"Велике будівництво" за кошти платників податків: як політики піаряться за гроші українців та як це виправити

"Велике будівництво" 5 канал / Час. Підсумки тижня
На сайті Офісу президента з'явилася петиція. Автори хочуть, аби можновладці на всіх інформаційних плакатах чи бордах про витрачені бюджетні гроші писали – "за кошти платників податків". Розмір цього напису має бути не менше 25% від загальної площі.

Піар за наші з вами гроші. Який він? Страшенно банальний. І, можливо, ви навіть не замислювалися над тим, як чиновники піаряться на наших з вами податках.

Після перегляду наступного матеріалу ви точно будете звертати увагу на величезні рекламні борди по усій країні. На них можновладці красивим шрифтом на дорогій поліграфії – пишуть "Збудовано за сприяння...", "Відновлено за програмою...", "Відкрито під егідою... депутата, міського голови, президента". Щити "Великого будівництва" Володимира Зеленського взагалі особливо красномовні. І коли людина бачить чиєсь прізвище під новозбудованим мостом чи обабіч новенької дороги – вона чітко розуміє, кому треба дякувати.

І ось тут головна помилка. Бо це не особиста заслуга однієї людини. Адже спортивні майданчики, ті самі дороги і мости – будуються за наші з вами гроші. За гроші платників податків. І виявляється, середньостатистичний українець – віддає 50% власного доходу державі саме у вигляді податків. То чи можна змінити цю тенденцію і писати на борах і рекламних щитах – правду – Євгенія Алдошина розбиралася?

Викрито схему розкрадання бюджетних коштів на суму понад 33 млн грн. СБУ викрила привласнення бюджетних коштів на 2 млн грн: гроші було виділено для будівництва інфраструктурних об’єктів ЗСУ. На ремонті доріг і тротуарів у Харкові вкрали 1,5 мільйона гривень.

Крадуть на всьому… На будівництві доріг, лікарень та шкіл, та навіть велосипедних доріжок.

Президент України Володимир Зеленський заявив: "У своїй передвиборчій програмі я задекларував дуже амбітну мету – не боротьба з корупцією, а перемога над нею… Вперше ми говоримо не лише про покарання і протидію за корупційні дії, а викорінення".

Хотів викорінити корупцію, а опинився в центрі скандалу. Про офшорні схеми президента ще місяць тому говорила мало не вся країна. Про розкрадання на "Великому будівництві" – не припиняють і досі.

Магістраль Н-31 у Дніпропетровській області – один із наймасштабніших проєктів програми. Трасу зводять з нуля. Там з'являться мости, транспортні розв'язки, тунелі для проїзду сільгосптехніки та навіть перегону худоби, а ще… можливості для корупції. В асфальт уже закатали не один мільйон, рахують експерти.

Магістраль Н-31 на Дніпропетровщині
Магістраль Н-31 на Дніпропетровщині5 канал / Час. Підсумки тижня

Редактор сайту "Наші гроші" Юрій Ніколов говорить: "5 років тому тендери на таку саму ділянку коштували втричі менше, ніж були проведені зараз за нового президента, одна й та сама дорога, одна й та сама кількість розв'язок, одна й та сама технологія. Частка "великого крадівництва" у великому будівництві сягає 30%. Мова йде про завищення цін на асфальт, щебінь, пісок".

Оновлення залізниці, модернізація рухомого складу та залізничних шляхів – наступний етап великого будівництва. Президент анонсує масштабну закупівлю вагонів, поїздів, сучасних електричок, а експерти вже хапаються за голову... скільки це коштуватиме державі.

5.ua

Якщо ви думаєте, що ці гроші можуть вкрасти у президента чи міністра фінансів, то це не так. Їх забирають із нашої з вами кишені. Бо на будівництво доріг чи модернізацію залізниці витрачають гривні з державного бюджету, а це і є наші з вами гроші, які ми сплатили у вигляді податків. Та от чи знають звичайні українці, який відсоток зі своїх доходів вони віддають державі?

На початок жовтня цього року бюджет України ми з вами вже наповнили на 83,65%. Список податкових стягнень – чималий. Зосередьмося на деяких показниках. З кожної зарплати ми сплачуємо єдиний соціальний внесок (ЄСВ) – 22%. Саме звідси гроші йдуть до пенсійного фонду. Також платимо податок на доходи фізичних осіб 18% та військовий збір 1,5%.

Податки, які сплачують українці
Податки, які сплачують українці5 канал / Час. Підсумки тижня

А ще є так звані невидимі податки, які ми сплачуємо з кожної своєї покупки – ПДВ. Це ще плюс 20%. Тому можете дістати чек із супермаркету і самі порахувати. Наприклад, захотіли ви нагодувати родину смаженими стейками і купили один кілограм м'яса за 150 гривень. Виходить, що на вашій вечері держава заробила 30 гривень і це лише з одного кілограма. Бо якби не довелося нараховувати податок, він би коштував 120 гривень.

