іноземний контингент на території України. Слова підтримки від союзників пролунали у третю річницю повномасштабного вторгнення росії. Лідери низки країн взяли участь у саміті "Підтримуй Україну". Частина з них – у Києві особисто. Хто приїхав та що обіцяв, розповіла наша Анастасія Кокалко.
Обійми та слова підтримки у треті роковини повномасштабного вторгнення рф в Україну. Міжнародний форум підтримки відбувся у столиці. З нагоди до Києва прибули лідери Латвії, Литви, Естонії, Іспанії, Канади, Фінляндії, Данії, Ісландії, Норвегії та Швеції. Завітала і президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. Також долучився президент Європейської ради Антоніу Кошта. До форуму відеозв'язком також доєднувалися лідери інших країн. Саміт відкрив Володимир Зеленський. У своїй промові наголосив на важливості єдності:
"Цей рік повинен стати роком початку реального надійного миру. путін не подарує нам цей мир, не віддасть його в обмін на щось. Ми маємо здобути мир силою, мудрістю і єдністю – нашою з вами співпрацею. Про мир неможливо просто оголосити за одну годину, неможливо оголосити за один день сьогодні, завтра, післязавтра. На жаль. Така реальність. Якщо хтось спробує це зробити, і саме так – без будь-якої опори, це не спрацює. Без будь-яких гарантій безпеки це не спрацює. Надійний, тривалий мир – це значно більше, ніж тиша на фронті".
Політики запевняють Україну у подальшій підтримці та оголошують додаткові пакети допомоги. Зокрема, Норвегія виділить три з половиною мільярди євро на потреби України у 2025 році. Майже €270 мільйонів отримає Київ від Данії. Гроші підуть на амуніцію для українських солдатів та розбудову бригад. Систем ППО на понад сто мільйонів доларів передасть Швеція. Ще мільярд євро у 2025-му отримає Україна від Іспанії. Пакет є частиною десятирічної угоди, підписаної у 2024 році.
"Ми підтримуватимемо Україну, скільки буде потрібно. Ми не залишимо вас у скруті. Іспанія постачатиме військової допомоги та обладнання навіть більше, ніж до цього. Я гордий оголосити новий пакет озброєння на суму 1 мільярд євро у 2025 році. Іспанія віддана повному суверенітету України. Тільки Україна може вирішувати свою долю, а Іспанія підтримує всі зусилля на шляху до миру. Але мир має бути справедливим і тривалим", – заявив прем'єр-міністр Іспанії Педро Санчес.
Канада передасть Україні понад двадцять бойових машин піхоти LAV-три, дві броньовані машини бойової підтримки, а також чотири тренажери для F-16. Українські воїни пройдуть підготовку на них у Німеччині. Також Україна отримає боєприпаси, спорядження, аптечки першої допомоги і систему посадки для винищувачів. Канада надасть першу частину допомоги на суму п'ять мільярдів доларів. Гроші надходитимуть від заморожених російських активів.
"Це не конфлікт, якого хотіла чи який спровокувала Україна. Це війна, яка розпочалася з однієї причини: бажання росії стерти українську історію та розширити свою імперію. Ми не маємо повертатися назад до епохи, в якій хто сильніший, той і правий. Ми повинні зробити все, що від нас залежить, щоб Україна могла забезпечити справедливий і міцний мир, якого неможливо досягти без українців за столом переговорів", – зауважив прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо.
Про непохитну підтримку на форумі заявила і Британія. Прем'єр країни Кір Стармер оголосив, що Сполучене Королівство готове надіслати в Україну своїх військових як гарантії безпеки. Стармер також оголосив про найбільший пакет санкцій, запроваджений проти ерефії. Він націлений на тіньовий флот окупантів та на виробників товарів подвійного призначення. Обмеження запровадять проти 40 суден та 14 фізичних осіб, пов'язаних із російською економікою, а також проти деяких північнокорейських високопосадовців:
"Ми повинні продовжувати посилювати економічний тиск, щоб путін був готовий не просто говорити, а й піти на поступки. Тож сьогодні ми оголошуємо найбільший пакет санкцій від Великої Британії з перших днів війни, спрямований проти тіньового флоту росії та проти компаній в Китаї та інших країнах, що надсилають військові компоненти. Сьогодні я обговорю подальші кроки з групою семи, але я чітко розумію, що вони повинні бути готові взяти на себе більший ризик, включаючи обмеження цін на нафту, санкції проти російських нафтових гігантів і банків, що допомагають обходити санкції".
Засідання, присвячене Україні відбувалося сьогодні і в Брюсселі. Рада ЄС обговорювала черговий пакет військової допомоги Україні. Його сума може становити €30 мільярдів. Голова дипломатії ЄС Кая Калас підтвердила, що пропозиція отримала широке схвалення, проте деталі між лідерами країн обговорюватимуть на позачерговому саміті 6 березня.
Анастасія Кокалко, "5 канал"
Читайте також: москва планує свято з нагоди перемоги, між Києвом та Вашингтоном виникла напруга – хроніка 1088-го дня Великої війни.
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.