Українці вимагають, а влада не чує. Гроші з телемарафону не підуть на ЗСУ. Це відповідь прем'єр-міністра Дениса Шмигаля на петицію з вимогою перерозподілити державні кошти. Підписали це звернення до Уряду майже 30 тисяч українців. І як вони реагують на відмову прем'єра – журналіст "5 каналу" Юрій Пугач дізнавався.
"Телемарафон? Ні, не дивлюсь і він мені не треба. У нього зараз впала взагалі популярність і показувати одне і те ж", – каже киянин Владислав.
"На що тратять гроші?! Давайте туди, щоб хлопцям помоги, щоб уже перемога швидше була. Ну шо ці вже балачки? Скіки можна, рєбята, балакать?" – зазначає киянка Галина.
"Не треба цей марафон. Я так думаю. Це на моє переконання", – вважає киянин Григорій.
Такої самої думки, на подив нашої знімальної групи, й інші кияни, до яких ми зверталися із запитанням "що ви думаєте про телемарафон "Єдині новини"? На тому, що інформаційний марафон уже своє віджив і сенсу в ньому немає, наголошують останнім часом і представники влади на місцях.
"Єдиний марафон – це, можливо, і добре, але точно не в тому вигляді, в якому він є на сьогоднішній день. Ну, тобто, що це таке? Яка в ньому користь. Давайте якось його проміряємо, давайте якось його змінювати. Я скажу, якщо перший рік його ще дивилися на окупованих територіях, то зараз його ніхто не дивиться", – зазначає радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко.
Більш категоричний виконувач обов'язків міського голови Чернігова Олександр Ломако. Він закликав закрити телемарафон і спрямувати гроші на захисні споруди.
"Я не припиню про це говорити, що 2 мільярди, чи вже більше чим 2 мільярди, які держава витрачає на єдиний телемарафон, його треба закрити на фіг. Його ну ніхто не дивиться, цю пропаганду, і ці 2 мільярди терміново направити на побудову фортифікаційних споруд, щоб стримати ворога", – наголошує виконувач обов'язків Чернігівського міського голови Олександр Ломако.
Ще далі пішов ветеран російсько-української війни Павло Білоус. Додому з війни він повернувся в січні 2024 і вперше побачив телемарафон та контент російськомовного державного телеканалу "Фрідом". Чоловік вирішив: треба писати петицію до президента із закликом переспрямувати кошти з марафону на армію. Та в Офісі президента в реєстрації відмовили, бо це не їхня компетенція. Чоловік натомість створив нову петицію. Вже до уряду.
"Можна було би помогти Україні не тим блаблабла, ну, ви самі знаєте. Це мене дуже вразило. Особливо "Фрідом", де, знаєте, як казав Лесь Подерев'янський: "Мацковскає врємя 12 часов. Погодка в мацквє". Вони таким говорили противним московським акцентом. І для кого вони говорили? Якщо для українців – то говоріть українською мовою. А якщо для ка**пів, то навіщо? Що ми будемо їх агітувати?" – наголошує автор петиції, ветеран російсько-української війни Павло Білоус.
Павло Білоус переконаний – "Єдині новини" та FREEDOM "надзвичайно дорогі" для держбюджету. За ті більш як 2 мільярди, які держава витратила на марафон, можна було б купити понад 21,5 тисячу дронів Mavic або 4 тисячі пікапів.
"Звісно, ми брали ціни, скільки на той час усе це коштувало. Дрони – середня ціна. Ну і, відповідно, автомобілі, які нам теж були потрібні у свій час, коли я служив", – каже автор петиції, ветеран російсько-української війни Павло Білоус.
На думку ветерана, телемарафон не лише коштує державі мільярди гривень, а й "часто служить інструментом політичних маніпуляцій та збагачення медіамагнатів за рахунок бюджету". Чого вартий лишень скандал довкола Кирила Тимошенка, ексзаступника Андрія Єрмака в Офісі президента.
Журналісти-розслідувачі видання Bihus.Info встановили зв'язки Тимошенка з продакшеном, який створює програми для державного телеканалу "Рада", що бере участь у телемарафоні. І бюджети там чималі. Вже кілька років поспіль – це сотні тисяч гривень платників податків на рік. За які ті ж таки платники податків могли чи не щодня дивитися в етері "Ради" на того-таки Кирила Тимошенка.
Аби припинити це, петицію ветерана за 3 місяці підписали більш як 25 тисяч українців. І уряд з відповіддю не забарився.
"Оскільки гарантування інформаційної безпеки є частиною державної політики у сфері національної безпеки і оборони, а реалізація єдиної інформаційної політики – пріоритетним питанням національної безпеки, то фінансування відповідних заходів є вагомою складовою протидії військовій агресії російської федерації проти України, зокрема в інформаційному просторі. Відповідно перерозподіл зазначених у петиції видатків шляхом їх спрямування на потреби інших складових сектора безпеки та оборони не є доцільним", – йдеться у відповіді прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля.
"У марафону все ще є аудиторія. Її стало менше, ніж було на початку, але вона залишається і вона наче ядро лояльних прихильників. Перегляди і довіра почали знижуватися особливо помітно від осені 23-го року. Ми можемо припустити, що це сталося, тому що глядачі почали бачити різницю між тим, що вони бачать у своєму житті і, власне, у марафоні", – наголошує директорка ГО "Детектор медіа" Галина Петренко.
За даними опитування Київського міжнародного інституту соціології, телемарафону "Єдині новини" станом на лютий 2024-го довіряють 36% українців. У травні 2022-го таких було 69%.
Юрій Пугач, Олександр Карамушка та Орест Пона, "5 канал"
Нагадаємо, петиція закликала переспрямувати кошти, призначені для телемарафону "Єдині новини" і телеканалу "FreeДом", – на закупівлю безпілотників і пікапів для Збройних сил. Документ набрав необхідні для розгляду 25 тисяч голосів.
Дивіться також відео:
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.