Європейські лідери очікують, що президент США Дональд Трамп повідомить їм про потребу фінансування відновлення України та розміщення військ для підтримки мирного договору, в якому вони не братимуть участі.
Про це повідомило видання Financial Times (FT), посилаючись на кількох високопоставлених європейських чиновників. Вони висловили занепокоєння через те, що їх виключили з мирних переговорів із росією та США щодо України. Європейці також побоюються, що їм доведеться витратити значні кошти на гарантування безпеки та відновлення України після війни.
FT також зазначило, що Трамп, одразу після розмови з путіним, заявив, що їхні делегації "негайно розпочнуть переговори" про припинення війни, що стало шоком для європейських країн.
"Трамп бачить у нас гроші"
"Американці не бачать ролі Європи у великих геополітичних питаннях, пов'язаних із війною. Це буде справжнім випробуванням єдності. Трамп бачить у нас гроші. І, чесно кажучи, ми не чітко уявляли, який вигляд матиме наше місце за столом в обмін на ці гроші", – прокоментував високопоставлений чиновник ЄС.
"У цей час невизначеності та змін як ніколи важливо, щоб... у європейців було спільне розуміння того, що відбувається", – заявив FT міністр закордонних справ Іспанії Хосе Мануель Альбарес.
Проте, як повідомляє видання, європейські чиновники все ще намагаються встановити співпрацю з американським президентом щодо ситуації в Україні.
"Інститути ЄС усе ще намагаються знайти потрібну людину, яка має прямий доступ до Трампа, щоб поговорити з ним", – сказав західний посадовець, обізнаний із ситуацією.
Також видання The Guardian підкреслило, що стрімкий розвиток подій викликав занепокоєння в Європі, оскільки путін і Трамп обговорюють питання безпеки континенту, ігноруючи європейських лідерів.
Як зазначило видання, міністр оборони США Піт Гегсет повинен зустрітися з міністрами країн НАТО в Брюсселі вже сьогодні.
"Без участі європейців не буде справедливого і міцного миру в Україні", – мовиться в загальній заяві очільників МЗС європейський країн.
Зокрема, Анналена Бербок із Німеччини та Хосе Мануель Альбарес Буено з Іспанії підкреслили, що жодне рішення стосовно України не може бути ухвалене "без України", закликаючи країни ЄС до єдності в цьому питанні.
Своєю чергою, міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський зазначив, що "продовження співпраці зі США" стало темою обговорення.
"Немає кращої гарантії безпеки нашого континенту, ніж тісна трансатлантична співпраця", – висловив думку Сікорський.
Згідно з інформацією Bloomberg, деякі європейські лідери висловили стурбованість тим, що Трамп одним телефонним дзвінком змінив багаторічну політику США щодо України. Вони вважають, що його розмова з російським диктатором путіним, ймовірно, свідчить про те, що Трамп "здає" Україну.
"Трамп фактично здався путіну"
Джон Болтон, який обіймав посаду радника з національної безпеки під час першого терміну Трампа в Білому домі, висловився ще рішучіше. Як повідомляє CNN, він підкреслив, що Трамп "фактично здався" путіну напередодні переговорів щодо майбутнього України.
Крім того, видання Politico розглядає реакцію Європи на несподівані дії Трампа.
"Союзники України відреагували із шоком та обуренням на заяву Трампа про те, що він говорив із путіним і "негайно почне переговори" з ним про припинення війни в Україні", – написало видання.
Сенатор США Адам Шифф, який давно критикує Трампа, схарактеризував президента як "великого ділка, безумовно – для кремля".
"Трамп назвав нашого ворога, росію, перш ніж назвати нашого союзника, Україну. А його міністр оборони виключив майбутнє України в НАТО і відновлення українського суверенітету над її власними землями. Не сороммося у висловлюваннях про те, що це означає: здавання інтересів України та наших власних, ще до початку переговорів", – написав Шифф в соцмережі.
