Україна готується відбивати наплив мігрантів з боку Білорусі. Планують створити координаційний штаб при Кабміні, а прикордонники та військові проведуть масштабні навчання. Під час години запитань до уряду в парламенті міністр внутрішніх справ Денис Монастирський розповів про можливі загрози та реакцію влади на них. Разом із депутатами слухала міністра і журналістка "5 каналу" Леся Головата.
Україна готується захищати свій кордон від ймовірної навали нелегальних мігрантів із Білорусі. Як – розповів нардепам міністр внутрішніх справ.
Лише прикордонними стовпчиками промарковані тисяча вісімдесят чотири кілометри українсько-білоруського кордону. Нині за десятьма найбільш уразливими ділянками пильнують і з землі – запускаючи безпілотники, і з неба – на гвинтокрилах та літаках.
"Є можливість, що Росія зважиться на цілеспрямований пропуск через Білорусь великої кількості нелегальних мігрантів", – розповів глава МВС Монастирський.
Напередодні парламент розширив права прикордонників. Зокрема, закон дозволяє на їхній розсуд вирішувати, якими спецзасобами чи зброєю спиняти порушників, оглядати їхні речі та транспорт. Прописані в законі й випадки, коли треба стріляти без попередження.
Міністр попереджає – Верховна Рада має бути готова до запровадження надзвичайного стану в областях поблизу кордону, щоби за потреби на підмогу прикордонникам та нацгвардійцям прийшли військові. Через два тижні на масштабних спільних навчаннях відпрацюють усі сценарії протидії нелегалам із Близького Сходу.
"У разі загрози життю та здоров'ю прикордонників-правоохоронців ми будемо застосовувати всі належні й передбачені законом засоби захисту, в тому числі вогнепальну зброю", – заявив Денис Монастирський.
17 мільярдів гривень закласти в бюджет на наступний рік – просить нардепів міністр. За ці кошти можна відмежуватися від Білорусі та Росії парканом із колючим дротом та новітніми системами відеонагляду й сигналізації.
"Можливість моніторити і виділяти об'єкти на відстані від 5 до 15 кілометрів. Сигналізувати прикордонникам і завдяки швидкісній аркадній дорозі, яка буде вздовж державного кордону, впродовж 15 хвилин прибувати на місця ймовірної небезпеки", – розповів глава МВС.
Проросійській ОПЗЖ така ідея явно не сподобалася.
"Те, що ви називаєте країною-агресоркою, у нас імпорт зріс на 19,5% в цьому році. Тому, коли ви будете займатись такими популістськими речами, ви спочатку дивіться дані державної служби статистики", – заявив нардеп ОПЗЖ Олександр Колтунович.
Із депутатського в міністерське крісло Денис Монастирський пересів лише влітку, тому закиди опозиції повертає такою ж монетою.
"Скільки кілометрів із 1084-х українсько-білоруського кордону були оснащені та обладнані за останні два з половиною роки?" – питається Софія Федина з "Європейської Солідарності".
"За 30 років незалежності України жодним президентом, який перебував на посаді, жодним керівником служби не було належним чином облаштовано жодного кілометра кордону з республікою Білорусь", – пояснив Монастирський.
А от на проєкті "Стіна" – розділити Україну та країну-агресорку шестиметровою бетонною загородою – остаточно поставили хрест.
Леся Головата, Юрій Усік та Олексій Тищенко, "5 канал"
Нагадаємо, у лісі на польсько-білоруському кордоні померла однорічна дитина мігрантів. Зазначається, що люди пробули там 1,5 місяця.
Як повідомляв 5.UA, режим Лукашенка в Білорусі штучно спричинив міграційну кризу на кордонах з Євросоюзом. Уранці 8 листопада у Білорусі до кордону з Польщею вирушила величезна колона мігрантів. Дві великі групи мігрантів прорвали паркани і потрапили до Польщі з території Білорусі.