Польща Україна
Польща Україна Фото naftogaz.com

Українсько-польські відносини: чи може ексгумація минулого бути шляхом до порозуміння

Читайте по-русски
Якщо будуть кроки назустріч лише з боку України, то претензії від Польщі наростатимуть, вважає В'ятрович

Офіційний Київ поновлює відносини з Варшавою і дає дозвіл на відновлення ексгумації польських жертв на території України. Це результат домовленостей Володомира Зеленського під час його останнього візиту до Варшави.

Слід нагадати, що відносини двох держав – відверто не складалися останні два роки. Їх зіпсувало історичне минуле. Ще 2017 року влада України заборонила ексгумацію та пошук польських тіл на українській землі. Нині Україна робить дипломатичний крок на зустріч. Польща вже готова після довгої перерви почати дослідження польських поховань в Україні.

Ось тільки про намір відновлювати зруйновані українські пам’ятки – ні слова. Тим паче, що Варшава увійшла вже в період двох виборчих кампаній – парламентської і президентської. Тобто виходить, що ми в односторонньому порядку знову погоджуємося на умови наших сусідів.

Задоволений голова польського інституту національної пам'яті Ярослав Шарек та усміхнений посол України в Польщі Андрій Дещиця зустрілися у Варшаві. Оголосили, що дійшли згоди в питанні, яке розділяло істориків двох країн із 2017 року.

"Підтвердили відсутність перешкод для розвитку конструктивної співпраці щодо пошуку, вшанування та збереження місць пам'яті в обох державах. Працюємо далі", – сказав Андрій Дещиця.

Історичне минуле України і Польщі
Історичне минуле України і Польщі5 канал

Навесні 2017-го Український інститут національної пам'яті заборонив польській стороні здійснювати ексгумацію та вшанування своїх поховань на території України. Сталося це після того, як у польському селі Грушовичі зруйнували монумент на честь УПА. Це був уже 15-й випадок наруги над українськими пам’ятками на території Польщі.

Відтоді питання історичного порозуміння сягнуло дипломатичного, навіть президентського рівня. Поляки відмовлялися відновлювати неофіційно встановлені переважно в 90-х роках пам'ятки, а українці зі свого боку відмовлялися скасовувати заборону. Зі зміною влади в Україні сусіди знову заговорили про цю тему. 

Історичне минуле України і Польщі
Історичне минуле України і Польщі5 канал

"Обов'язково обговоримо це питання в подальших наших дипломатичних стосунках. Але сподіваємося на початок діалогу, поновлення ексгумації, вирішення всіх проблем чи принаймні їх аналіз. До цього діалогу ми повністю відкриті, будемо вирішувати це питання після парламентських виборів в Україні", – сказав Яцек Чапутович, очільник МЗС Польщі.

Під час серпневого візиту Володимира Зеленського до Варшави тема історії була чи не основною на зустрічі із польським колегою.

"Ішлося про два кроки назустріч з польського та українського боку. Це було озвучено президентом Зеленським у Варшаві на зустрічі з Дудою, де він говорив, що Україна готова надати дозвіл на пошукові роботи, у відповідь очікує, що буде відновлено бодай один з пам'ятників на території Польщі, які були зруйновані", – пояснив Володимир В'ятрович, ексголова Українського інституту національної пам'яті.

Історичне минуле України і Польщі
Історичне минуле України і Польщі5 канал

Україна заборону на пошукові роботи скасувала, так і не дочекавшись з польського боку виконання своєї частини домовленості. А ще Кабмін звільнив з посади голови Інституту національної пам'яті Володимира В'ятровича – одного з ініціаторів блокування пошукових робіт поляків, допоки вони не відновлять зруйновані пам'ятки.

Василь Бондар, заступник міністра закордонних справ України, зазначив: "За останні два роки проблема стала з технічної політичною. Широкий спектр двосторонніх відносин заблоковано. На сьогодні це було правильним рішенням – зробити крок уперед, зняти цю заборону, розпочати співпрацю з нового аркуша. З розрахунком на те, що польська сторона також піде на відновлення знищених українських пам’яток на території Польщі".

"Це рішення – скасувати заборону на такі дослідження – є певним чином одностороннім кроком України. Він має привести до вирішення інших проблемних питань між нами, яких, тут нічого приховувати, вистачає. Але треба пам'ятати, що є різниця між монументами на честь невинних цивільних жертв та пам'ятникам одній з воюючих сторін", – наголошує голова Польського інституту національної пам'яті Лукаш Камінський.

Попри зняття обмеження на пошуки, полякам у роботі доведеться дотримуватися конкретних вимог України.

Історичне минуле України і Польщі
Історичне минуле України і Польщі5 канал

Святослав Шеремета, секретар Державної міжвідомчої комісії з увічнення пам'яті, пояснює: "Жоден іноземець не має права самостійно працювати в Україні в сфері увічнення пам'яті, проводити пошук, ексгумації чи перепоховання. Роботи з пошуку і подальші роботи з ексгумації поховання мають виконувати українські спеціалізовані підприємства. Насамперед треба наголосити, що в подальшому працюватимуть українські спеціалізовані підприємства спільно з польськими партнерами. Будуть організовані спільні експедиції. Але вся дозвільна документація буде оформлятися на українські підприємства".

Польська сторона оголосила, що вже має список місць, які б хотіла дослідити: тут і поховання, пов'язані з Волинською трагедією, і могили солдатів польських легіонів часів Першої світової війни та Війська польського із 1939-го року. А от про наміри відновити зруйновані українські пам'ятки поки не йдеться.

"Якщо будуть лише кроки назустріч з боку України, то різного роду претензії з боку польських політиків наростатимуть. Це буде для них виправданням, що їхня політика, підхід до вирішення польсько-українських питань через домінування і спроби силою тиснути, був виправданий, ефективний", – вважає Володимир В'ятрович.

У ситуації з історичним порозумінням м'яч зараз перебуває на польському боці. Скасувавши заборону на проведення ексгумаційних робіт, українська сторона тепер очікуватиме на схожий жест доброї волі і з боку поляків. І невідомо, чи не перетвориться такий крок Києва на гол у власні ворота.

Петро Троць, Валентин Стрельцов, "5 канал"

Попередній матеріал
Катастрофа Ан-12: головні версії аварії літака та стан потерпілих – включення зі Львова
Наступний матеріал
"Це поставить під загрозу життя мирних мешканців": Геращенко гостро відреагувала на розведення військ на Донбасі
Loading...