До подій у столиці. Парламент закрився. Депутати пішли на вимушені канікули, пропрацювавши в сесійній залі лише тиждень. Офіційна причина – COVID-19 скосив лави. А є й неофіційна – у парламенті криза з голосами більшості. Не секрет, що найбільша парламентська фракція "Слуга народу" утворена з різних груп та групок впливу. Окремі з них почали дистанціюватися від партії президента.
У парламентських кулуарах шепочуться, що монобільшість у стані напіврозпаду. Звісно, фракція "слуг" формально має необхідну кількість, але де-факто це аж ніяк не впливає на їхню діяльність, бо голосів за закони немає. Тиждень був просто показовим. "Зелений принтер зламався", – жартували колеги слуг. І наскільки це правда – у сюжеті "Підсумків тижня".
Напівпорожня Верховна Рада. Новий політичний сезон під куполом, попри великі сподівання, почався мляво. Голосувати закони нікому. Частину нардепів скосив COVID-19. Дехто ще й досі відпочиває. Тому народні депутати зайшли у парламентську кризу, коли у монобільшості є законопроєкти, але голосів на них немає, а опозиція підставляти плече не поспішає. 38 днів без засідань. Після свят, відпочилі, а дехто й засмаглі, народні депутати повернулися до сесійної зали.
Зібратися раніше не змусила навіть російська загроза. Аби встояти перед нею, фракції закликали одна одну єднатися. Але стати одним фронтом у нардепів не вийшло одразу. Кожен гне своє.
"Порядок денний цього тижня взагалі не відповідає тим викликам, які стоять перед нашою державою", – зазначає народна депутатка від "Голосу" Кіра Рудик.
"Слуги народу не готові обговорювати питання які справді важливі", – додає В'ятрович.
Розсварив депутатів порядок денний. Законопроєктів про обороноздатність та армію вимагали від влади в опозиції.
"Немає жодної відповіді на проблеми, які є", – зазначає нардеп від "Голосу" Ярослав Железняк.
"Це питання оборони, питання національної єдності, питання протидії загарбникам", – наголошує народний депутат від "Європейської Солідарності" Володимир Ар'єв.
Зокрема, пропонували перерахувати кошторис. Армії докинути 50 мільярдів. З них підвищити грошове забезпечення військовослужбовців. А ще посилити тероборону і стратегічні резерви.
"У що одягнемо, взуємо, чим нагодуємо, а головне – чим озброюємо резервістів резерву першої черги, які вже треба розгортати? Чому Зеленський не піднімає грошове забезпечення українських військовослужбовців?", – наголошує п'ятий президент України, лідер "Європейської Солідарності" Петро Порошенко.
Та "слуги" на пропозицію не пристали. Мали свої плани.
У реальності та пріоритетах "слуг народу" – економічний паспорт українця та подвійне громадянство. Але несподівано ці нахвалені "слугами" президентські ініціативи до порядку денного не внесли – голосів забракло. Одним провалом не минулося. За крок до нової хвилі пандемії документ про кримінальну відповідальність за підроблення COVID-сертифікатів так і не став законом.
"Вони ж насолоджуються, що немає голосів, починають різні теорії змови навколо цього:"А ось, бачите, немає коаліції, а ось ми їх подолали", – пояснює голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія.
І справді, після канікул депутатські лави порідішали. На третину. У монобільшості заявили: у Верховній Раді лютує COVID-19. Лише зі "слуг" захворіли 23 нардепи. Занедужали ще й кілька десятків працівників апарату.
"Були реально не зроблені завдання від секретаріату комітету, тому що фізично були хворі працівники", – розповідає народний депутат від "Голосу" Роман Лозинський.
"У "Слузі" зазвичай у залі 230-235 людей, а зараз – 195. Розумієте, де різниця?", – наголошує Арахамія.
Хтось захворів коронавірусом, а хтось – запаленням хитрощів. Частина до роботи просто не поз'їжджалися з відпусток та округів, припускають депутати. А поки не повернулися, нашкребти голосів за важливе для "слуг" ніяк не вдавалося. Більше вирішили не ризикувати. Із шухляди вийняли завжди актуальні законопроєкти, до яких ніяк не доходили депутатські руки. Але об'єднати депутатів не змогли навіть бджоли. Документ про розвиток бджільництва теж провалили.
Про російську загрозу на кордонах та обороноздатність у залі за тиждень голосували двічі. Спершу Рада звернулася до міжнародних організацій про неприпустимість кремлівської агресії.
"Це має стати серйозним закликом Верховної Ради, який має бути почутий у світі", – заявив голова Верховної Ради Руслан Стефанчук.
А вже в четвер депутати "розв'язали руки" теробороні. Відтепер бійцям цих добровольчих формувань дозволено стріляти зі стрілецької зброї. І не тільки.
"За рішенням головнокомандувача, будь-які види озброєння, це істотно посилить тероборону, зробить її більш дієвою", – пояснює Веніславський.
На цьому й закінчилося. Вочевидь, провалити решту голосувань владна фракція злякалася так, що в п'ятницю в порядку денному жодного законопроєкту! Такого це скликання не згадає.
"COVID-19 може мати політичний вплив на те, що не вистачить голосів на ті чи інші рішення", – уточнює нардеп від "Слуги народу" Данило Гетманцев.
І щоб їх ухвалювати і не провалювати, Раду вирішили закрити на карантин. Перший тиждень лютого в нардепів планувався пленарним. Але, попри спротив опозиції, графік таки переписали.
"Ви взагалі довкола дивитеся? Ви розумієте, що ворог стоїть біля воріт? Що коїться в економіці та енергетиці? і в цей час ви хочете знов піти, давайте відверто, відпочивати?", – обурюється співголова "Європейської Солідарності" Артур Герасимов.
Тепер під куполом зберуться лише 1 лютого. Далі – на два тижні в комітети.
"Не треба казати, що це на канікули, це неправда, більшість законопроектів напрацьовується саме в комітетах", – зазначає Арахамія.
"Торік, коли в нас була більша кількість захворювань, ми працювали у пленарному режимі. Чомусь ніхто не зважав на COVID-19, ризик загрози", – нагадує нардеп від "Голосу" Сергій Рахманін.
А нині коронавірус, припускають у меншості, став тим формальним приводом, аби за відсутності голосів у влади поставити Раду на паузу.
"Вони не знають, що робити в такій ситуації, як є зараз, вони дали задню, вони бояться. Як діти в садочку: якщо страшно, закрили очі і в хатці", – зазначає Ар'єв.
Більше на благо армії депутати обіцяють розглянути у вівторок. Тоді ж проголосують і за закон для ФОПів, який часткового скасовує штрафи для підприємців до кінця року. На такий компроміс парламент пішов після масштабної акції зі штурмом Ради, сутичками й постраждалими. А вже до повноцінної роботи в залі нардепи повернуться аж 15 лютого. Це за умови, якщо до парламенту їх терміново не покличе нині все ще загрозлива ситуація на східних кордонах.
Ірина Сисак, Юрій Усік, Олексій Тищенко, "Підсумки тижня"