Вакцинація
Вакцинація Shutterstock

Українська вакцина від коронавірусу – на якому етапі її виробництво

Читайте по-русски
У РНБО кажуть, що вакцину можуть закуповувати в Китаї, а в Україні лише фасувати у монодозні шприци

На початку епідемії ще минулий керманич МОЗ Степанов анонсував початок наукових робіт українськими вченими над створенням вітчизняної вакцини від коронавірусу. У нас, як не як, є ціла Академія медичних наук із науково-дослідними інститутами. Але прориву в цьому напрямі не сталося. Нинішній міністр Ляшко та прем'єр Шмигаль запевняли, що в Україні можливе виробництво вже розроблених в інших країнах вакцин на потужностях українських фармакологічних заводів. Але про початок виробництва також нічого не чути. То чи є підстави сподіватись і чекати від нашої науки чи фарми проривних ідей – розбирався журналіст "5 каналу" Юрій Пугач. 

"Вона унікальна. Це не пафос і не популізм. Вона унікальна, тому що вона не така, як інші", – так про українську вакцину від коронавірусу президент говорив рівно рік тому. Однак точних термінів щодо початку виробництва не назвав.

"Незважаючи на нашу українську вакцину, якщо в когось підтверджена вакцина буде раніше, ми будемо закуповувати, у будь-якому випадку, ми не будемо чекати нашої", – заявляв Зеленський.

Нашої і не чекали. За першої ж нагоди почали домовлятися з іноземними виробниками про постачання вакцини до України. Та чиновники не припиняли говорити про вітчизняний препарат. І от 2 жовтня на з'їзді фракції "Слуга народу" у Трускавці міністр охорони здоров'я повідомив, що українська вакцина від ковіду з'явиться вже наступного року.

"У Харкові вже розпочався монтаж лінії для виробництва інактивованих вакцин проти грипу та проти ковіду. Це одна з перших. До кінця цього року ми точно будемо знати чіткі дедлайни виробництва вакцин, але наступного року з лінії зійде перша українська вакцина", – сказав Віктор Ляшко, чільник МОЗ.

Така відповідь міністра, вочевидь, задовольнила президента. Та чи відповідає вона дійсності? Вітчизняні медики не розуміють, на якому заводі вироблятимуть вакцину. Бо ні технології, ні необхідного обладнанні в Україні поки немає.

"За радянських часів був у нас Одеський завод, Московський завод, Казань, Інститут Гамалії. Тобто вироблялися фактично вітчизняні вакцини. Далі пішла ось ця перебудова, і ці заводи, як то кажуть, перестали працювати. Зараз практично всі вакцини закордонні", – розповів кандидат медичних наук, лікар-імунолог Київської міської лікарні №1 Олег Назар.

У МОЗ жодних коментарів після заяви міністра не дають. Мовляв, і Віктор Ляшко, і головний санітарний лікар Ігор Кузін увесь тиждень у відрядженнях. Однак міністр зазначав, що українську вакцину від ковіду мають виготовляти на Харківському заводі "Лекхім". Саме це підприємство займалося закупівлями китайського препарату"Коронавак". За повідомленнями місцевих ЗМІ, у власне виробництво вакцини на заводі нібито мають вкласти приблизно 25-30 мільйонів євро. Та на підприємстві поки що також відмовчуються. Коментарів не дають і на сам завод не пускають. А у приймальні директора Дмитра Колеснікова повідомили, що той у відрядженні. А людина, яка відповідає за це, з коронавірусом на лікарняному. 

Тож знімальній групі "5 каналу" поспілкуватися з директором не вдалося. Однак розмову з ним мав голова комісії з біобезпеки та біозахисту Ради нацбезпеки і оборони Сергій Комісаренко. 

"Лекхім" не буде займатися виробництвом нової вакцини. Будуть закуповувати в Китаї китайську вакцину. Вони будуть отримувати її у великих об'ємах. Потім вони будуть, напевно, її правильно перемішувати, перевіряти якість її, я думаю", – розповів Сергій Комісаренко.

Тож на харківський завод привозитимуть китайську вакцину "Коронавак". Її перевірятимуть, фасуватимуть у монодозні шприци і ліпитимуть етикетку, що вакцина виготовлена в Україні. Однак українською її це не робить.

"Звичайно, як на мене, це не українська вакцина. Не буде передана технологія. Буде просто розлив і фасування цієї вакцини. Все-таки це китайська вакцина, яка дороблена в Україні", – зазначає голова комісії з біобезпеки та біозахисту Ради нацбезпеки і оборони Сергій Комісаренко.

Розробкою власної вакцини від коронавірусу в Україні теж займалися. Утім в РНБО кажуть: для цього необхідно ще кілька років роботи в лабораторіях та декілька мільйонів доларів інвестицій. 

Юрій Пугач та Ігор Костюк, "5 канал"

Нагадаємо, раніше Ляшко попередив, кого відсторонятимуть від роботи без вакцинації від COVID-19.

Попередній матеріал
Коли ліквідовують олігархів, на їхньому місці з'являється КДБ – Іларіонов
Наступний матеріал
Локдаун для невакцинованих – як у Дніпрі перевіряють дотримання карантинних обмежень у ТЦ
Loading...
У МОЗ прогнозують новий пік захворюваності – чи оxоче вакцинуються від коронавірусу кияни

У МОЗ прогнозують новий пік захворюваності – чи оxоче вакцинуються від коронавірусу кияни

Ляшко розповів, що робити вчителям, яким не можна вакцинуватися

Ляшко розповів, що робити вчителям, яким не можна вакцинуватися

МОЗ планує розширити перелік професій для обов'язкової вакцинації від COVID-19

МОЗ планує розширити перелік професій для обов'язкової вакцинації від COVID-19

У МОЗ назвали умови далеких поїздок для невакцинованих від коронавірусу

У МОЗ назвали умови далеких поїздок для невакцинованих від коронавірусу

В Україні хочуть рекомендувати бустерну COVID-вакцинацію – для кого саме

В Україні хочуть рекомендувати бустерну COVID-вакцинацію – для кого саме

МОЗ розширює список професій і працівників організацій, яких зобов'яжуть вакцинуватися від COVID-19

МОЗ розширює список професій і працівників організацій, яких зобов'яжуть вакцинуватися від COVID-19