Верховна Рада

Рада підтримала законопроект про нацбезпеку: що він передбачає

У профільному комітеті прогнозують: для внесення доповнень у проект закону знадобиться місяць, і обіцяють уже наприкінці травня винести його на остаточне ухвалення

Перспектива членства в НАТО та Євросоюзі, оборона держави 15-ма відомствами, контроль громадськості над безпековим сектором. Усе це засади національної безпеки, які ухвалив парламент. У першому читанні. Президентський законопроект до другого читання ще доопрацьовуватимуть з урахуванням правок від міжнародних партнерів та всіх фракцій. Докладніше – далі.

У "чистий четвер" очистити полиці від запилених законопроектів і розпочати їх розгляд. Документ, який ще в лютому був внесений Президентом як невідкладний, на голосування обранцям потрапив лише у квітні. Упродовж березня його дописували у Комітеті нацбезпеки й оборони.

Зрештою, в документі до першого читання прописали як мету членство України в Євросоюзі й НАТО. Врахували НАТОвські стандарти в організації збройних сил. Зокрема те, що міністр оборони має бути цивільною особою з функціями менеджера. Посаду головнокомандувача Збройних сил і керівника Генштабу розділити. Нині ці функції в одних руках. І, за наполяганням європейських партнерів, окремий розділ присвятили громадському контролю над оборонним сектором. Громадські організації матимуть право робити власні висновки й експертизи, отримувати всю інформацію, окрім тієї, що під грифом державної таємниці. Законопроект презентує секретар РНБО.

"Насамперед ідеться про систему управління та керівництва ЗСУ, іншими органами з сектора безпеки й оборони, що підвищить їх здатність протистояти сучасним загрозам. Законопроект гарантує надійний цивільний контроль над сектором безпеки і оборони країни – з боку ВРУ і громадянського суспільства. Закріплює чіткий розподіл повноважень та компетенції органів безпеки й оборони, що підвищить ефективність координації їхньої діяльності", – виступає Олександр Турчинов.

За цим розподілом кандидатури головнокомандувача (це буде найвища посада в Збройних силах) і керівника Генштабу – призначатиме Президент. Опозиція в такому розподілі побачила узурпацію влади, тому й виписала альтернативний законопроект.

"Законопроект, який ви пропонуєте, базований на принципах авторитаризму. Це не поєднувальні системи. Цивільний парламентський контроль – це не декларації в законі, цивільний контроль – це прозорий оборонний бюджет, який став для багатьох з вас комерцією", – заявляє заступник голови парламенту Оксана Сироїд.

З двох законопроектів – президентського і від "Самопомочі" – депутати підтримали перший. Не голосували за нього Опозиційний блок і лише по одному голосу дали "Відродження" та "Самопоміч".

36 сторінок – стільки нині нараховує законопроект – можуть збільшитися удвічі, прогнозують ті, хто готуватиме документ до другого читання. Обіцяють врахувати нинішні зауваження депутатів і перенести деякі пункти з альтернативного законопроекту "Самопомочі".

"В альтернативному дуже широкий перелік загроз національній безпеці, чинників їхнього виникнення, джерел інформування. Набагато ширше описані національні інтереси. Я думаю, що до другого читання, ми врахуємо блок про фундаментальні інтереси і будуть більш деталізовані національні інтереси", – запевняє секретар Комітету ВР з питань національної безпеки і оборони Іван Вінник.

У профільному комітеті прогнозують: для внесення доповнень знадобиться щонайменше місяць. І обіцяють уже наприкінці травня винести його в зал для остаточного ухвалення.

Ірина Герасимова, Юрій Усік, Олексій Тищенко, "5 канал"

Попередній матеріал
ДРГ підходять майже впритул: чому на Світлодарській дузі доводиться "воювати" з рельєфом
Наступний матеріал
Чистий четвер у Станиці Луганській: обстріли, мародерство та провокації від ворога