Податки на продукти
Податки на продукти5 канал / Час. Підсумки тижня

Якщо ви хочете дізнатися, у скільки саме вам обходиться держава на рік, заходимо на сайт, який створила громадська організація. Називається він "Ціна держави". І рахуємо. Тут є опція калькулятор, потім обираємо рахунок від держави. І тут є місце, де вписуєте вашу зарплату. Наприклад, ви отримуєте 10 тисяч гривень на місяць. Далі пишемо ваші витрати на місяць. До прикладу, 5 тисяч. Заповнюємо місця для акцизних товарів. Скажімо, ви заправляєте авто на місяць за 4 тис грн. і п'єте три пляшки вина теж на місяць. І ось бачимо результати. Виходить, ваших податків з однієї зарплати ви платите майже стільки, скільки і заробляєте. Тобто майже половину зі своїх доходів віддаєте державі.

Куди ж витрачає держава наші з вами гроші? Більшість податків летять на соціальне забезпечення. Тобто, це ми з вами фінансуємо освіту, медицину та безпеку. Не президент, не депутати, не чиновники, а кожен із нас. Щоби про це знало більше людей, на сайті офісу президента з'явилася петиція. Автори хочуть, аби можновладці на всіх інформаційних плакатах чи бордах про витрачені бюджетні гроші писали – "за кошти платників податків". Розмір цього напису має бути не менше 25 % від загальної площі.

Дмитро Боярчук, виконавчий директор CASE Україна, пояснює: "Справа в тому, що в пострадянському просторі люди відчувають себе зобов'язаними державі, нас так привчили і зі здивуванням дізнаються, що немає безкоштовної освіти, медицини. Нас, наприклад бентежили написи на дитмайданчиках, забудовах, що це чиясь ініціатива. Часто людей це вводить в оману…".

…І щоби цього не було, розробили спеціальні наліпки, які можна замовити безплатно. Цим уже скористалися краматорські активісти. На великий банер із написом Велике Будівництво на будівлі місцевого ЦНАПу почепили маленьку наліпку "збудовано за твої податки". Порахували – центр адміністративних послуг коштував українцям щонайменше 57 мільйонів гривень.

Наліпки "Збудовано за твої податки"
Наліпки "Збудовано за твої податки"5 канал / Час. Підсумки тижня

Для розгляду петиції потрібно 25 тисяч голосів. Поки що під нею підписалися трохи більше 20 тисяч. Але раніше парламентська фракція Голос уже зареєструвала схожий законопроект у Верховній Раді. Щоправда, до розгляду у сесійній залі ще не дійшло.

Інна Совсун, народна депутатка від "Голосу", говорить: "Це унеможливлюватиме політичні маніпуляції з цього приводу, коли люди видають за власні героїчні вчинки – використання наших коштів. Це виховуватиме іншу культуру сплати податків".

А народний демпутат від "ЄС" Олексій Гончаренко каже: "Зеленський створив з цього собі безкінечний піар-конвеєр, який він намагається просувати і це абсолютно пряме зловживання адмінресурсом".

"Слуга" Олексій Устенко говорить: "У нас було "Велике будівництво" Гройсмана, було будівництво партії регіонів. Мені здається, що треба робити, що так, будується за гроші платників податків під патронатом чи президента чи прем'єр-міністра, міністра чи народного депутата".

Це закони передвиборної кампанії, пояснює один із консультантів "Великого будівництва" Юрій Голик. При цьому запевняє, що на самі борди з рекламою жодної копійки з бюджету - не пішло. 

"Але я згоден, треба придумати, як все-таки повʼязати це з податками. Може, зробити окремий сайт або QR-код, на який можна навести та почитати, на які податки це зроблено", – каже Голик.

Але позбутися політичного піару у нашій країні навряд чи вдасться, кажуть експерти. Чиновники і далі перерізатимуть червоні стрічки навіть якщо проголосують згадану вище петицію. Завдання ж українців – пильно стежити за тим, куди витрачаються наші гроші.

Відкриття дороги
Відкриття дороги5 канал / Час. Підсумки тижня

Інвестиційний банкір Сергій Фурса говорить: "Політики бажають, щоб їх любили, вони бажають чути аплодисменти і вони бажають, щоби їх переобирали на нові терміни і це такий спосіб, коли ви з одного боку можете нічого не робити, а просто витрачати гроші платників податків. Не змінювати життя, не робити реформи, а просто витрачати гроші, а з іншого боку намагатися продати це виборцям як досягнення. Це всі роблять від президентів і мерів міст".

І справді, історія тягнеться з року в рік. Українські можновладці полюблять заробити собі політичних балів, демонструючи свою роботу як щось надзвичайне. Хоча це їхні безпосередні обов'язки як менеджерів. А гроші, які вони використовують для виконання своєї роботи, даємо ми з вами, бо як казала Маргарет Тетчер…
Політик говорила: "Немає ніяких державних грошей, є гроші платників податків".

Євгенія Алдошина, Олександр Степанов, "Підсумки тижня"

Читайте також: Влада намагається обкласти податками кожного українця, при цьому Зеленський уникає відповідей щодо 40 млн від Коломойського – Геращенко

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Попередній матеріал
Венеція йде під воду: чи вдасться врятувати перлину Італії і які українські міста опинилися в зоні ризику
Наступний матеріал
Всередині "вагнергейту": перші подробиці блискавичної спецоперації та ймовірні причини зриву – розслідування Bellingcat
Loading...