Цього тижня українська делегація вирушить до Вашингтона, аби провести перемови з американською стороною щодо угоди про доступ до українських корисних копалин. Від України до делегації увійдуть представники міністерств економіки, закордонних справ, юстиції та фінансів. Про це розповіла віцепрем'єр-міністр, міністр економіки Юлія Свириденко в коментарі Associated Press.
"Новий проєкт угоди від США свідчить про те, що намір створити фонд або спільно інвестувати залишається", – заявила Свириденко.
За даними видання, через тривалі перемовини щодо угоди про корисні копалини відносини між Україною та США дещо "напружилися".
Нещодавно в ЗМІ з'явилася нова версія угоди. Згідно з документом, що просочився в пресі, новий проєкт включає не тільки рідкісноземельні мінерали, але й газ і нафту.
"Незрозуміло, чому США вирішили обійти підписання рамкової угоди і натомість просунулися з більш комплексним проєктом угоди, який, ймовірно, потребуватиме ратифікації українським парламентом", – йдеться в публікації AP.
Українські чиновники, коментуючи зміст проєкту, зазначають, що наразі це документ, що відображає позицію лише групи Мінфіну США. Однак це не остаточна версія.
Свириденко наголосила, що завдання України зараз – це зібрати технічну групу для переговорів, визначити свої "червоні лінії" та основні принципи.
"Зрозуміло, що повні параметри цієї угоди не можуть обговорюватися в Інтернеті. Нам потрібно сісти з командами та продовжити розмову особисто", – звертає увагу Свириденко.
За її словами, наразі відбираються юридичні, інвестиційні та фінансові радники. Усе через те, що майбутні перемови мають стати новим етапом відносин зі США, для якого потрібен досвід у багатьох сферах.
Наразі міністерка економіки не надала офіційну оцінку нового проєкту угоди, утім наголосила, що вже є більш детальний документ щодо створення фонду. Також там є більше інформації про те, як американські радники бачать його структуру та функціонування.
Наразі залишається незрозумілим, яку роль відіграватиме Україна в управлінні фондом згідно з нещодавно запропонованим проєктом США. Як заявили аналітики, які ознайомилися з документом, що просочився, участь української сторони, ймовірно, буде мінімальною. Це питання офіційний Київ сподівається оскаржити на майбутніх переговорах, використовуючи раніше узгоджену структуру як орієнтир.
"Ми дуже зосереджені на тому, щоб остаточний проєкт угоди після переговорів повністю відповідав нашим стратегічним інтересам", – зазначила Свириденко.
Вона також висловила думку, що робота над попереднім меморандумом "показала, що обидві команди здатні досягти цих цілей і домовитися про умови, прийнятні для обох сторін".
Як повідомляв 5.UA, український уряд отримав проєкт Угоди про корисні копалини від США.
Нагадаємо, що США в новій угоді про корисні копалини вимагають відшкодувати всю допомогу, яку надали Україні з 2022-го року.
Читайте також: Без натяку на гарантії: що включає новий текст угоди про копалини та коли його можуть підписати.
Нагадаємо, Україна та США провели перший раунд консультацій щодо нової версії угоди про копалини.
Як повідомляв 5.UA, міністр фінансів США анонсував візит української делегації, щоб обговорити угоду про копалини.
Читайте також: Зеленський доручив СБУ перевірити чиновників на поліграфі через витік проєкту угоди з США – FT
Дивіться також відео за темою:
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.