Ці структури отримають монопольне право призначати та звільняти прокурорів. А генпрокурор фактично буде позбавлений права впливати на кадрові ротації. Ці зміни відбуваються відповідно до реформи прокуратури. Мета – очистити відомство та зменшити тиск на співробітників.
Водночас, за словами прокурорів, після переатестації у структурі залишилися понад 70% старих кадрів, хоча конкурс на посади в прокурорське самоврядування незвично великий: до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії більш як 20 осіб на місце, до Ради прокурорів - 12. І це при тому, що додаткове навантаження у Раді не оплачується.
"Є в цьому випадку загроза щодо швидкого очищення органів прокуратури від тих, хто є чи не професійним, чи корумпованим, чи іншим чином шкодить роботі прокуратури. Хоча сама по собі ідея самоврядування – вона націлена на забезпечення незалежності прокурорів", – зазначив начальник управління спецрозслідувань Генеральної прокуратури Сергій Горбатюк.
"Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія вибирається на постійній основі строком на 3 роки. Рада прокурорів – на громадських засадах строком на 5 років. Кожна людина для себе визначиться, яка в неї мотивація", – повідомив заступник прокурора Вінницької області, голова лічильної комісії Олег Янків.
"Ніяким медом там не намазано. Це дійсно буде орган самоврядування, який буде пропонувати кандидатів на адміністративні посади. Це не ті органи, як кажуть, щоб зацементувати систему. Це ті органи, які повинні забезпечити аполітичність прокурорів і виключити тиск на них з боку керівництва органів прокуратури, або його суттєво зменшити", – додав в.о. генерального прокурора України Юрій Севрук.