Україна подала шостий позов проти Російської Федерації до Європейського суду з прав людини. Ця заява стосується 71 українського політв’язня, що їх незаконно утримує кремлівський режим. На сотнях сторінок позову серед іншого описані і свідчення про катування. У Міністерстві юстиції сподіваються, що Європейський суд з прав людини надасть цій справі статус пріоритетної, бо життю деяких українських політв’язнів загрожує небезпека. Зокрема йдеться про Олега Сенцова.
"Били залізною трубою по голові, в ділянці нирок, затягували наручники до оніміння рук. Потім підвішували за наручники", – Ігор Котелянець переповідає свідчення свого брата Євгена Панова, якого підконтрольний Росії суд заґратував у Криму на 8 років.
Про катування він розповів своєму адвокатові. Кремлівські силовики звинуватили українця у підготовці терактів. Справу сфабрикували, переконують родичі незаконно засудженого.
"Страшним тортурам піддавали більш як половину з всього списку українських політв’язнів. Допомагали збирати свідчення родичі самих політв’язнів, які мали контакт з ними. А також і адвокати, які документували при зустрічах з ними детальний опис цих знущань", – пояснює Ігор Котелянець.
Усі ці свідчення долучили до позову.
"Це вперше український уряд подає проти РФ юридичний документ, який описує ці масові порушення права людини, які допускаються проти українських політв’язнів. З конкретними прізвищами причетних до цього російських посадовців. І це дає для нас аргумент щодо введення персональних санкцій", – пояснив міністр юстиції Павло Петренко.
Здоров’ю та життю деяких українських політв’язнів загрожує небезпека, то ж у Мін’юсті сподіваються, що Європейський суд з прав людини надасть справі статус пріоритетної. Це може скоротити процедуру розгляду в рази. Окрім міждержавних позовів, європейський суд розглядає ще й понад дві тисячі індивідуальних. Ці заяви подали українці, які постраждали від дій Росії у Криму та на Донбасі.
"Скарга від держави допоможе індивідуальним скаргам. Допоможе Європейському суду визначитися з позицією, у подальшому допоможе, щоб ці справи швидше слухали. Як ми знаємо, навіть тим справам, яким надано статус пріоритетних, – маю на увазі справу Олега Сенцова, – вона вже чотири роки перебуває на розгляді і рішення за нею ще не винесено", – зазначила правозахисниця, координатор Медійної ініціативи за права людини Марія Томак.
Цей позов уже шостий, який Україна подала проти Російської Федерації до Європейського суду з прав людини. Попередні п'ять стосуються анексії Криму та війни на сході України.
Сергій Барбу, Сергій Клименко, Микола Лебедєв, "5 канал"