Очільник зовнішньої політики ЄС Кая Каллас ввечері оприлюднила заяву від імені країн Веймарської республіки (Франція, Польща, Німеччина, Іспанія, Італія та Великобританія) у відповідь на висловлювання Трампа.
"Незалежність та територіальна цілісність України безумовні. Тепер нашим пріоритетом має бути зміцнення України та надання надійних гарантій безпеки", – йдеться у спільній заяві.
Марко Міхкельсон, голова комітету з закордонних справ естонського парламенту, висловив попередження: "Сьогодні може стати чорним днем для Європи", підкресливши, що європейським лідерам слід "взяти свою долю у свої руки".
Колишній міністр закордонних справ Великобританії Джеймс Клеверлі засудив стратегію Трампа стосовно України.
"Починати переговори з того, що одна сторона має відмовитися. Створювати враження, що вторгнення окупається – не сильний хід. Режими уважно стежать", – попередив він.
Не залишився байдужим і польський прем'єр Дональд Туск. Він закликав до створення "справедливого миру" та до потреби, щоб Україна і Європа розпочали переговори зі США.
"Усе, що нам потрібно, – це мир. СПРАВЕДЛИВИЙ МИР. Україна, Європа та США повинні працювати над цим разом. РАЗОМ", – заявив він.
Конгресвумен Марсі Каптур схарактеризувала Україну як "лінію боротьби за свободу в Європі" і підкреслила, що Зеленський "повинен вести будь-які переговори від імені своєї держави".
Натомість міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто, який давно підтримує кремлівського диктатора, висловив позитивну оцінку розмови Трампа з путіним.
"Ми жили у війні три роки, і три роки ми сподівалися, що війна закінчиться. Сьогодні завдяки телефонній розмові між Дональдом Трампом і володимиром путіним ми зробили великий крок до виконання цієї надії", – висловив думку він.
Кандидатка від канадської ліберальної партії на посаду прем'єр-міністра та досвідчений спостерігач за росією Христя Фріланд підкреслила, що Оттава "незмінно підтримує Україну".
"Навіть Чемберлен 1938-го не опускався так низько"
Екс-прем'єр Швеції Карл Більдт різко засудив нещодавні рішення Трампа та його команди стосовно України. Він схарактеризував підхід Трампа до переговорів як "інноваційний", зазначивши, що він робить значні поступки ще до початку діалогу.
"Навіть Чемберлен 1938-го не опускався так низько", – висловив думку екс-прем'єр Швеції про підхід Трампа до переговорів.
Також діалог путіна і Трампа прокоментував генсек НАТО Марк Рютте.
"Це справляє враження, що це була успішна телефонна розмова. Ми усі хочемо миру в Україні. Ми повинні забезпечити, аби Україна була у найкращій позиції. Дуже важливо, що коли буде укладено мирну угоду, щоб вона була довготривалою, щоб путін знав, що він більше ніколи не зможе спробувати захопити частину України. Тож це має бути частиною переговорів. І я не маю сумніву, що це також на думці у президента Трампа і американської команди", – наголосив Рютте.
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі відреагував на заяви керівника Пентагону Гегсета, зазначивши, що "чує" його занепокоєння і що Європа готова зробити більше для підтримки України.
"Ми чуємо ваше занепокоєння щодо посилення заради України та європейської безпеки. Ми це робимо і будемо робити. І ви говорили про мир через силу – ми 50 сильних націй, які мають намір покласти край путінській війні, зробити це разом", – сказав Гілі.
Нагадаємо, Дональд Трамп говорив телефоном і з російським диктатором, і з президентом України. Трамп і путін працюватимуть разом для завершення російсько-української війни. Принаймні, у цьому впевнений президент США за підсумками довгої розмови із кремлем. А ще до цього відбулися розмови, про які ніхто не повідомляв. І не у форматі телефонного дзвінка, а і з особистим візитом до москви.
Читайте також: Трамп назвав "цікавим" запитання, чи вважає він Україну рівноправним учасником мирних переговорів
Дивіться відео:
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.