Верховна Рада
Верховна Рада 5 канал

Ухвалення закону про нацбезпеку: чому між депутатами виникла суперечка щодо СБУ

За словами спікера Андрія Парубія, проголосований закон – це крок України до НАТО, а також важливий момент для боротьби України з російською агресією

Народні депутати в четвер, 21 червня, ухвалили два важливі закони: один – про національну безпеку та законопроект про утворення Вищого антикорупційного суду.

248 народних обранців проголосували за закон про нацбезпеку та оборону, правки до якого розглядали два дні. Перед цим, зазначають у комітетах, місяцями працювали і доопрацьовували документ. За словами спікера Андрія Парубія, проголосований закон – це крок України до НАТО, а також важливий момент для боротьби України з російською агресією.

Найбільше суперечностей викликало питання повноважень СБУ. Деякі нардепи наполягали на тому, що службу треба позбавити повноважень та певних обов'язків у сфері протидії корупції, аби працівники СБУ мали більше часу займатися питаннями нацбезпеки та оборони.

"2014 рік, коли почалася російська агресія проти України – чим займалася СБУ? Багато офіцерів були демотивовані, бо відділ "К", як ерозія, насправді викликав запитання в чесних офіцерів: а звідки в працівників відділу дорогі автівки, дорогі будинки і багато іншого? Тому ми й надалі будемо бачити, як руйнуватиметься Служба безпеки, не працюючи на державу, якщо цей відділ "К" не позбавлять (повноважень – 5.UA)", – заявила у своєму виступі позафракційний депутат Ганна Гопко.

Своєю чергою, нардеп від фракції "Батьківщина" Андрій Кожем'якін запевнив, що відділ працює чесно та совісно.

"У 1991 році президент Кравчук своїм указом створив головне управління "К", яке мало боротися з корупцією та організованою злочинністю. Цей підрозділ очолив свого часу мій батько – генерал Кожем'якін Анатолій Леонідович, потім – я. І повірте мені, там дуже багато порядних, чесних і гідних офіцерів. І коли ви намагаєтеся тут звинуватити всіх співробітників головного управління "К", зверніться спочатку до призначення керівників, бо коли призначають керівника, який дає несправедливі, нечесні, незаконні команди – ви починаєте звинувачувати оперативний склад", – запевнив нардеп.

Зрештою, запропоновану деякими депутатами правку – позбавити СБУ певних повноважень, депутати сьогодні не підтримали, але автори ухваленого законопроекту запевнили, що це тільки рамковий закон, і насправді розроблятимуть іще один, який передбачатиме реформи Служби безпеки.

"Липень 2018 року може стати історичним місяцем для України, коли країна нарешті отримає план дій щодо входження в НАТО. Це важливий документ, зрозуміло, що після його виконання Україна автоматично не стає членом Альянсу, але, якщо там буде конкретний перелік пунктів, які треба виконати, і якщо ми їх виконаємо – у наших партнерів буде політична та дипломатична відповідальність", – пояснив нардеп від БПП Іван Вінник.

Узгоджений законопроект згодом передадуть на підпис Президенту, однак запевняють: це ще не все, тому що тепер має бути ухвалена ще низка законопроектів. Це буде друга хвиля, яка остаточно і повністю реформує нацбезпеку та оборону.

"Повинен бути розроблений новий закон про СБУ, про розвідувальні органи, створений комітет ВР за контролем над ними. Має бути створений новий орган центральної влади, який формуватиме політику у військовому й промисловому секторі, забравши ці функції в "Укроборонпрому", – пояснив депутат від "Народного фронту" Сергій Висоцький.

 

Попередній матеріал
"СБУ перебирає на себе невластиві функції": в чому небезпека
Наступний матеріал
Засідання Верховної Ради України – відео
Loading...

Рада ухвалила закон "Про національну безпеку": як це було

Нардеп: Мітинг афганців – це спецоперація з дестабілізації українського парламенту

"Хтось пішов попісяти": депутат про ключову проблему Верховної Ради

"Люди шукають справедливості": три точки зору на штовханину під Радою

"Є два варіанти": Карпунцов про результати штовханини під Радою

Засідання комітету ВР з питань національної безпеки та оборони – відео